U zemlji gdje i svinja prije kolinja ima veća prava nego prosječan umirovljenik, priča o 97-godišnjoj Hercegovki koja je i dalje u radnom odnosu zvuči poput loše šale. Ali ne, ovo nije vic nego stvarnost u Republici Srpskoj, gdje je broj zaposlenih umirovljenika narastao na zapanjujućih 7.637, i to u zemlji u kojoj poslodavci ne mogu pronaći radnike, a umirovljenici – kraj s krajem.
Od 33 do 7.637 zaposlenih umirovljenika: Što se dogodilo?
Prije samo deset godina, 2013. godine, radilo je samo 33 umirovljenika. Danas ih radi više od 7.000. Razlozi? Jedan je jasan – poslodavci vape za radnicima s iskustvom. Drugi, nažalost, još jasniji – umirovljenici vape za dodatnim prihodima jer su mirovine nedovoljne za osnovne potrebe.
Prema podacima Fonda za mirovinsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske, najstarija zaposlena osoba, rođena davne 1928. godine, radi u području boračko-invalidske zaštite.
Zaposleni umirovljenici dolaze iz svih sektora:
- Građevinarstvo i promet
- Zdravstvo i obrazovanje
- Prehrambena industrija
- Poljoprivreda i zaštitarske usluge
Mnogi su stručnjaci s licencama koje poslodavci ne mogu lako zamijeniti. Elektroinženjeri, stomatolozi, odvjetnici i čak rudari – sve to spada u popis radnih mjesta gdje se oslanjaju na umirovljene, ali ne i umorne.
Risto Masleša, predsjednik Gradskog udruženja umirovljenika Trebinje, tvrdi da je problem dvostruk. S jedne strane, poslodavci ne mogu naći kvalificirane radnike jer mladi odlaze. S druge strane, umirovljenici s mizernim mirovinama nemaju izbora nego prihvatiti posao.
„Industrija alata ovdje u Trebinju poziva umirovljenike jer nema mladih koji znaju raditi na strojevima. A umirovljenicima dobro dođe plaća jer su mirovine premale,“ kaže Masleša.
Jovan Vasilić, predsjednik Udruge potrošača „Zvono“ Bijeljina, jasno kaže: „Ovdje mogu preživjeti samo oni koji imaju mirovine iz inozemstva.“
Minimalne mirovine jedva pokrivaju osnovne troškove, a prosječne plaće i cijene hrane ili režija ne ostavljaju prostora za dostojanstven život.
U zemlji gdje umirovljenici postaju ključni dio radne snage, jedno je jasno – sustav puca po šavovima. Dok se iz Fonda MIO RS hvale statistikama o broju zaposlenih umirovljenika, stvarnost je daleko od sjajne. Umirovljenici rade jer nemaju izbora, dok mladi odlaze, a poslodavci gase svjetla.