Četvrtak, 25 travnja, 2024

Narkobos iz svoje vile u Zagrebu organizirao šverc kokaina iz Južne Amerike

Must Read

Osoba s više identiteta, o kojoj je New York Times 2003. pisao kao o kriminalcu povezanom s albansko-jugoslavenskim podzemljem osumnjičena je da je najmanje godinu dana iz svoje vile u Zagrebu vodila organizaciju za krijumčarenje kokaina.

Prema sumnjama USKOK-a, krakovi te organizacije protezali su se od Kostarike preko Belgije, Francuske, Češke i Hrvatske do Srbije, a u njezinu razbijanju surađivale su policije najmanje šest država, piše Jutarnji list.

Novac u autu 

Michael Dokovich (60), kojega su poznanici zvali jednostavno Majk ili Majkl, rođen je kao Iljmija Frljučkić u Podgorici u Crnoj Gori, a otad je koristio nebrojeno puno imena. Američkim saveznim istražiteljima postao je poznat još devedesetih godina prošlog stoljeća kao Michael Dokovich i Michael Bugatti. Kada se 1994. na Floridi oženio s kćeri tamošnjeg policajca, bio je međunarodni biznismen Michael Illyriani.

U posljednje je vrijeme koristio identitete Živko Jović i Radovan Trzin. Dokovich je već dva mjeseca u zatvoru u Švicarskoj. Uhićen je prije dva mjeseca kada je došao pregledati pošiljku od 600 kilograma kokaina, koja je netom prije privatnim mlažnjakom dopremljena iz Južne Amerike.

Sada je pak, u Zagrebu, u potpunoj tajnosti finalizirana istraga koju su hrvatski USKOK i policija vodili s nizom institucija diljem svijeta više od godinu dana, snimajući telefonske razgovore osumnjičenika te ih tajno prateći.

Istražitelji su snimili zaista svašta: od privatnih mlažnjaka za koje su radi prikrivanja pošiljke kokaina krijumčari unajmili pravu stjuardesu i ukrcali prave putnike, preko luksuznih Mercedesa koji su u zavarenim podvožjima imali po milijun eura do posjeta južnoameričkih sicarija koje su Dokovich i njegovi suradnici pozvali na izlet te im pokazivali noćni život Zagreba.

Osim Dokovicha, USKOK je za pripadnost navodnoj skupini osumnjičio još sedam osoba. Među njima je i policajac iz Rovinja Ivica Lešić (35) kojega USKOK sumnjiči da je Dokovichu u policijskom sustavu tražio identitete osoba koje bi zatim Dokovich koristio za izradu vlastitih krivotvorenih dokumenata stvarajući si nove identitete.

18 milijuna eura

Dokovich, češki pilot Aleš Sokolik i Silvijo Beljević iz Velike Gorice pali su u Baselu kada su u jednoj podzemnoj garaži pretovarivali pošiljku od 600 kilograma kokaina. Dražen Letić i Dokovicheva djevojka Nevenka Čuturić uhićeni su 13. srpnja u Srbiji. Njezin brat Siniša Čuturić zasad je jedini nedostupan i za njim je raspisana tjeralica.

Prije nekoliko dana u Hrvatskoj su uhićeni Lešić te Pero Šarac zvani Pjer (47), muškarac kojega USKOK sumnjiči da je bio kontakt-osoba s dobavljačima kokaina iz Južne Amerike. Tijekom 2018. Šarac je u tri navrata odlazio u Južnu Ameriku, a u ožujku ove godine organizirao je boravak u Zagrebu za dvojicu državljana Kostarike, od kojih se jednog u toj zemlji povezuje s brutalnim mučenjem i ubojstvom jednog jamajkanskog kriminalca.

Njihov boravak u Zagrebu te sastanak s Dokovichem u jednom zagrebačkom hotelu policija je tajno snimila. Krijumčarenje je, pak, bilo, prema zaključcima istrage, organizirano privatnim mlažnjakom za čije je pilotiranje bio angažiran češki pilot Sokolik, i to tako da je organiziran komercijalni let za putnike pri čemu su zbog vjerodostojnosti čak unajmili stjuardesu.

Zrakoplov s putnicima – i 600 kilograma kokaina – poletio je iz Urugvaja najprije za Nicu u Francuskoj, gdje su iskrcali putnike i stjuardesu, da bi zatim produžili do Basela u Švicarskoj gdje su istovarili drogu. Međutim, tamo su upali u zasjedu. Osim kokaina vrijednog oko 18 milijuna eura, i Dokovich i suradnici završili su u rukama švicarske policije. Policija je već imala nekoliko pokušaja presretanja pošiljki.

Lani u listopadu na graničnom prijelazu na Bregani, nakon što je policijski pas počeo reagirati na vozilo, zaustavljen je Mercedes B 200 francuskih oznaka u kojemu su se Siniša i Nevenka Čuturić iz Antwerpena vraćali u Srbiju. Međutim, umjesto kokaina, u zavarenom podvožju luksuznog vozila policajci su pronašli milijun eura uredno zapakiranih u snopove.

Novac je oduzet, a Čuturići su samo prekršajno kažnjeni i pušteni na slobodu, ne znajući da ih je policija nastavila tajno pratiti. Policajci su snimili kako Dokovich govori da je dotad već imao “20-30 takvih transporta”. Budući da je akcija provedena na osnovi inicijalnih hrvatskih podataka, čini se da će i predstojeći kazneni postupak biti proveden u Hrvatskoj.

Naime, istražni sudac zagrebačkog Županijskog suda odredio je svim osumnjičenicima istražni zatvor, pa tako i Dokovichu i ostalima koji se nalaze u pritvoru u Švicarskoj. Na osnovi te odluke Hrvatska će vjerojatno ubrzo zatražiti njihovo izručenje.

Skimmeri

Dokovichevo se ime već skoro dva desetljeća nije pojavljivalo u medijima, no prije toga su ga američki mediji spominjali kao ozbiljnog kriminalca. New York Times je 2003. pisao o njemu kao o osobi koja se među prvima u SAD-u počela baviti računalnim prijevarama uz pomoć skimmera na bankomatima, opisali su ga kao osobu koja je nekoliko puta u SAD-u bila kazneno procesuirana te joj je određen izgon. Usprkos svemu, stalno se ilegalno vraćao u zemlju dok ga ponovno ne bi uhvatili.

“Vjeruje se da je prvi put u zemlju ušao 1981., a u ranim 90-ima federalne vlasti povezale su ga s albansko-jugoslavenskom kriminalnom organizacijom. U vladinim sudskim dokumentima navedeno je da se grupa smatra odgovornom za seriju ozbiljnih zločina, poput podmetanja požara, prevara s osiguranjem, bankovnih prevara, velikih krađa pošiljki, trgovanja drogom i sofisticiranih pljački draguljarnica”, napisao je o Dokovichu New York Times, navodeći kako se na Floridi Dokovich oženio s kćeri lokalnog policajca kojoj se predstavljao kao međunarodni poduzetnik.

Nakon uhićenja 1992. na Floridi Dokovich je navodno pušten jer je s tužiteljstvom dogovorio pokajništvo, ali ispalo je da ih je prevario. Kako su New York Timesu ispričali neimenovani dužnosnici, Dokovich je nudio podatke o albanskoj mafiji, ali tužiteljima je dao podatke o nekim manjim kriminalnim grupama, ne otkrivši im apsolutno ništa.

Ubrzo nakon toga izgnan je iz SAD-a. No, krajem 90-ih ponovno se ilegalno vratio s drugim identitetom, ali i novim kriminalnim poslovima – skimmerima za bankomate. Sumnja se da je Dokovich tada prilično novom metodom američkim građanima s računa skinuo oko 3,5 milijuna dolara. No, ubrzo se našao na meti američke Tajne službe te je ponovno završio u američkom zatvoru.

Svi identiteti Iljmije Frljučkića

  • Michael Dokovich (60), zvan Majk ili Majkl
  • Rođen je u Podgorici u Crnoj Gori kao Iljmija Frljučkić
  • U SAD-u je 90-ih koristio ime Michael Illyriani

Početkom 2000-ih koristio je imena:

  • Michael Dokovich
  • Michael Bugatti
  • Proteklih godina koristio se imenom Živko Jović, s krivotvorenim ispravama BiH
  • Lani je u Hrvatskoj uspio stvoriti lažni identitet na ime Radovan Trzin
- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Koja je uloga sarajevske influencerice unutar razbijenog narkokartela

Završeno je prvo ročište za petoricu osumnjičenika uhićenih u operaciji "Black That 2", za koju su zatražene i oslobođene...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -