Petak, 19 travnja, 2024

NAKON IZJAVA PADDYA ASHDOWNA O BiH: “I gorljivi unitaristi uviđaju kako je federalizam spas za BiH”

Must Read

 

Potreba preustroja Bosne i Hercegovine na njenom daljnjem europskom putu kako bi s jedne strane ispunila načela konstitutivnosti naroda koja su i dalje tek mrtvo slovo na papiru posebice kada je riječ o hrvatskom narodu, a s druge riješila problematiku nefunkcionalnosti koja se ogleda u brojnim segmentima političkog života sve se glasnije zagovara i izvan granica BiH. Nakon što je tu potrebu prepoznao Europski parlament, sada o istoj temi govore i oni od kojih je takvo što ranije bilo teško očekivati poput bivšeg šefa OHR-a Paddy Ashdowna, piše Hrvatski Medijski Servis.

On je u domu Lordova kazao kako BiH bez funkcionalne izmjene Ustava BiH ne može opstati kao država te se pritom jasno zauzeo za federalističko načelo uređenja države. U tom je kontekstu iznio mišljenje kako bi BiH lakše funkcionirala prema belgijskom nego prema britanskom modelu, iako i britanski oblik federalizma može ponuditi Bosni i Hercegovini pomak u smisli pluralizma i demokratizacije, a u domu Lordova također je zaključeno, da postojeća BiH klizi ka statusu “propale države”.

Rasprava o BiH relevantnih sudionika u važnoj zemlji

Bez obzira što se s nekim tezama koje su se mogle čuti od strane Michael Rosea, bivšeg zapovjednika snaga UNPROFR-a u B i H i Lorda Peddy Ashdowna slaže a s nekima ne predjednik Glavnog vijeća Hrvatskog Narodnog sabora BiH i zastupnik u Hrvatskom saboru dr. Božo Ljubić smatra da je dobro što se u tako bitnoj zemlji, kao što je Ujedinjeno Kraljevstvo, od strane tako relevantnih sudionika govori o problemu Bosne i Hercegovine.

-Ovakva Bosna i Hercegovina je najveći problem svojim građanima bez obzira kojoj naciji pripadaju ali kao što vidimo iz zbivanja u B i H i oko B i H zadnjih godina pa i zadnjih dana, da spomenem samo aferu nezakonitog prisluškivanja  vlastitih i susjednih dužnosnika, ona sve više postaje problem za susjedstvo a time i za Europu, kaže dr. Ljubić za Hrvatski Medijski Servis.

Ono što se moglo čuti u više navrata u ovoj debati lordova je to što su oni Bosnu i Hercegovinu okarakterizirali kao distopijsko društvo i državu. Ljubić kaže kako mi koji živimo tu realnost u BiH na svojoj koži osjećamo što to znači.

Ljubić: Potpuno se slažem s Ashdownovim prijedlogom rješenja

-Lord Asdown se ne zadržava na konstataciji stanja već kao netko tko je u stanju problem Bosne i Hercegovina malo „dublje zagrebati“, predlaže i put rješenja i s time se potpuno slažem. Naravno ne i sa svime što je uradio i ostavio kao nasljeđe svog mandat u B i H, kaže dr Ljubić.

I sam je, veli, nebrojeno puta, o tome govorio, spominjući Belgiju kao najbliži model za državno uređenje Bosne i Hercegovine.

-Ja, koji nisam politolog, to bih definirao kao dvodimenzionalnu Federaciju tj. federaciju teritorijalnih jedinica-entiteta, republika…- u kojima bi, svaki, jedan od tri naroda bio većina te drugu dimenziju federalizma tj. federaciju tri zajednice, od kojih svaka ima vlastiti kulturni, religijski i jezični identitet, što bi omogućilo svakom od tri naroda da u potpunosti realiziraju svoj identitete bez obzira, da li će živjeti u entitetu(republici) vlastite ili heteroetničke većine, kaže Ljubić.

Ono gdje se još slaže s Peddy Ashdownom je potreba da se taj proces odvija uz pomoć SAD-a i EU uz sudjelovanje susjednih država Hrvatske i Srbije, kao potpisnica Daytonskog mirovnog sporazuma.

On smatra kako je ova debata britanskih lordova bila važna.

-Iako, nitko od sudionika nije eksplicitno to ustvrdio, iz sadržaja debate nalazim potvrdu za svoju tezu, koju treba uporno ponavljati našim partnerima iz EU i SAD kao i susjedima; pokušaj zadržavanja statusa quo je za Bosnu i Hercegovinu i sve nas mnogo veći rizik nego poduzimanje korjenite ustavne reforme.

Ivan Vukoja iz Instituta za društveno-politička istraživanja (IDPI) Mostar za Hrvatski Medijski Servis kaže kako se svi društveni i politički akteri koji se bave Bosnom i Hercegovinom slažu da je BiH podijeljeno društvo i nestabilna država.

Vukoja: Napokon je i unitaristima postalo jasno

Ono u čemu se ne slažemo, dodaje on, su prijedlozi i načini kako od sadašnje BiH napraviti integrirano društvo i stabilnu državu. Vukija ističe kako postaje sve očitije kako pored secesionističkih i unitarističko-centralističke politike vode prema novim sukobima i dezintegraciji zemlje.

-Dobro je da su to počeli uviđati i oni koji su svojevremeno bili zagovornici i provoditelji takvih politika. Nekima od njih, poput Padya Ashdowna Ashdowna, napokon je postalo jasno da BiH može opstati i funkcionirati jedino kao višenacionalna federacija s konsocijacijskim elementima, odnosno, kao država ustrojena po modelu tri građanska entiteta s jasno izraženim konstitutivnim većinama na središnjoj razini vlasti te dvodomnim parlamentom i zajedničkom/podijeljenom upravom na razini savezne države.  I sve to, po uzoru na belgijski model, nadopunjeno mehanizmima i modelima neteritorijalne/personalne autonomije, pojasnio je on, istaknuvši kako se više detalja o ovome može pronaći u studiji „BiH – federalizam, ravnopravnost, održivost“ koju je IDPI objavio 2016. godine.

Zahtjevi Hrvata

Razmišljanje Paddy Ashdowna, ukoliko se pogledaju zastoji u napretku i ostvarivanju pravedne i funkcionalne države BiH i nije začuđujuće. Pokazalo se kako zahtjevi koje od početka zagovaraju predstavnici hrvatskog naroda korak po korak bivaju prepoznati i kod sve brojnijih predstavnika u Europskoj uniji, ali i šire.

Upravo bi prvi korak ka izgradnji pravednije i funkcionalnije države bilo rješavanje međunacionalnih odnosa-posebice u Federaciji u kojoj je hrvatski narod praktično obespravljen do te mjere da ne uspijeva izabrati ni vlastite predstavnike u institucije koje su zamišljene za predstavljanje naroda, a ne građana. Kroz izmjene Izbornog zakona koje traže hrvatski politički predstavnici stanje bi se moglo uvelike popraviti, a čime bi se stekli uvjeti za relaksiranje odnosa Hrvata i Bošnjaka u Federaciji, a što bi ona vodilo otvaranju puta ka bavljenje drugim temama, pa i onima koje se odnose na funkcionalniji ustroj cjelokupne BiH.

Ako se pogleda razina zainteresiranost političkih elita iz druga dva naroda kada je riječ o donošenju takvog rješenja koje će jamčiti legitimno zastupanje, a posebice kroz federalni Dom naroda onda se kao logičan zaključak nameće potreba da hrvatski politički predstavnici u BiH osim jedinstva oko ovog pitanje koje su pokazali u više navrata do sada, iskoriste i pogodne prilike koje vladaju u Hrvatskoj, ali i EU.

Dizanje na višu razinu

U posljednjoj Rezoluciji Europskog parlamenta istaknuto je kako BiH neće biti uspješna kandidatkinja za članstvo u Europskoj uniji dok se ne uspostave odgovarajući institucionalni uvjeti i upućen je poziv političkim vođama da rade na uvođenju nužnih promjena, uključujući reformu izbornog prava, uzimajući pritom u obzir načela iznesena u ranijim rezolucijama, kao što su načela federalizma, decentralizacije i legitimnog zastupanja.

Ovome treba dodati i kontinuirano zalaganje predstavnika vlasti u RH da se hrvatsko pitanje u BiH, a koje je u uskoj vezi s pojmovima legitimnog predstavljanja, pa u konačnici i federalizma, aktualizira na višim razinama. A glas o nužnosti reformi koje trebaju voditi popravljanju međunacionalnih odnosa stigao je i do središta UN-a. Naime, upravo je o potrebi promjena unutar BiH čiji je cilj institucionalna jednakopravnost govorio i hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović na Općoj debati 72. Opće skupštine UN, a koji je tijekom svojeg obraćanja skrenuo pažnju kako u ovom trenutku BiH prolazi kroz jedno razdoblje značajnih iskušenja.

-Duboko sam uvjeren kako jedan konstitutivan narod u Bosni i Hercegovini ne može biti ni sretan ni prosperitetan ako to nisu i ostala dva konstitutivna naroda i svi naši žitelji. U tom smislu smatram da mi, unutar Bosne i Hercegovine, moramo uraditi nužan iskorak te do kraja ove godine usvojiti izmjene izbornog zakonodavstva, a u skladu s odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Kao i do sada, očekujemo razumijevanje i podršku međunarodne zajednice u rješavanju ovog pitanja od vitalnog značaja za daljnju demokratizaciju i ostvarenje naše pune integracije u Europsku uniju, poručio je Čović./M. I./M.Š./HMS/

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Vidovićeva optužena za skrivanje Debevecova telefona

SARAJEVO - Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu protiv sarajevske odvjetnice Vasvije Vidović (70) zbog počinjenja kaznenog djela sprječavanja dokazivanja...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -