Srijeda, 24 travnja, 2024

Muslimani obilježavaju Ramazanski bajram

Must Read

Muslimani širom svijeta danas proslavljaju prvi dan Ramazanskog bajrama, jednog od dva najveća muslimanska praznika.

Bajram se slavi tri dana. Prvi dan Bajrama se provodi u krugu obitelji, drugog dana se obilaze mezarja i taj dan se obilježava i kao Dan šehida, dok je treći dan predviđen za druženje s prijateljima i poznanicima.

Ramazanski bajram, zvan i ‘festival prekida posta’, važan je blagdan u islamskoj kulturi te se održava svake godine nakon ramazana, islamskog svetog mjeseca posta i odricanja. Ramazanskim bajramom obilježava se završetak posta u trajanju od 29 ili 30 dana, od izlaska do zalaska sunca, a točan dan ovisi o lokaciji i promatranjima lokalnih religijskih službi.

U nedjelju 24. svibnja muslimani slave jedan od svojih najvažnijih blagdana u islamskoj kulturi, Ramazanski bajram. On se obilježava na kraju ramazana, posebnog mjeseca u godini, tijekom kojeg se muslimani moraju pridržavati posta i suzdržavati od hrane, pića i tjelesnog užitka od zore pa do zalaska sunca.

Sam post jedna je od pet temeljnih dužnosti svakog muslimana i provodi se u ramazanu. Kada prođe 30 dana, slijedi mjesec ševal i prva tri dana tog mjeseca i jedan od dva blagdana u islamu, Ramazanski bajram, kojim se obilježava kraj posta.

Obilježavanje Bajrama na ovim prostorima ima dugu tradiciju, a pripreme bi počele nakon posljednje mubarek noći, kada bi se kuća i cesta detaljno očistile, izvršila nabavka svih potrebnih namirnica za pripremanje bajramskih jela, dok bi se ukućanima i djeci kupili prigodni pokloni. Samo najavljivanje Bajrama započinjalo bi oglašavanjem topa koji se tijekom mjeseca ramazana, ovisno o običaju, oglašavao dva ili više puta u vrijeme suhra i ifitara.

Ono što svaki musliman ujutro, prije izlaska iz kuće, napravi to je da se okupa, obuče najbolje odijelo i krene u posjet rodbini, prijateljima, susjedima… Dan šehida, drugi dan Bajrama, koji pada u ponedjeljak 25. svibnja, dan je sjećanja na sve one koji su dali svoje živote braneći svoju obitelj, čast, domovinu i vjeru.

Budući da je ovo obiteljski blagdan, običaj je da se on provede s obitelji kod kuće ili u gostima kod šireg kruga obitelji ili bliskih prijatelja, kao i da se tijekom proslave daje milostinja za siromašne. Među običaje spada i to da se muslimani, koji su iz nekog razloga posvađani, tada i pomire.

Još je jedna zanimljivost vezana uz ramazan, a to je da on uvijek pada na isti datum u kalendaru, ali u islamskom kalendaru, dok u gregorijanskom varira, jer je gregorijanski kalendar solarni, a islamski lunarni.

0 0 votes
Article Rating
- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Tko nam to predlaže rezoluciju o Srebrenici?

Službeno to su Njemačka i Ruanda. No praktično, to je SR Njemačka. Zemlja koja u ovoj priči ima dvojak...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -
14.7K
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x