Nedjelja, 8 prosinca, 2024

Mučna priča iz Tihaljine: Razdvojena braća nakon razvoda roditelja – tromost institucija produljuje agoniju

Vrlo
- Advertisement -

Razvod roditelja nerijetko pogađa najranjivije članove obitelji – djecu. Iz Tihaljine, općina Grude, stiže priča koja otkriva sve slabosti sustava koji bi trebao štititi prava maloljetnika. Dva brata, razdvojena nakon razvoda roditelja, žive u odvojenim obiteljima unatoč pravomoćnoj sudskoj presudi koja je obojicu dodijelila majci.

Sudska presuda i birokratski kaos

Općinski sud u Ljubuškom odlučio je da oba maloljetna sina pripadaju majci K. Č., ranije K. P., nakon što je godinama bilo onemogućeno njeno viđanje starijeg djeteta koje je povjereno ocu, J. Č. Unatoč pravomoćnoj presudi, stariji sin još uvijek nije vraćen majci zbog neuspjelog pokušaja izvršenja presude, a nova odluka suda tek se čeka.

Prema dostupnim podacima, otac J. Č. već je ranije osuđivan za nasilničko ponašanje, kao i za oduzimanje djeteta, no to nije spriječilo institucije da godinama ignoriraju majčine vapaje za pravdom i zaštitom djece.

Obiteljska trauma i prijetnje

Priču dodatno otežava mračna obiteljska anamneza. Tetka dječaka, M. Š., osuđena je za čedomorstvo nakon što su ona i suprug bacili vlastito novorođenče uz cestu, što je izazvalo zgražanje javnosti u Hercegovini. Prema riječima obiteljskih poznanika, tijekom suđenja prijetila je usmrćivanjem starijeg dječaka, što je stvorilo dodatni pritisak na majku.

Majka je 2017. godine pobjegla iz obitelji, trudna s mlađim sinom, ostavivši starijeg sina kod oca jer ga nije mogla povesti. Kasnije joj nije bilo dopušteno ni približiti se djetetu. Braća su od tada gotovo potpuni stranci jedan drugome, uz svega nekoliko susreta u sedam godina.

Tromost institucija i nebriga Centra za socijalni rad

Centar za socijalni rad Grude, prema riječima poznanika obitelji, nije pokazao inicijativu u zaštiti dječaka. Štoviše, navodno je opstruirao svaki pokušaj majke da stupi u kontakt sa starijim sinom, unatoč pravomoćnim sudskim odlukama.

Nedavni pokušaj oduzimanja djeteta, koji je uključivao čak 12 policajaca, završio je pitanjem dječaka jednom od njih: „Hoćeš li me ti čuvati?“ Ovo pitanje otkriva duboku nesigurnost i traumu koju sustav nije uspio riješiti.

Reakcije sudova i centara

Općinski sud u Ljubuškom kratko je priopćio kako je ovršni postupak u tijeku, dok je Centar za socijalni rad Grude naveo kako radi u skladu s nalogom suda. Oba odgovora ostavljaju dojam birokratske distanciranosti i izostanka konkretnih akcija za zaštitu djece.

Zaključak: Sustav zakazuje, djeca ispaštaju

Ovaj slučaj iz Tihaljine još jednom ukazuje na tromost i nedosljednost institucija koje bi trebale biti na usluzi najranjivijim članovima društva – djeci. Dok se birokratski procesi razvlače, razdvojena braća žive u neizvjesnosti, a majka vodi dugogodišnju borbu za njihovo ponovno ujedinjenje.

Pitanje koje ostaje jest: koliko će još slučajeva poput ovoga trebati da se sustav konačno reformira i stavi interese djece ispred birokratske inercije?

 

- Advertisement -

4 KOMENTARI

guest

4 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

AfD predstavio svoju kandidatkinju za kancelarku Njemačke

AfD nominirao Alice Weidel za kandidatkinju za kancelarku: "Vrijeme je za promjene u Njemačkoj" Alternativa za Njemačku (AfD), antiimigracijska i...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -