Četvrtak, 19 rujna, 2024

Ministarstvo sigurnosti BIH: Teroristi jačaju poslije napada u Rajlovcu i Parizu

Vrlo

SARAJEVO – Terorističke i nasilno-ekstremističke prijetnje BiH i njezinim sigurnosnim interesima postaju sve učestalije i potencijalno opasnije, a problemi radikalizma, nasilnog ekstremizma i terorizma ključni su sigurnosni izazovi s kojima se suočavala u prošloj godini.

Navedeno je to u izvještaju o stanju sigurnosti u BiH u 2015. godini koji je sačinilo Ministarstvo sigurnosti BIH

Dinamika terorističkih prijetnji i njihova nepredvidivost, različiti izvori iz kojih dolaze i izbor mogućih ciljeva, izazovi su pred sigurnosnim sektorom, ali i pred cijelom društvenom zajednicom – navedeno je u izvještaju.

Istaknuto je da su i tijekom prošle godine najeksponiranije radikalno-ekstremističke grupacije bile one koje okupljaju radikalne pripadnike takozvane selefijske zajednice u BiH.

One i dalje, kako je navedeno, djeluju izvan okvira Islamske zajednice i organiziraju život po vjerskim šerijatskim pravilima. Kao glavne takve zajednice navedeni su Gornja Maoča, Dubnica, Ošve i Liješnica.

U njima su i lani selefijski autoriteti organizirali predavanja na kojima je vršena dodatna radikalizacija i pripreme za odlazak na neko od stranih ratišta. Ta pojava je eskalirala nakon terorističkih napada u Parizu i Rajlovcu kod Sarajeva – navedeno je u izvještaju.

Pozivajući se na podatke Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA), Ministarstvo sigurnosti referira da su na području Sirije i Iraka krajem 2015. godine boravila 134 džihadista iz BiH među koje su ubrojani i strani državljani čije je porijeklo iz BiH.

U isto vrijeme na istom mjestu bile su i 52 žene i oko 70 djece.

Na tim ratištima do sada je poginulo 49 osoba, au BiH se vratilo 46 njezinih državljana. U EU i na područje Balkana vratilo se 11 osoba koje se dovode u vezu sa BiH. Najviše ih se bori ili se borilo u terorističkoj organizaciji Islamska država, a dio dobrovoljaca u frontu “Al-Nusra”.

Samo u 2015. godini na ratišta u Siriju i Irak otišla su 22 osobe. Njih 20 je poginulo, a u protekloj godini nijedna osoba nije se vratilo u BiH – precizirano je u izvještaju. Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u 2015. godini podnijeli su 20 izvještaja protiv 31 poznatog i jednog neidentificiranog lica zbog postojanja sumnje da su počinili terorizam i kaznena djela koja se mogu dovesti u vezu sa terorizmom.

U 2014. godini bila su 22 izvješća protiv 22 poznata i jednog N. N. lica. Istaknuto je da su neke potencijalne prijetnje pravovremeno uočavane i preventivno suzbijane, a vinovnici privedeni odgovornosti. Pripadnici SIPA su proveli nekoliko operativnih akcija i uhitili 19 osoba. Izvješća su podnošeni zbog postojanja osnova sumnje na neovlašteni promet oružjem i vojnom opremom, organiziranje terorističke grupe, terorizma, vrbovanja radi terorističke aktivnosti, pridruživanja stranim paravojnim formacijama i financiranja terorističkih aktivnosti.

BiH je uz potporu EU pokrenula i regionalnu inicijativu za borbu protiv terorizma i krijumčarenja oružja iz zemalja zapadnog Balkana s ciljem uspostavljanja regionalne baze podataka, stvaranja regionalne mreže tužitelja i istražnih timova i mreže za presijecanje kanala za krijumčarenje oružja iz zemalja zapadnog Balkana – navedeno je u izvještaju. Pod lupu sigurnosnih agencija stavljena je i komunikacija putem društvenih mreža u vezi sa širenjem ekstremizma, au tijeku su analize i istraživanja prijetnji upućenih dužnosnicima BiH.

Direktor Policije RS Gojko Vasić kazao je za “Glas Srpske” da najveću opasnost za BiH i regiji predstavljaju pojedinci sa ovih prostora koji se vraćaju s ratišta u Siriji, a za koje se i ne zna da su bili tamo. – Oni su sa ovih prostora, odrasli su i živjeli u zapadnoeuropskim zemljama, a sada se mogu vratiti ovdje. Znaju naš jezik, imaju naša dokumenta, zbog čega su manje sumnjivi i zato su najveća potencijalna opasnost – kaže Vasić. Sa velikim oprezom, ističe on, treba uzimati izvještaje o pogibiji ratnika s ovog područja u Siriji i ostalim stranim ratištima.

Učestalo je friziranje podataka o tome. Za neke od njih navodi se da su poginuli na ratištu, dok se oni istovremeno vraćaju u zemlju s dokumentima na kojima je lažni identitet. To se može otkriti uglavnom samo putem otisaka prstiju, fotografije ili, eventualno, DNK i zato podatke o poginulima treba u sustavima čuvati duži period – kaže Vasić. Napadi U BiH su lani izvedena tri teroristička napada – na Policijsku stanicu u Zvorniku, pripadnike Oružanih snaga BiH u Rajlovcu, dok je na policijsku stanicu u Zavidovićima bačena eksplozivna naprava. U Zvorniku je ubijen policajac i ranjena dvojica njegovih kolega, au Rajlovcu su likvidirana dvojica vojnika i jedan ranjen. Napadač u Zvorniku je ubijen, a terorista iz Rajlovca je izvršio samoubojstvo.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Obljetnica pokušaja oslobođenja Mostara od strane patriotskog Hamasa: Teroristi domorodci Hrvati ipak nisu iseljeni

Mostar – Dana 18. rujna slavimo nesvakidašnju obljetnicu – pokušaj osvajanja Mostara od strane patriotskog pokreta Hamasa koji je...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -