Sutra se održavaju izbori u njemačkim saveznim pokrajinama Tiringiji i Saskoj, koji bi, prema ocjenama promatrača, mogli značajno promijeniti političku kartu Njemačke. Ovi izbori dolaze u trenutku kada se Njemačka suočava s dubokim političkim i društvenim izazovima, uključujući rastuće nezadovoljstvo birača politikama koje se odnose na useljavanje, sigurnost i ekonomske prilike.
CDU protiv AfD-a: Tjesna bitka za prevlast
U Saskoj, prema posljednjim anketama, Kršćansko-demokratska unija (CDU) vodi s 33% podrške, dok desničarska Alternativa za Njemačku (AfD) zaostaje s 30%. Premijer Saske, Michael Kretschmer, ističe gospodarski uspjeh ove pokrajine, koja je postala dom globalnim kompanijama, posebno u automobilskoj industriji i proizvodnji čipova. No, istodobno se suočava s prijetnjom politike AfD-a, koja je usmjerena protiv useljavanja, čak i kada su u pitanju stručnjaci koje Njemačka hitno treba.
Unatoč Kretschmerovoj opreznoj kritici AfD-a, njegova stranka, CDU, u istočnoj Njemačkoj sve više usvaja oštriji stav prema izbjeglicama, pa i prema podršci Ukrajini. Kretschmerova retorika o nužnosti pregovora s Moskvom odjekuje kod birača u regijama koje su nekoć bile pod utjecajem Sovjetskog Saveza. AfD i novoosnovani Savez Sahra Wagenknecht (BSW) koriste ovaj sentiment, zalažući se za prekid vojne pomoći Ukrajini i pregovore s Moskvom, što kod mnogih birača izaziva odjek.
Tiringija: Fašizam u novom ruhu?
U Tiringiji, AfD predvodi u anketama s 29% glasova, dok CDU zaostaje s 23%. Na čelu tirinškog ogranka AfD-a je Bjoern Höcke, političar kojeg sudska presuda dopušta nazivati fašistom zbog njegovih javnih istupa. Uspon AfD-a u ovoj pokrajini, uz potporu BSW-a i pad tradicionalnih stranaka poput SPD-a, Zelenih i FDP-a, signalizira duboku političku krizu.
SPD, stranka kancelara Olafa Scholza, uživa podršku tek 6% birača u Tiringiji, dok Ljevica, iako još uvijek relativno jaka, gubi tlo pod nogama. Zeleni i FDP, koalicijski partneri SPD-a u saveznoj vladi, mogli bi ostati ispod izbornog praga, što dodatno naglašava pad povjerenja u vladajuću koaliciju.
Izbori u Tiringiji i Saskoj, uz nadolazeće izbore u Brandenburgu, predstavljaju ozbiljan test za saveznu vladu. Analitičari su složni da će ovi izbori, bez obzira na ishod, promijeniti politički krajobraz Njemačke. Sve veći broj birača okreće se strankama koje reagiraju na njihove zabrinutosti, posebno na pitanja useljavanja i sigurnosti, što stvara pritisak na savezne stranke da preispitaju svoje politike.
Napad u Solingenu, koji je potaknuo hitne mjere savezne vlade, uključujući protjerivanja kriminalaca afganistanskog porijekla, pokazuje kako su napadi izazvani neregularnim useljavanjem postali katalizator za političke promjene. No, hoće li ove mjere biti dovoljne da zaustave rast desničarskih stranaka poput AfD-a, ostaje ključno pitanje.
Što slijedi?
Dok Njemačka ulazi u razdoblje političkih previranja, jasno je da će se ovi izbori koristiti kao pokazatelj smjera u kojem zemlja ide. Hoće li tradicionalne stranke uspjeti pridobiti birače natrag ili će Njemačka krenuti prema desnom političkom spektru, moglo bi biti odlučeno već sutra. Rezultati ovih izbora odredit će ne samo budućnost regionalnih politika, već i utjecati na političku stabilnost Njemačke u cjelini.