Martin De Luca, bivši federalni američki tužitelj i član pravnog tima nove američke administracije, boravi u Bosni i Hercegovini kako bi istražio trošenje sredstava Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Kako je izjavio medijima u Banjoj Luci, istraga se već provodi, a preliminarni podaci ukazuju na to da je u posljednje četiri godine u BiH putem različitih programa plasirano 402 milijuna dolara, od čega za čak 250 milijuna nije moguće utvrditi gdje su nestali.
Nejasni financijski tokovi
„U prethodne četiri godine 402 milijuna dolara plasirano je u BiH putem različitih programa. Od toga, 150 milijuna dolara može se opravdati, dok 250 milijuna ostaje nepoznanica. Riječ je o novcu američkih građana“, istaknuo je De Luca. Dodao je kako sa svojim timom već analizira poslovanje USAID-a u BiH te da postoje sumnje na korupciju, budući da je sličan obrazac trošenja novca primijećen i u drugim dijelovima svijeta.
„Predsjednik Trump vrlo je odlučan da se istraži sve što se događalo u vezi s ovim sredstvima. Ne postoje jasni opisi projekata i nije poznato gdje je završilo 250 milijuna dolara u BiH“, naglasio je. Također je dodao kako je prikupljanje dokaza najteži dio istrage te se zahvalio lokalnim vlastima na suradnji.
Politički kontekst posjeta
Zasad nije poznato je li De Luca posjetio Sarajevo, gdje se nalazi sjedište USAID-a za BiH, no njegov boravak u Banjoj Luci i sastanci s dužnosnicima Republike Srpske ukazuju na to da istraga ima i političku dimenziju. Vlada Republike Srpske već duže vrijeme otvoreno kritizira USAID.
De Luca i američke sankcije
Jedan od zanimljivih aspekata De Lucine karijere jest njegovo pravno zastupanje osoba pod američkim i britanskim sankcijama. Njegova biografija otkriva da redovito savjetuje klijente kako se nositi s međunarodnim sankcijskim režimima, pri čemu lobira pred institucijama poput Ureda za kontrolu strane imovine Ministarstva financija SAD-a, State Departmenta, Ministarstva trgovine SAD-a, kao i britanskih i europskih regulatornih tijela.
Pravosudna karijera i pravni angažmani
Martin De Luca tijekom svoje karijere obnašao je dužnosti specijalnog pomoćnika američkog tužitelja u Uredu državnog tužitelja za južni okrug New Yorka te pomoćnika okružnog tužitelja u New Yorku. Bio je uključen u procesuiranje slučajeva koji su se bavili korupcijom, pranjem novca, poreznim prevarama, financiranjem terorizma i međunarodnom trgovinom narkoticima. Tijekom rada često je surađivao s FBI-jem, američkim obavještajnim službama i stranim pravosudnim institucijama.
Među poznatijim slučajevima koje je vodio bio je i onaj Marca Fogela, američkog učitelja koji je 2022. godine u Rusiji osuđen na 14 godina zatvora zbog krijumčarenja droge. De Luca i njegov tim uspjeli su ishoditi njegovo oslobađanje u veljači ove godine, što su nazvali „povijesnim trenutkom“.
Osim toga, De Luca je odvjetnik Trump Media Group i video platforme Rumble, gdje je zastupao žalbu na blokadu društvene mreže u Brazilu koju je u siječnju ove godine naložio ministar Vrhovnog federalnog suda u toj zemlji.
Dolazak Martina De Luce u BiH izazvao je veliku pažnju, s obzirom na to da se njegova istraga bavi osjetljivim pitanjem trošenja američkog novca u zemlji. Kako će se istraga dalje razvijati te hoće li dovesti do konkretnih pravnih poteza, ostaje za vidjeti.
poskok.info