BANJALUKA – Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih osoba poslat će danas Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) BiH informaciju sa imenima ratnih devet sudaca i šest tužitelja za koje smatraju da su diskriminatorski postupali u predmetima ratnih zločina, vođenim protiv Srba.
To je potvrdio Milorad Kojić, direktor Centra, koji je dodao da je na popisu i Šaban Maksumić, a koji je bio u Sudskom vijeću koje je donijelo oslobađajuću presudu u predmetu “Orić i Muhić”.
Kao članovi sudskih vijeća, a po Kojićevim riječima, suci čija su imena u ovoj informaciji su osudili 91 Srbina na 1.421 godinu zatvora.
Kojić zahtjeva od VSTV-a da osigura neovisno, profesionalno i odgovorno funkcioniranje pravosuđa BiH i smatra da će ova informacija doprinijeti da se pokrenu disciplinski postupci odnosno razrješnjenja sudaca i tužitelja koji su na popisu.
Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih osoba je naveo da su prethodnih mjeseci, prateći sudske procese u pravosudnim institucijama BiH, došli do podataka koji ukazuju na diskrinimaciju.
“Posebno je simptomatično da se u najvećem broju tih slučajeva diskriminacije pojavljuju isti suci i tužitelji. Onda smo, analizirajući njihove ranije biografije iz ratnog razdoblja, došli do podataka da su obavljali funkcije u vojnim sudovima, odnosno kao suci ili tužitelji u sudovima i tužiteljstvima od Od 1992. do 1995. u FBiH “, rekao je Kojić.
Dodao je da je najviše diskriminacije bilo u ratnom razdoblju u Sarajevu i Zenici, s tim što u ovoj informaciji ima i sudaca koje su sudili i u Mostaru, Goraždu i Tuzli.
“Ova informacija nije samo obični popis sudaca i tužitelja, već sadrži više od 1.000 stranica dokazne dokumentacije”, naglasio je Kojić.
Istaknuo je da pravosudne institucije trebaju biti profesionalne u radu, ali da određeni sudski procesi pokazuju da nisu.
“Mi na ovaj način s činjenicama, dokumentima i dokazima želimo pomoći da se napravi neovisno, nepristrano i profesionalno pravosuđe”, istaknuo je Kojić.
Rekao je da su, prema izjavama svjedoka, a koje dostavljaju kroz ovaj materijal, pojedini suci, posebno oni koje su bile u Sarajevu u logoru “Viktor Bubanj”, mogli svaku večer čuti krike srpskih zatvorenika, kao posljedicu batinjanja, a nisu poduzeli niti jednu mjeru da se to spriječi.
“Naprotiv, pojedini suci i tužitelji, a također po izjavi svjedoka, sudjelovali su u fizičkom zlostavljanju i maltretiranju Srba. Da citiram, jedan od sudaca je rekao da je ‘Sinoć igrao malo boks sa četnicima'”, rekao je Kojić, dodajući da je nevjerojatno je da su ti suci i tužitelji imenovani u sudsku i tužiteljsku službu.
Naglasio je da trojica sudaca imaju kaznene prijave, s tim što ih ima i sa po dvije prijave, a posebno je apsurdno, naglasio je, to što je jedan od sudaca imenovan na sudsku funkciju 2004. godine, a izvještaj je protiv tog suca podnesen još 2001. godina.
Veleposlanstvima isporučena “Kronika ugaslih ognjišta”
Brošura “Hronika ugašenih ognjišta”, koja oslikava način stradanja Srba u srednjem Podrinju, ali donosi i brojke i kronologiju napada i masovnih ubojstava osoba srpske nacionalnosti tijekom proteklog rata, danas će biti poslana svim veleposlanstvima u BiH.
“Na ovaj način želimo im pokazati da li je pravda to što je Orić oslobođen. Očekujemo njihovu reakciju, ako ništa, da to bude samo poštivanje prema žrtvama”, rekao je Kojić.