Četvrtak, 18 travnja, 2024

LIVNO, GORAŽDE, CAZIN: Status grada u praksi znači samo titula

Must Read

SARAJEVO – Zastupnici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH idućeg tjedna bi trebali usvojiti nacrt zakona po kojima i općine Livno, Goražde i Cazin postaju gradovi.

Status gradova Cazinu, Livnu i Goraždu, prema obrazloženju Vlade FBiH, daje mogućnost direktnog pristupa europskim fondovima, ojačavanja partnerskog odnosa prema drugim gradovima u BiH i regiji, ali i prednosti prilikom kandidiranja projekata prema međunarodnim donatorima.

Gradovima su prethodno, prije dvije godine, proglašeni Zenica, Tuzla, Bihać i Široki Brijeg, koji su centri kantona.

Gradonačelnik Širokog Brijega Miro Kraljević rekao nam je jučer da do sada nisu mali nikakvu financijsku korist i efekte od promjene statusa iz općine u grad.

“To je titula. Lijepo je biti grad”, dodao je Kraljević.

Prokomentirao je da je logično da to traže veće sredine, ali je pomalo ishitreno da to traže manje. Kazao je i da proglašenje gradom treba biti stimulans lokalnim vlastima da stvaraju uvjete da opravdaju tu titulu. Po ocjeni nekih parlamentaraca, upitno je hoće li procedura konačnog usvajanja zakona o gradovima Livno, Cazin i Goražde biti završena do kraja godine jer idu godišnji odmori, a potom predizborna kampanja, lokalni izbori i promjena vlasti.

U Unsko-sanskom kantonu, uz Bihać, ukoliko budu usvojeni ovi zakoni, grad će postati i Cazin. Mira Ljubijankić, poslanik SDP-a u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, koja i dolazi iz ovog kantona, kazala je jučer da joj je nejasno što se dobiva promjenom statusa općine u grad i da ne razumije zašto se to traži, te da je jedino to što promjena statusa ne traži dodatna sredstva u proračunu.

“Po zakonu bi grad trebao imati više općina, a ni mi u Bihaću nemamo formirano više općina. Bit će javna rasprava nacrta zakona o gradovima Livno, Cazin i Goražde pa će se vidjeti opravdanost”, dodala je Ljubijankić.

Prema Zakonu o načelima lokalne samouprave u FBiH, grad se uspostavlja i na temelju odluke općinskog vijeća općine koja ispunjava propisane kriterije, a koja ima najmanje 30.000 stanovnika, odnosno u čijem gradskom središtu kao zaokruženom urbanom području živi najmanje 10.000 ljudi. Nasir Beganović, zastupnik SBB-a i član Odbora za pravdu i opću upravu Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, rekao je juče da promjena statusa ide na zahtjev tih općina jer one u tome vide perspektivu i razvojnu šansu koju im omogućuje status grada.

Inače, nakon proglašenja, općinski vijećnici postaju gradski, a načelnik postaje gradonačelnik i gradovi preuzimaju prava i obveze dosadašnjih općina kao pravni sljedbenici. Odgovor iz općine Livno o tome što se dobiva promjenom statusa i zašto je tražena do zaključenja ovog broja nismo uspjeli dobiti.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

BOŠNJACI IZABRALI MLADOG LAVA Armin Hodžić ušao u Hrvatski sabor, predstavljat će 5 nacionalnih manjina

Armin Hodžić pobijedio je u 12. izbornoj jedinici i predstavljat će albansku, bošnjačku, crnogorsku, makedonsku i slovensku nacionalnu manjinu. Prema...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -