Kurbansko meso po kilogramu u BiH košta blizu 5,5 KM. Cijene za koze i ovce se kreću od 300 do 550 KM, dok se cijena goveda kreće od 2.500 do 3.000 KM, zavisno od težine. Jedini propis koji je vezan za čin žrtve kurbana, ističe efendija Latifović, jeste da se spomene Božije ime.
“Potrebno je reći ‘u ime Allaha’ i ‘Allah je najveći’, a nakon toga pustiti krv kurbanu. Kurban je kao žrtvu dužan prinijeti punoljetan, pametan, slobodan i imućan musliman. Pod imućnim se podrazumijeva da može izdvojiti novac pored životnih potreba.
Kurban ima ibadetsku, vjersku dimenziju, ali ne može se i ne smije zanemariti ogromna važnost socijalne dimenzije koja podrzumijeva da se 2/3 kurbana podijele komšijama, prijateljima i rodbini s akcentom na to da se prednost da siromašnima. Jedna trećina se može ostaviti u domaćinstvu.
“Treba naglasiti situaciju između poslanika Muhameda s. a. w. s. i njegove kćerke hazreti Fatime koja je podijelila kurban i rekla: ‘Podijelila sam sve, nama sam ostavila samo jednu plećku’, a Poslanik joj je odgovorio: ‘Ono što si podijelila je naše’.
Praksa je da se obred žrtvovanja kurbana obavlja u okviru obitelji, ali oni koji žive u urbanim sredinama i van granica BiH nisu u mogućnosti ibadet izvršiti u svom dvorištu, zbog čega novac na ime kurbana uplaćuju raznim organizacijama.
“Islamska zajednica u BiH je izdala obavijest džematlijama da vode računa gdje uplaćuju kurbane, da se ispuni ibadetska obaveza i da se kurban zakolje prema propisima. Kurbani se mogu uplatiti u neku od medresa u BiH ili Rijaset IZBiH, onda se organizira klanje od klanjanja bajram-namaza prvog dana Kurban-bajrama do trećeg dana iza ikindije, pred zalazak sunca.
Kurban-bajram nastupa u petak, 1. rujna/septembra, u 6:47 sati.