Nedjelja, 22 lipnja, 2025

Kako je šahovska ploča oblikovala Ameriku – i što nas to uči danas

Vrlo
- Advertisement -

Zamislite kontinent, svjež izvađen iz ralja kolonijalne sile, očišćen – barem na papiru – od starih granica i feudalnih karata. Ogroman, nedefiniran prostor. I pitanje: što sad?

Tako je izgledao teritorij Sjedinjenih Američkih Država krajem 18. stoljeća – golemo prostranstvo koje čeka značenje, promet, selo, grad, naciju. U tom trenutku, dok Europa još uvijek živi na naslagama srednjovjekovlja, SAD izvlači šestar. I donosi zakon.

Jeffersonov Land Ordinance: kad država misli unaprijed

Godina je 1785. Thomas Jefferson i njegovi suvremenici donose Land Ordinance – uredbu kojom se uređuje prodaja i organizacija zemljišta zapadno od izvornih 13 država. Nije riječ o parcijalnoj mapi ni lokalnoj politici. Riječ je o strukturi za cijelu budućnost.

Teritorij se dijeli u “townshipe” – 6×6 milja. Svaki od njih u 36 kvadrata od po jednu milju. Savršena mreža. Ista za sve. Bez privilegiranih pozicija. Bez srednjovjekovne stihije. Pravo racionalističko urbanističko prosvjetiteljstvo.

Jednake parcele za jednak narod

Ono što se čini kao geodetska tehnikalija zapravo je filozofska izjava. Američki kvadrat nije samo geometrija – to je koncept jednakosti. Svaki građanin dobiva istu šansu. Parcela ne zna za rang. Cesta ne poznaje aristokraciju.

U toj mreži nema nagrada za prošlost, samo prostori za budućnost.

Manhattan – svijet brojeva i pravih kutova

Najpoznatiji primjer tog principa? Naravno – Manhattan. Godine 1811. usvojen je Komisijski plan: brojčane avenije i ulice, sve u mreži od 90 stupnjeva. Nema lutanja. Svaka adresa je koordinata. Urbanizam bez poezije – ali s točnošću.

Manhattan postaje paradigma: kako pojednostaviti kaos. Kako učiniti prostor čitljivim.

Mreža kao manifest nacije

Grid sustav nije se zadržao na urbanim centrima. On prodire i u prerije, doline, unutrašnjost. I danas, gledajući iz aviona dok prilazite Denveru ili Kansas Cityju, jasno vidite: Amerika nije nastala oko katedrale, nego oko pravokutnika.

To nije urbanizam – to je politika. Mreža je metafora kontrole, razuma, organizacije. Inženjerski odgovor na političko pitanje: kako iz ničega stvoriti red?

A nama – improvizacija

U Europi i na Balkanu gradovi su često nastajali uz trgovinu, oko tvrđava, prema rijekama. Spontano. Kaotično. I to ima svoju ljepotu. Ali i neproduktivnost. Između sela i grada, između infrastrukture i namjene, kod nas često stoji – improvizacija.

A improvizacija, kad traje desetljećima, postaje trajna neodgovornost.

Lekcija iz prošlosti za budućnost

U doba pametnih gradova, energetske učinkovitosti i klimatskih izazova, vrijedno je sjetiti se da ne postoji moderna država bez organiziranog prostora. Bez ideje. Bez plana.

Američki kvadrat iz 18. stoljeća pokazuje da ništa veliko ne nastaje slučajno. Potrebna je volja, vizija i – crtač.

- Advertisement -

5 KOMENTARI

guest

5 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

Turski šef diplomacije: Balkan je dio islamske civilizacije, ummet stoji uz BiH – Je li stigao mig iz Istanbula?

Na izvanrednoj sjednici Vijeća ministara vanjskih poslova Organizacije islamske saradnje (OIC) u Istanbulu, u sjeni sukoba između Izraela, Irana...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -