Prije 10 godina Iračanin Kadom al-Jabouri obišao je naslovnice svjetskih medija kada je s čekićem krenuo u razbijanje kipa Saddama Husseina u Bagdadu. Za Blaira i Busha slika je došla u idealno vrijeme i interpretirana je kao simbol “zahvalnosti naroda kojeg velike sile sada rješavaju zlog diktatora”. Pad kipa iračkog predsjednika prikazivan je na američkim TV postajama doslovno danima bez prestanka.
No, “čovjek s čekićem” – kojem je američki tenk pomogao pri rušenju – danas otkriva kako žali za tim činom. “Mrzio sam Saddama”, priča 52-godišnji mehaničar i bivši dizač utega Jabouri koji ima radnju za popravak motora u Bagdadu. “Godinama sam sanjao o tome kako ćemo srušiti taj kip, ali ono što je uslijedilo nakon bilo je veliko razočarenje”, rekao je u razgovoru za britanski listThe Guardian.
“Tada smo imali samo jednog diktatora. Danas ih imamo na stotine. Ništa se nije okrenulo na bolje”, rekao je Jabouri o svojoj zemlji koja je danas prožeta političkim problemima, korupcijom, a ubojstva su svakodnevna pojava.
Jabouri je za vrijeme vlasti Saddama Husseina proveo 11 godina u zatvoru Abu Ghraib zbog, kako ističe, “polu-političkih razloga”. Unatoč tome, žali za vremenima prije američke invazije. Razočarenje je stiglo dvije godine nakon američke okupacije, ističe, kada je postalo jasno da se stvari u zemlji neće okrenuti na bolje.
“Pod Saddamom smo imali sigurnost. Bilo je korupcije, ali ni približno kao danas. Životi su nam bili zaštićeni i puno osnovnih stvari kao što je struja i benzin bili su nam dostupni. Dvije godine nakon dolaska Amerikanaca nisam vidio nikakav napredak. Tada su počela ubijanja, otmice, sektaško nasilje…”, priča duboko ogorčeni Jabouri.
Za aktualno stanje u zemlji krivi Amerikance i iračke političare. “Amerikanci su sve počeli, a zatim su političari uništili zemlju. Izgleda kako stvari postaju sve gore. Nemamo budućnost. Ne dok je aktualna politička elita na vlasti”, zaključio je Jabouri.
Kadom al-Jabouri danasDanas se rušenje Saddamovog kipa u Bagdadu smatra jednim od najboljih primjera pomno orkestrirane medijske propagande – tim činom nastojalo se javnosti prikazati kao da je rat završen i “misija obavljena”. Po tom pitanju veliko istraživanje odradio je novinar Peter Maas za list New Yorker te zaključio kako je rušenje kipa – kojeg su zapravo srušili američki vojnici, a ne Iračani – bio jedan poprilično beznačajan događaj u kontekstu rata u Iraku, no od njega je stvorena intenzivna medijska propaganda koja zapravo ni danas ne jenjava i scena se često koristi kao simbol američkog “oslobođenja” iračkog naroda.
more recommended stories
Znate li što je zapravo advent i zašto djeca dobivaju darove za sv. Nikolu?
Prva je nedjelja došašća ili adventa,.
Štulićeva bivša ljubav odgovorila na prozivke: Njegova razina pismenosti je otužna
Kazališna režiserka Snježana Banović je u.
Pogledajte najstarije drvo staro tisuću godina. Zasadio ga je jedan car koji je obožavao Hrvate
Na Svetoj gori postoji drvo koje.
Kakve su psihološke posljedice bivanja taocem?
Kako će se taoci koje je.
Subscribe
Login
14.7K Komentari
Oldest
