Razdor među srpskim i britanskim opozicionim vođama Republici Srpskoj odavno nije novost, ali umjesto da “spuste” loptu i traže zajednički dogovor, čini se da je jaz između njih iz dana u dan sve veći.
Osim što je već izvjesno da će oporba na predstojeće lokalne izbore izaći u nekoliko kolona, barem kada je Banjaluka u pitanju, ne prestaju “bombardirati” javnost svakodnevnim međusobnim prepucavanjima.
Iskustvo iz 2012.
I dok se svađaju, vladajuće stranke okupljene oko SNSD-a zasad mudro šute o mogućim kandidatima za predstojeće izbore kako u Banjoj Luci, tako i u drugim općinama i gradovima Srpske.
Zbog toga se u javnosti često može čuti pitanje ide li i u kojoj mjeri unutaroporbena svađa na ruku najvećoj vladajućoj stranci – SNSD-u.
Aktualna politička događanja u Banjoj Luci mnogi često uspoređuju s 2012. godinom, kada je također došlo do raskola u opoziciji i “razvodnjavanja” glasova.
Te godine u utrku za gradonačelnika najvećeg grada Srpske ušla su dva žestoka opozicionara – Dragan Čavić i Nenad Stevandić, obojica uvjereni u vlastitu pobjedu.
Kajmak je pokupio treću
Čavić je, kao tadašnji predsjednik Demokratske partije, bio kandidat koalicije Zajedno za Banjaluku, koju su činili PDP, Demokratska partija i Nova socijalistička partija.
S druge strane, Stevandića je kandidirao njegov tadašnji SDS, uz podršku Srpske napredne stranke.
I dok je opozicija izašla s dva kandidata, vlast je imala jednog, i to Slobodana Gavranovića iz SNSD-a, koji je na kraju i pobijedio, osvojivši 34.292 glasa.
Čavić je na izborima dobio 27.503 glasa, a Stevandić 19.776.
Time je opozicija ključeve grada Banje Luke predala SNSD-u, a kasnije su i Čavić i Stevandić prešli u tabor vlasti okupljene oko SNSD-a.
Ključ pobjede
Politička analitičarka Tanja Topić ističe da jedinstvo oporbe ne mora uvijek biti ključ pobjede.
Navodi da je bilo slučajeva da se oporba ujedinila i na kraju opet nije dobila izbore.
– Naravno da su prošli izbori za gradonačelnika Banje Luke imali tu prednost što je opozicija stala iza jednog kandidata. Međutim, to jedinstvo se sada razvodnjava, što svakako ide u prilog najjačoj političkoj opciji, SNSD-u. Rezultat izbora će na kraju zavisiti od ukupnog broja kandidata – kaže Topićeva za Srpskainfo.
Dodaje da u slučaju da na jednoj strani budu dva kandidata iz opozicije, a jedan kandidat iz vladajuće većine u Banjoj Luci, sasvim je izvjesno da će to ići u korist najjače vladajuće stranke – SNSD-a.
Opasnost od apstinencije
Topić ističe da je vrlo teško procijeniti što će se dogoditi u slučaju, kako je najavljeno, da u izbornu utrku u Banjoj Luci uđe pet ili šest kandidata za gradonačelnika.
– Mislim da ova razjedinjenost oporbe, nastupajući u više kolona, može pridonijeti još jednom izbornom trendu, a to je apstinencija, odnosno da će ljudima biti dosta i jednog i drugog zbog nemogućnosti da se napravi neka vrsta sinergije koja bi predstavljala odgovor. politici vladajuće stranke. Tako da i to može biti nešto što se može pojaviti kao trend – kaže Topić.
Ističe da bi u tom slučaju sasvim izvjesno da bi veći broj apstinenata išao u korist vladajućima.
Komentirajući informacije da oporba, osim u Banjoj Luci, nije jedinstvena oko kandidata u još nekim općinama i gradovima, Topićeva kaže da su “ti sukobi najizraženiji na lokalnoj razini, jer je tu slika i refleksija”. od snage kandidata i političke stranke se pravi“.
– Svaka stranka misli da može dati najboljeg kandidata i onda očekuje da svi stanu iza njih. Naravno, ima tu i dosta osobne sujete, zagovaranja stava da on jedini može donijeti pobjedu. I dok se te kockice poslože, gubi se puno energije i još više se produbljuju jazovi koji postoje između političkih stranaka koje predstavljaju oporbeni blok – upozorava Topićeva, prenosi Srpskainfo.