Petak, 19 travnja, 2024

It˙s not coming home: Prije 365 dana ostvarena je najveća pobjeda u povijesti hrvatskog sporta

Must Read

Na današnji dan, točno prije godinu dana, Hrvatska je nakon produžetaka pobijedila Englesku 2:1 i izborila finale Svjetskog prvenstva u nogometu.

Golove su za Hrvatsku zabili Perišić i Mandžukić. Za Englesku je strijelac bio Trippier.

Dalić uoči polufinala poručio Englezima: ”Da je nama novca koliko vama, gdje bi nam bio kraj”

“Mnoge reprezentacije koje su bolje od nas po renkingu su već doma. Ovo je za nas sjajno. Ako ćemo uspjeti zaustaviti englesku reprezentaciju, tako bogatu i jaku, to će biti još bolje. Da je nama novca koliko vama, gdje bi nam bio kraj”, poručio je Dalić engleskim novinarima uoči utakmice za finale.

A počelo je loše za Hrvatsku. Dvoboj na Lužnjikiju počeo je upravo onako kako su Englezi priželjkivali. Već u 5. minuti hrvatski kapetan Luka Modrić napravio je prekršaj na Deleu Alliju u opasnoj zoni, na 22-23 metra od vrata. Loptu je namjestio Kieran Trippier i desnicom preko živog zida pogodio gornji lijevi kut pokraj nemoćnog Danijela Subašića, koji je loptu samo ispratio pogledom, piše

u osvrtu na povijesnu pobjedu Vatrenih.

Englezi počeli odlično, ali koštala ih je arogancija

U tim trenucima Engleska je dominirala, stvarala šanse, igrala se posve zbunjenom Hrvatskom. Nevjerojatno je što je promašio najbolji strijelac SP-a Harry Kane u 33. minuti. Pokraj uspavane hrvatske obrane primio je loptu, izašao sam pred Subašića i šutirao. Suba je to skinuo, ali se lopta odbila Englezu u noge. Bila je to matna situacija, ali je napadač Tottenhama s pola metra uspio pogoditi vratnicu i promašiti finale SP-a.

Do kraja poluvremena Englezi su imali puno više od igre, nizali su šanse, ali već tada je izgledalo kao da su zadovoljni jednim golom i kao da ne vjeruju da im Hrvatska može nauditi. O, kako su se prevarili. Kako ih je samo koštala arogancija!

U nastavku gledali smo sasvim drugačiju utakmicu. U prvih 15 minuta drugog poluvremena Englezi su stvorili dvije opasne situacije pred Subinim vratima, ali u prvoj je Dejan Lovren skinuo loptu s glave Harryja Kanea, a u drugoj su Vida i Subašić zajedničkim snagama spriječili prodor i pokušaj ubačaja Sterlinga.

No od 60. minute počeo je pritisak hrvatskih reprezentativaca na zadnju obrambenu liniju Engleza, koja je počela sve više griješiti. Glavna prijetnja za Pickforda bio je čudesni Ivan Perišić. U 65. minuti njegov je udarac s 15 metara pogodio Kylea Walkera koji je tako spriječio pogodak. No u 68. minuti Hrvatska je došla do izjednačenja.

Perišić najavio početak kraja za Engleze, Mandžukić ih dotukao, a Brozović odigrao utakmicu života

Englezi su stali, a igrači Zlatka Dalića kao da su dobili krila. Napadali su u valovima, govor tijela engleskih igrača govorio je da su preplašeni, a Marcelo Brozović,  Ante Rebić i Ivan Perišić nevjerojatnom energijom razbili su protivnika. Igrala se 68. minuta kad se dogodilo ono što se moralo dogoditi. Šime Vrsaljko je ubacio s desne strane, Perišić se zabio u pet metara ispred čuvara i sjajnim udarcem je zabio Pickfordu. Bio je to početak kraja za Engleze i trenutak kad je valjda svima na svijetu bilo jasno da će Hrvatska u finale.

Hrvatska tu noć nije spavala

I onda u 109. minuti, nakon loše reakcije engleske obrane, Perišić je glavom prebacio loptu do Mandžukića koji ljevicom zabija za pobjedu 2:1. Za najvažniju pobjedu u povijesti hrvatskog nogometa. Za finale SP-a u nogometu.

Tu noć nitko u Hrvatskoj i dijaspori nije spavao. Na ulicama hrvatskih gradova zajedno su do zore slavili Hrvati i stranci. Svi koji su se tu zatekli. Slučajno ili namjerno. Hrvatska je bila hit, za Hrvatsku je navijao svatko.

Nitko nikad nije napravio ono što je napravila Hrvatska

Ta momčad Hrvatske napravila je nešto jedinstveno u nogometnoj povijesti. Nitko nikad na SP-ima nije tri utakmice u nizu igrao produžetke. Od toga dva puta i penale. Ta momčad Hrvatske postala je inspiracija mnogima. Ljudi vole bajke, a ovakve ne može ispisati ništa osim sporta. Ljudi vole ovakve priče jer vole kad mali pobjeđuju velike. Puno se lakše identificirati s Davidom nego idealizirati Golijata.

Gubila je Hrvatska od Danske pa se vratila. Modrić je promašio penal u 115. minuti za pobjedu. Neka stara Hrvatska bi se u tom trenutku raspala. Vjerojatno bi do kraja produžetaka primila gol. Ova je Hrvatska slavila nakon penala.

Gubila je Hrvatska i od Rusije pa se vratila. Vida je zabio za vodstvo u produžetku. Pa smo primili gol u 115. minuti. Neka stara Hrvatska bi se u tom trenutku raspala. Vjerojatno bi do kraja produžetaka primila gol. Ova je Hrvatska slavila je nakon penala.

Ne smiješ se zezati s Hrvatskom

Gubila je Hrvatska i od Engleske. Modrić, Mandžukić, Rakitić, Perišić i društvo jedva su stajali na nogama. Ali kad su se Englezi počeli zabavljati, valjda smatrajući da će se energetski devastiran protivnik predati bez borbe. Hrvati su počeli igrati. Iz inata. Ponos je gadna stvar, a arogantni Englezi pogriješili su kad su se usudili udariti na tu stranu. U polufinalu SP-a ne smiješ se zafrkavati s Mandžukićem, Rebićem i Perišićem. Jednostavno, ne smiješ. Ako želiš pobijediti. To što je Hrvatska napravila u nastavku polufinala, način na koji su Dalićevi igrači u valovima napadali zbunjene Engleze, jedinstveno je predstavljalo je trenutak u kojem je cijeli neutralni nogometni svijet prestao biti neutralan.

Dalić: Ovo nije ni moja ni Šukerova reprezentacija, ovo je Hrvatska

”Što god da bude, mi moramo biti ponosni na ovo što smo napravili, biti dostojanstveni u svakom trenutku, biti ponizni. Moramo gurati svoj put, u to vjerovati. Bit će nekih loših situacija, ali čovjek mora ostati hrabar i vjerovati u to. Mi ćemo se boriti i dati sve od sebe, a onda kako bude. I kad smo krenuli, rekao sam da ne mogu obećati finale, ali mogu borbu, karakter, želju i to smo pokazali”, rekao je Dalić nakon najvažnije pobjede u povijesti hrvatskog nogometa pa je dodao:

”Ovo nije ni moja ni Šukerova reprezentacija, ovo je hrvatska reprezentacija. Moramo biti svi zajedno, ne moramo biti negativni, zločesti. Hvala svim ljudima u Hrvatskoj, BiH, svijetu koji prate reprezentaciju i zaista sam ponosan i srce mi je kao Moskva i dao Bog da donesemo pehar. Ali ako i ne donesemo, napravili smo puno. Hrvatska je postala hit u svijetu, zahvaljujući nogometu. Ugledajte se na nogometaše i Hrvatska neće biti u nikakvim problemima.”

Englezi u šoku: ”Slomljeni smo”

Hrvatska svlačionica je bila u transu, u euforiji, čak se i poslovično oprezni Dalić smijao. A Englezi?

“U ovom momentu svi osjećamo veliku bol. Jesmo li očekivali poraz? Ne, mislim da nitko nije vjerovao u njega. Kada igrate kao što smo mi igrali i usput odigrate vrlo dobro u prvom poluvremenu, onda želite iskoristiti sve prilike. Svlačionica je slomljena, teško ju je uopće posjetiti”, otkrio je Gareth Southgate i poručio kako će pokušati psihološki podignuti momčad pred subotnju utakmicu s Belgijom za treće mjesto.

“Sve što ću reći je da sam ponosan na sadašnju generaciju. Mislim da reakcija navijača prema reprezentativcima, uspoređujući je s onom otprije dvije godine, dovoljno govori. Nacija je ponosna na njih. Uvjeren sam kako iz cjelokupne priče možemo pronaći mnogo pozitive.”

“Noge su im otkazale davno prije kraja. Mišići su ih boljeli, pluća su im bila prazna, tijela su im pucala i cviljela. Hrvatski igrači su dotaknuli i prešli svoj limit. Opet su istrošili sav adrenalin, otišli “u crveno”, osjetili bol.

Pa ipak, dok su im pokreti bili sve teži, tetive sve stegnutije i dok su hvatali dah i izgledali kao da jednostavno više ne mogu, nisu posustajali, nastavili su svoj lov te su i dalje trčali. Pokraj Engleske, u finale Svjetskog prvenstva, u povijest.

Kad je sudac označio kraj, popadali su po travnjaku pod težinom ne samo neviđenog fizičkog napora i truda koji su uložili, nego i pod težinom fantastičnog uspjeha koji su ostvarili.”