Četvrtak, 25 travnja, 2024

I DOK SE KOMUNIZAM I NJEGOVI DIKTATORI KOD NAS OTVORENO SLAVE: Nakon novog zakona Poljaci ukidaju prvi maj i spomenike koji imaju veze sa komunizmom

Must Read

Kroz zakonski proces dekomunizacije poljskog društva kreću uklanjanja imena s trgova i ulica. Potom diljem Poljske bit će uklonjeni spomenici s obilježjima komunističkih spomenika i simbola te izmjene naziva ulica.
Poljaci će u tom procesu ukinuti čak i prvi svibanj, kao praznik rada. Iako se praznik rada obilježava u znak sjećanja na dane 1886. godine kada su stotine tisuća radnika u SAD izašle na ulice da se bore za svoja radnička prava i osmosatno radno vrijeme, “1 svibnja” je nepoželjan kao naziv ulice ili trga u više vojvodstava diljem Poljske i predlaže se da se ulice preimenuju u skladu s novim zakonom o komunističkim i totalitarnim simbolima. Naprosto lokalne vlasti tvrde da ih taj datum previše podsjeća na komunistički režim.
U Šemanovicama Slaska okrugu su međutim na popis nepodobnih ulica čije nazive treba promijeniti kao sumnjivu dodali čak i Ulicu prijateljstva, kako je objasnio listu Gazeta Viborča jedan od vijećnika, jer aludira na poljsko-sovjetsko prijateljstvo a ulice su tako nazivane u vrijeme totalitarnog komunističkog režima pa je teško tumačiti drugačije.
Novi zakon stupio je na snagu 2. rujna i lokalne samouprave imaju sada rok od godinu dana da uklone spomenike i preimenuju ulice koje bi mogle predstavljati simbol “represivnog, autoritarnog i nesuverenog sustava vlasti u Poljskoj od 1944. do 1989. godine”.
To je onaj znate sistem koji se u BIH i RH zove “nekim boljim režimom od ovog”. Postjugoslavenske republike, jedine su republike nekadašnjeg komunističkog bloka u kojima se i danas neki pojedinci dive bivšem diktatoru. U svm drugim zemljama komunizma to bi bio znak smanjene ubrojivosti.
Poljski Institut za pamćenje naroda procjenjuje da je širom Poljske još oko 1.300 takvih simbola, spomenika poljskim komunistima, Crvenoj armiji s nazivima ulica koje treba ukloniti.
Iako je uklanjanje spomenika, posebno onih zahvalnosti Crvenoj armiji za to što je njenih oko 600.000 vojnika položilo život u oslobađanju Poljske od  fašističke njemačke okupacije, počelo još prije stupanja zakona na snagu, tek krajem kolovoza je uklonjen posljednji portret sovjetskog vođe Josifa Staljina u Poljskoj.
Institut pamćenja naroda nastojao je godinu dana da se u mjestu Cibinka na zapadu Poljske portret Staljina ukloni s ulaza na dva groblja sovjetskih vojnika na kome je sahranjeno oko 12.000 crvenoarmejaca koji su poginuli u ofanzivi prema Berlinu i posljednjih dana kolovoza radnici su konačno došli i ploču skinuli .
Uklanjanje spomenika Crvenoj armiji sa ulica i trgova i premještanje u novi muzej na otvorenom predmet je oštrog spora Rusije i Poljske, jer službena Moskva optužuje poljske vlasti da žele revidirati historiju i zatrti svaki trag tome koliko je Rusa i pripadnika drugih sovjetskih naroda položilo život da bi Poljaci bili slobodni.
Službena Varšava ne poriče žrtve, ističe da predano vodi brigu u sovjetskim grobljima ali tvrdi da su ti spomenici samo simbol da oslobođenje u Drugom svjetskom ratu nije donijelo slobodu, već je Poljska postala totalitarni satelit Sovjetskog Saveza.
Osim toga zločin Katynske šume, u kojem su Sovjetski vojnici klali, dok je Hitler čuvao stražu, prenerazio je poljake a sakrivan je od javnosti sve do sredine 80-ih godina. Radi se o zločinu u vrijeme pakta Hitler Staljin. O tome paktu malo se priča i na prostorima bivše Jugoslavije. Čak je i sam Tito bio dio tog pakta .Naime Titove jedinice nisu napadale naciste i fašiste sve dok je taj pakt s nacistima trajao. Prve komunističke borbe s nacistima kreću nakon sloma tog pakta, dok su antifašisti u Hrvatskoj i Srbiji već bili dizali ustanke. Zato teza da je svaki komunist bio nužno i antifašist ne stoji kao ni teza da je svaki antifašist bio komunist. Komunisti su naprosto prisvojili antifašističku borbu na prostoru Jugoslavije, da bi nakon 1945 potpali u drugi zločin, koji je s masovnim ubojstvima nastavio još jedno cijelo desetljeće da bi idućih 35 godina na snazi bio represivan režim bez slobode misli i političke ideje.
Ma koliko neki tvrdili suprotno previše je mrtvih i previše materijalnih dokaza, velikih kao cijeli otoci, cijele šume, i cijele jame koji to dokazuju.
Poskok.info

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Koja je uloga sarajevske influencerice unutar razbijenog narkokartela

Završeno je prvo ročište za petoricu osumnjičenika uhićenih u operaciji "Black That 2", za koju su zatražene i oslobođene...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -