Nakon što je Ministarstvo zdravstva najavilo mogućnost uzgoja industrijske konoplje, čini se da bi Hrvatska mogla otići i korak dalje – prema legalizaciji marihuane u medicinske svrhe.
Prema informacijama Jutarnjeg lista, ministar zdravstva Siniša Varga uskoro će osnovati stručno povjerenstvo, koje će predvoditi Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED), a cilj će im biti davanje stručnog mišljenja o opravdanosti i mogućim modelima legalizacije medicinske konoplje.
Podrška iz politike – ali pod uvjetom stručne preporuke
Ako se stručno povjerenstvo izjasni pozitivno, vladajući SDP spreman je podržati promjenu zakonske regulative. Kako pojašnjava saborska zastupnica Ingrid Antičević Marinović, podrška bi bila uvjetovana strogom kontrolom i isključivo medicinskom primjenom.
“Ovo nije pitanje legalizacije marihuane u rekreativne svrhe. Ako struka predloži uzgoj nekoliko stabljika za liječenje, kao u Italiji, to će biti pod strogim nadzorom”, poručuje zastupnica.
Podsjeća da je upravo SDP-ova vlada dekriminalizirala posjedovanje marihuane za osobnu uporabu, koje je od tada prekršajno djelo, a ne kazneno.
Ni HDZ nije protiv – ako to preporuči medicina
Sličan stav ima i najveća oporbena stranka. U ime HDZ-a, prof. Željko Reiner ističe da struka mora imati zadnju riječ:
“Zagovornici tvrde da lijekovi na bazi kanabinoida pomažu kod niza kroničnih bolesti. Ako medicinski stručnjaci temeljem znanstvenih dokaza podrže primjenu, HDZ neće imati ništa protiv.”
Pritisak s terena: Slučaj Huanito Luksetić
Ovo pitanje postalo je posebno aktualno nakon što je policija u Rijeci uhitila Huanita Luksetića, oboljelog od multiple skleroze, zbog uzgoja konoplje koju je koristio za vlastito liječenje. Taj slučaj izazvao je burne reakcije javnosti i potaknuo šire pitanje o pravednosti zakona.
EU praksa: Hrvatska nije iznimka – ali kaska
U čak 17 članica EU već je dopuštena prodaja lijekova na bazi kanabinoida, poput Sativexa koji se koristi za ublažavanje simptoma multiple skleroze. Takvi lijekovi dostupni su i u Sloveniji, a u Italiji je dozvoljen i ograničeni kućni uzgoj za medicinske potrebe.
U Hrvatskoj je, pak, stručna rasprava još uvijek u povojima. Predsjednik Hrvatskog onkološkog društva prof. dr. Damir Vrbanec izjavio je da to pitanje još nije formalno razmatrano, iako mnogi onkolozi priznaju da pacijenti već koriste ulje kanabisa na svoju ruku.
“Vjerujem da bi naš stav bio blizak slovenskom”, izjavio je Vrbanec.
Što slijedi?
Nakon formiranja stručnog povjerenstva i njegovih preporuka, Hrvatska bi mogla usvojiti model sličan talijanskom ili slovenskom, uz strogo definirane uvjete za korištenje i nadzor.
Ako se to dogodi, Hrvatska će se pridružiti većini razvijenih europskih zemalja koje su priznale medicinski potencijal konoplje i omogućile oboljelima legalan pristup terapiji.