Petak, 19 travnja, 2024

HRVATSKA – WALES 1:1 Velšani šokirali Hrvatsku u 93. minuti i uzeli bod na Poljudu

HRVATSKA i Wales odigrali su 1:1 na rasprodanom Poljudu u prvom kolu skupine D kvalifikacija za Europsko prvenstvo, koje će se iduće godine održati u Njemačkoj. Andrej Kramarić zabio je u prvom poluvremenu utakmice u kojoj je momčad izbornika Zlatka Dalića bila puno bolja, ali su gosti u 93. minuti stigli do boda.

Kramarić zabio 23. pogodak za hrvatsku reprezentaciju

Kapetan Hrvatske Luka Modrić već u trećoj minuti pucao je s ruba kaznenog prostora, ali njegov udarac zaustavio je velški golman Danny Ward. Novi pokušaj bio je onaj Andreja Kramarića u 16. minuti, kojem je prethodila lijepa akcija Hrvatske. Ivan Perišić je glavom spustio dugu loptu za Matea Kovačića, a on petom atraktivno proslijedio Kramariću. Napadač Hrvatske, koji je igrao na desnom krilu, puknuo je iz voleja u donji desni kut. Ward je i to zaustavio.

Treći pokušaj Hrvatske donio je pogodak. Kramarić se spretno izborio za loptu pokraj Nica Williamsa. Sjurio se na gol Walesa i vrhom kopačke s ruba šesnaesterca pogodio u donji desni kut Wardova gola. Kramariću je to bio 23. pogodak za Hrvatsku u 82. nastupu.

Wales je bio nemoćan u prvom poluvremenu. Novu priliku za momčad izbornika Zlatka Dalića ponovno je imao Modrić. Perišić mu je asistirao glavom, a desetka Hrvatske probala je iz prve pogoditi okvir gola. Lopta je otišla daleko iznad gola.

Do kraja prvog poluvremena istaknula se situacija iz 45. minute, kada je Kramarić pucao s 20-ak metara, iako je mogao dodati usamljenom Perišiću. Krilni igrač Hrvatske zbog tog se poteza naljutio na Kramarića.

Ozljeda Livaje i debi Muse

Kovačić je u 50. minuti imao prvu priliku Hrvatske u drugom poluvremenu. Pokupio je odbijenu loptu, pa s Markom Livajom odigrao dupli pas. Kovačić se našao pred golom Walesa, ali nije uspio stisnuti loptu iz voleja, već je promašio gol. Livaja se u 53. minuti uhvatio za kuk, zbog čega ga je Dalić odmah izvadio iz igre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ušao je Petar Musa, napadač Benfice kojemu je ovo bio debi za hrvatsku reprezentaciju. Gosti su prvu ozbiljnu priliku imali u 60. minuti. Daniel James ostao je sam na drugoj stativi. Imao je vremena naciljati gol Hrvatske, ali pucao je pokraj stative. Bio je to jedini solidan period Velšana, koji su ukupno gledajući odigrali slabu utakmicu.

Musi je trebalo šest minuta kako bi se našao u prilici. Borna Sosa je kombinirao s Perišićem, koji je dodao debitantu. On nije oklijevao te je prizemnim udarcem gađao suprotni kut. Lopta se odbila od bloka i otišla pokraj stative.

Šokantno izjednačenje u 93. minuti

Perišić je u 83. minuti skoro zabio golčinu. Premda je imao vremena i prostora primiti dugo dodavanje, igrač Tottenhama puknuo je iz prve prije no što je pala na tlo. Teško je reći je li pokušao zabiti gol ili ubaciti, ali svakako je pogodio prečku.

Golman Ward ostao je na krivoj nozi i samo je pogledom ispratio let lopte. Do kraja susreta su po jednu priliku imali Nikola Vlašić i Perišić, no oba puta je loptu u ruke uhvatio Ward. Kada se činilo da će Hrvatska pobijediti, Wales je zabio nakon ubačaja iz auta.

Nathan Broadhead, igrač koji je ušao u drugom dijelu, dočekao je loptu na drugoj stativi nakon što je ona prebačena glavom. Dominik Livaković nije stigao zatvoriti kut i Wales je zabio za konačnih 1:1. Hrvatska u utorak, 28. veljače, gostuje u Turskoj.