Petak, 19 travnja, 2024

Hrvati su prihvaćali sve planove, pa čak i da je Mostar u bošnjačkom kantonu

Must Read

Samo je jedna strana u posljednjem ratu – hrvatska prihvaćala sve mirovne sporazume te je čak i utemeljenje Hrvatske zajednice, a kasnije HR HB provela sukladno važećim zakonima. Ni jedna druga strana to nije činila, nego je svaki put čak kalkulirala žrtvama i dužinom ratnih događanja.

Htjeli okončati rat

Nedugo nakon što su se organizirali Bošnjaci, a Srbi proglasili autonomna područja, Hrvati su u Grudama prije 26 godina utemeljili Hrvatsku zajednicu Herceg Bosnu. Okupili su se načelnici i hrvatski predstavnici iz 30 općina u kojima su 1991. godine Hrvati činili većinu ili su pak bili relativna većina. Uputili su poruku da će se poučeni prvim zločinima iz Uništa i Ravnog oduprijeti srpskoj agresiji. I tako je i bilo.

Zahvaljujući Herceg Bosni obranjena je BiH, zaustavljen je pokušaj njezina zadržavanja u krnjoj Jugoslaviji. Hrvati su bili na visini zadatka i 1992. godine dajući sve od sebe da se ne dogodi rat. Pristali su i na bolni kompromis Cutileirova mirovnog plana po kojemu je, primjerice, čak i Mostar trebao biti dio bošnjačkoga kantona, odnosno nacionalne državice. Sva tri predstavnika iz tri naroda koja su u Lisabonu sudjelovala u tim pregovorima podržala su dogovor. U Lisabonu su 18. ožujka 1992. sve tri strane potpisale sporazum – Alija Izetbegović za Bošnjake, Radovan Karadžić za Srbe i Mate Boban za Hrvate. Samo deset dana kasnije, nakon sastanka s tadašnjim američkim veleposlanikom u Jugoslaviji Warrenom Zimmermanom u Sarajevu, Izetbegović je povukao svoj potpis i iskazao svoje protivljenje novom ustroju Bosne i Hercegovine i otkazao praktično zadnju prigodu da se izbjegne rat. Zahvaljujući Herceg Bosni i HVO-u te napose Republici Hrvatskoj, hrvatski i bošnjački dragovoljci i postrojbe dobili su prvo naoružanje. Iako su Srbi zahvaljujući nadmoći u broju naoružanja uspjeli zauzeti veliki dio zemlje, BiH se uspjela obraniti.

Prihvatili i najlošije

Upravo je zahvaljujući potpori Hrvatske i Hrvata održana infuzija i nesmetana opskrba i doprema vojne i humanitarne pomoći preko teritorija Republike Hrvatske. Nikada, očito, ne računajući na visoko postavljene ciljeve i prigodom sljedećih pregovora, hrvatski su pregovarači prvi pristajali i na još tri neuspješna mirovna prijedloga, dok su druge dvije strane imale očito kalkulacije odgovara li im upravo takvo rješenje.

Slijedio je Vance-Owenov mirovni plan s više kantona, odnosno regija. Dapače, Hrvati su ga željeli sami realizirati. Odbili su ga Srbi, a slična sudbina zadesila je Owen-Stoltenbergov plan triju republika koji su pak odbili Bošnjaci. Hrvati pristaju i na Washingtonski te Daytonski sporazum iako je to zacementiralo njihovu podređenu poziciju.

Zoran Krešić / Večernji list/

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

GNJIDA IS BACK! Hoće li Mate Granić u koaliciji s “Možemo” postati novi hrvatski premijer?

Kažu da je zlopamtilo i da ga je teško zabolilo Tuđmanovo poniženje kada ga je spremio na godišnji odmor...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -