Subota, 20 travnja, 2024

HDZ nije još izgubio izbore, ali Plenkovića čeka – pakao

Must Read

Jedna notorna neistina odavno se udomaćila u domaćem javnom prostoru, štoviše, koristi se ne samo kao informacija, nego i kao iskustvo na kojem se zidaju današnje analize buduće političke strategije. Radi se o tome da je »Karamarko izgubio već dobivene izbore« prošlog studenog.

Nije. Karamarko nikad nije imao »dobivene izbore«. Naime, anketna prednost HDZ-a koja je u odnosu na SDP znala iznositi i preko deset posto u mjesecima pred izbore imala je jednu »manu« koju mnogi analitičari (i političari) potpuno ignoriraju – ORaH.

Ta je lijeva, zelena stranka je u vrijeme kad je HDZ imao najveću prednost dobijala i po 15 posto anketnih glasova i u niti jednom mjesecu se nije dogodilo da potpora HDZ-u (ili Domoljubnoj koaliciji) u odnosu na SDP (ili lijevu koaliciju) i ORaH bude viša od statističke pogreške. Kako su se izbori bližili, anketni glasovi za ORaH su se sve više odlijevali SDP-u i na kraju je 8. studenog ostalo – neriješeno.

O tome vjerojatno razmišljaju i u SDP-u ovih dana dok gledaju njima vrlo naklonjene posljednje ankete. Prednost pred HDZ-om je između devet i deset posto, te se čini golemom i teško dostižnom, pogotovo kad se zna da je do izbora ostalo tek mjesec i po dana. Ne »padne li meteor« na Hrvatsku, ili se dogodi nešto slično dramatično, izgledi da bi Plenković mogao dostići Milanovića čine se više teoretski, papirnati.
Ali, tu se zaboravlja – ORaH.

Golema opasnost za Most

Ne radi se naravno o bivšoj stranci Mirele Holy, oni će sudjelovati na izborima tek iz olimpijskih pobuda, jer su se potpunim nestajanjem iz javnosti nakon debakla lanjskog studenog praktički samoukinuli. Radi se o stranci čiji bazen glasova može promijeniti ukupne omjere snaga – o Mostu.

Ekipa Bože Petrova, naime, anketno teži taman oko desetak »nedostajućih« postotaka koliko vaga u odmjeravanju SDP-a i HDZ-a preteže na lijevu stranu.

Nije, dakle, ništa još gotovo, niti »Milanović već ima pobjedu u rukama«.

Jer, potpuno je očito da će Most, bude li u situaciji kao lani, dakle da može birati kome će se prikloniti – otići s Andrejom Plenkovićem (uz »sitni« uvjet da HDZ prihvati Petrova za premijera). Mostovi ministri lupaju gotovo isključivo po SDP-u i predsjedniku te stranke, samo što se ne obeća da će nakon Karamarka »i drugi pasti«, dok se prema HDZ-u – koji je srušio zajedničku Vladu – zasad nastupa mnogo suptilnije. Uostalom, iako skrivaju vlastiti svjetonazor, očito je da je po tom pitanju Most neusporedivo bliži desnici i da će to itekako imati utjecaja na njihovu buduću (kao i prošlu, uostalom) koalicijsku odluku.

I to je, ta očita bliskost HDZ-u, golema opasnost za Most. Prvo, najviše glasova koje su pokupili lani dobili su od birača Kukuriku koalicije iz 2011. godine. Nakon svega, pogotovo Hasanbegovića i njegovog rata s civilnim društvom i medijima, a što je pratila zaglušujuća šutnja iz Mosta, jasno je da ta stranka više ne može računati sa značajnijim brojem glasova birača koji naginju ljevici. Drugo, u situaciji kad birači desnih nagnuća pred sobom imaju prednost ljevice, glasovi se češće daju jačoj, a ne slabijoj stranci svoje preferencije. Tako je, primjerice, Sanader 2007. godine u nekoliko mjeseci pojeo HSP-a, a slično se lani dogodilo i već spominjanom ORaH-u.

Zbog svega toga je za očekivati da će Most u kampanji ipak dati gas i jače »udariti« po HDZ-u, kako bi naglasio koliko su od njih različiti.

Plenković protiv Plenkovića

Što, naravno, neće biti jedini problem za HDZ (mimo onog najvećeg, s Milanovićem i Narodnom koalicijom). Ekstremnija desnica se, naime, budi. Budi i buni. HDZ kojeg vodi spretni briselski eurozastupnik, odan političkom centru i europejstvu, nije HDZ kakvog su oni sanjali (i kakvog je Karamarko pokušao sagraditi). U ovom trenutku je teško reći kakva će biti predizborna koalicija koju će odabrati HDZ, hoće li obuhvatiti Hrast, i HSP AS, no potpuno je jasno da je koalicijska situacija za Plenkovića suprotna od one idealne win-win. Ode li s njima, optužit će ga da je zaokret HDZ-a prema centru samo marketinški trik i da se pod uglađenom vanjštinom skriva brkićevski vuk.

Ode li bez njih, Ćorić, Tepeš, Ilčić i ostali mogli bi se pridružiti nanovo okupljenim bivšim HSP-ovcima (Đapić, Rožić, Kovačević) i otkinuti koji mandat pričom o ugroženoj državnosti, prijetnji braniteljima iz Srbije, »izdaji« u pregovorima EU-Srbija i sličnim divotama koje će, sasvim sigurno, naći frekvenciju do biračkih uha koje je baš HDZ desetljećima senzibilizirao i na takve teme i na takvu retoriku. Uostalom, ta ekipa bi lako mogla zajahati opći europski politički trend u kojem tonu stranke bliže centru, a izranja ekipa opasno bliska desnim političkim polovima.

Naposlijetku, Plenkoviću su dovoljno muke (i štete) u stanju zadati ministri tehničke vlade, poput Šustara, koji inatljivo želi pretvoriti reformu kurikuluma u leno desnice, iako je jasno da će to mnogo jači efekt imati u bijesu birača koji su masovno demonstrirali za Jokićevu reformu prošlog mjeseca po hrvatskim gradovima.

Novi predsjednik HDZ-a, dakle, kao da u kampanju za izbore koji definitivno nisu još izgubljeni, tako starta gadno zavezanih ruku: prema njegovoj stranci vlada golemo nepovjerenje, tehnički ministri kao da rade protiv sebe, svaki koalicijski izbor koji napravi će biti pogrešan, a u kampanji će vjerojatno po HDZ-u udarati i Most i Narodna koalicija i pravaška fronta.

I tako Plenkoviću jedini adut ostaje on sam – da će na svoju karizmu, pomirljivost, demokratičnost i možda dobar dojam u sučeljavanju s Milanovićem uspjeti »kupiti« dovoljno glasova kako bi bio u poziciji da nakon izbora razmišlja o nečemu drugom osim života u oporbi.

Plenković, međutim, izgleda ima i još jednog suparnika kojeg nikako ne bi valjalo podcijeniti: Andreja Plenkovića. Odluka o tome da ne ispusti vrapca iz ruke, to jest da ne da ostavku na dobro plaćeni briselski mandat je ljudski možda razumljiva. Ali je u isto vrijeme vrlo snažno oružje u rukama političkih takmaca, koji će u kampanji sigurno dobro eksploatirati svaki od cca 6.500 netto eura koliko Plenković mjesečno dobija kao zastupnik Europskog parlamenta.

Štoviše, ta plaća i njeno zadržavanje mogla bi postati i ključni argument u odsudnoj bitci za političku karijeru novog predsjednika HDZ-a. Izgubi li, naime, 11. rujna, čekaju ga izbori u stranci…

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

DODIK OPLEO PO BOŠNJACIMA: Vi nemate niti jednog stratišta jer ste vi ti koji ste ubijali. Vaše najveće stratište je Bleiburg. Bili ste Ustaše...

PREDSJEDNIK Republike Srpske Milorad Dodik govorio je na 13. sjednici Narodne skupštine tog entiteta u BiH. U prvom obraćanju...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -