Hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman na zasjedanju parlamentarne skupštine NATO-a u američkom Daytonu upozorio je kako su prava Hrvata u BiH ugrožena zbog njihove diskriminacije u izbornom procesu pozvavši na otklanjanje te anomalije kako bi se odnosi u BiH stabilizirali.
Grlić Radman bio je među govornicima na otvaranju višednevnog zasjedanja parlamentarne skupštine NATO-a u petak navečer koje je djelomice posvećeno 30. obljetnici sporazuma iz 1995. godine potpisanog upravo u Daytonu u Ohiu i kojim je okončan troipolgodišnji rat u BiH.
U svom je nastupnom govoru podsjetio kako je Hrvatska bila među prvima koji su priznali BiH kao nezavisnu i suverenu državu, pružila joj je potporu u borbi protiv velikosrpske agresije te pružila utočište za više od milijun izbjeglica i prognanika.
Hrvatska je, kazao je Grlić Radman, svojim angažiranjem pomogla preokrenuti tijek rata u BiH što je u konačnici i dovelo do mirovnih pregovora i potpisivanja Daytonskog sporazuma.
– Daytonski se sporazum nikada ne bi dogodio bez Hrvatske i to je istina o Daytonu, kazao je šef hrvatske diplomacije.
No također je istaknuo kako mir uspostavljen 1995. godine nije donio očekivanu stabilnost niti pomirenje u BiH koja se sada suočava s izazovima separatizma ali i unitarizma koji su uzročnici stalnih kriza.
Hrvatima u BiH, kako je istaknuo, nisu osigurana njihova legitimna prava a kao dokaz tomu naveo je da čak četiri puta nisu bili u prilici izabrati svog člana Predsjedništva BiH, unatoč presudi Ustavnog suda kojom je to zatraženo.
Grlić Radman i Granić na obilježavanju 30. obljetnice Daytonskog sporazuma
Grlić Radman je podsjetio kako je duh Daytonskog sporazuma značio je da će svaki narod moći birati svoje legitimne predstavnike u vlasti a Hrvati to nisu u prilici.
Legitimnost proistječe iz povjerenja zajednice a nije stvar matematičke većine drugih, kazao je Grlić Radman aludirajući na činjenicu da je Željko Komšić u četiri navrata izabran u Predsjedništvo BiH zahvaljujući glasovima Bošnjaka.
Upozorio je kako su građanski i unitaristički model ustroja BiH samo krinke za prevlast političke dominacije većinskog naroda.
Model federalizma označio je pravim odgovorom na izazove separatizma i unitarizma ali je poručio i kako “intervencionistički eksperimenti” neće donijeti dobro BiH jer ta zemlja i njeni lideri moraju sami postići dogovor i naći način kako održati osjetljivu ravnotežu između tri etničke zajednice.
– Akcije bez potrebnog razumijevanja mogu samo prouzročiti nove probleme, zaključio je Grlić Radman na konferenciji u Daytonu./HMS/