Četvrtak, 25 travnja, 2024

“GRAĐANSKE” STRANKE ILI SDA Tramvaji smrde, voda je kontaminirana, revizori tuku ljude… Tko je kriv za kaos u Sarajevu?

Must Read

55f2a8f4-c494-4c75-b68f-56df0a0a0a64-sarajevo-jucer-smece-718x446

Stanje u Sarajevu 2017. godine, glavnom gradu Bosne i Hercegovine. I neformalno nacionalnom centru Bošnjaka.

GRAS-ovi tramvaji su iz polovice prošlog stoljeća, smrde i postoji rizik da ispadnu iz tračnica, autobusi neredovito voze i redovito kasne. Revizori su, kao u najboljim skečevima Top Liste Nadrealista, počeli izvoditi nindža poteze protiv nedužnih ljudi. Nastradali su tako turistkinja iz Turske i jedan mladi Sarajlija koji joj je htio pružiti pomoć.

U glavnom gradu redovito nestaje pitke vode. Zovu to redukcijom, koje traju i danima. Turisti se čude, a nekima smeta što ne mogu se tuširati po ćeifu. I, najgore, stručnjaci smatraju da Sarajlije obolijevaju zbog redukcija voda. Tako je jednom prilikom Željko Ler, šef Epidemiološke službe u Zavodu za javno zdravstvo Federacije, izjavio kako “postoji mogućnost da dođe do kontaminacije vode, jer se stvara takozvani fenomen vakuum pumpe u uspostavljanju vodosnabdijevanja, obično se po principu negativnog tlaka u cijevi uvuče i sadržaj oko cijevi. Tako da je to vrlo moguće i ne treba iznenađivati da se građani žale na stomačne tegobe”

Prema nekim procjenama Sarajevo gubi 70 posto vode. Možda sarajevskim elitama nedostaje sistem bonova, kao za gorivo 80-ih godina, pa bi možda trebali uvesti bonove i za vodu po kvartovima. Jer kako objasniti da unatoč poreznoj višegodišnjoj pljački ostalih kantona Sarajevo nije u stanju osigurati građanima pitku vodu, u 21. stoljeću? Uz silni novac, NVO ekipu i međunarodnu pomoć, Sarajevo ne može gostima osigurati tramvaje, čist zrak i pitku vodu: tko je kriv?

U zadnje vrijeme lijeva građanska scena optužuje SDA za sve nedaće u gradu. “Parazitiranje” i “neznanje” glavne su odrednice koje koristi lijeva politička grupacija kako bi optužila vladajući SDA. Mladež se hvali izgradnjom nogostupa, a stariji kadrovi su bez ideja. Što je vidljivo i kad Bakir Izetbegović ulazi u sulude borbe, unaprijed izgubljene, kako bi samo prekrio lošu situaciju u glavnom gradu. Svi su primijetili kako je Izetbegović zaoštrio nacionalističku retoriku, kao što je to bio primjer Pelješkog mosta.

S druge strane, lijeve opcije zaboravljaju da i dok su oni bili na vlasti, za vrijeme premijera Vlade KS Fikreta Musića iz SDP-a, bilo je redukcija vode. U jesen 2011., primjerice, oko 60 posto područja Sarajeva ostalo je bez pitke vode. Istovremeno, SDP-ovi puleni – danas razbacani po GS-ovima, DF-ovima i slično – bili su koncentrirani na pitanje ukidanja ili ne vjeronauka u školama, dok su građani patili. To se ne razlikuje mnogo od hvalisanja izgradnje trotoara u glavnom nam gradu.

Vidljivo je kako dvije strane nisu “odlučile” tko je kriv.

I oprostite što nas se tiče. Na dobar život u Sarajevu imaju pravo i Hrvati. Iako spomeniku za poginula 102 pripadnika HVO-a nema mjesta u gradu.

Poskok.info

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Vlada Srpske “seli” se iz Banja Luke u Srebrenicu 2. svibnja

SANKT PETERBURG - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će se Vlada Srpske sastati 2. svibnja u...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -