Subota, 23 studenoga, 2024

Građani najviše vjeruju religijskim institucijama, najmanje strankama

Vrlo
- Advertisement -

Trend nepovjerenja građana Bosne i Hercegovine naspram institucija vlasti i političkih stranaka nastavljen je i u 2015. godini i sličan je rezultatima istraživanja iz 2013. i 2014. godine, navodi se u izvješću Analitike, objavljenom u prosincu 2015. godine, piše Večernji list BiH.

Visoko nepovjerenje

Kako pokazuju rezultati za 2015. godinu, vidljivo je da se nekoliko institucija u Bosni i Hercegovini izdvaja po razini nepovjerenja građana prema njima. “Većina građana najmanje vjeruje političkim strankama. U 2015. čak je 62,3 posto građana navelo da uopće nema povjerenja u političke stranke, dok kombinirano sa stavom ‘nemam previše povjerenja’ (14,9 %), a ukupan broj onih koji ne vjeruju političkim strankama iznosi 77,2 posto. U ovu kategoriju spada i niz drugih institucija prema kojima uopće nema povjerenja više od 50 posto ispitanika: županijski parlament 51 posto, županijska vlada 52,2 posto, državna Vlada 52,8 posto, entitetska Vlada 51,5 posto, državni Parlament 50,3 posto i entitetski parlament 49,6 posto”, navodi se u izvješću Analitike. Rezultati istraživanja pokazali su da religijske institucije uživaju najveću razinu povjerenja, s obzirom da je 65,2 posto ispitanih izjavilo da ima veliko povjerenje i to 27,4 posto ili da ima donekle povjerenja, odnosno 37,8 posto, u ove institucije.

Povjerenje u komunalce

Prema rezultatima slijede neprofitne organizacije sa 63,4 posto ispitanika. Izjavili su da imaju veliko povjerenje ili da imaju donekle povjerenja u njih. Kao i prethodne dvije godine, građani su naveli da imaju visok stupanj povjerenja ili da imaju donekle povjerenja u institucije, organizacije i poduzeća koja pružaju neke od osnovnih usluga, kao što su komunalne usluge i sigurnost. U ovu skupinu spadaju komunalna poduzeća kojima je 63,3 posto građana dalo povjerenja, potom policija sa 62,4 posto te vojska 60,5 posto. Ovo istraživanje je u studenome prošle godine proveo Centar za društvena istraživanja Analitika u suradnji s istraživačkom agencijom ‘Mareco Index Bosnia’. Istraživanje je urađeno telefonskom anketom CATI. Sustav CATI radi na principu slučajnog odabira telefonskih brojeva po regijama. Uzorak je, navodi se u izvješću, bio reprezentativan i slučajan, te se sastojao od 1000 ispitanika starijih od 18 godina s boravištem u Bosni i Hercegovini. Anketa je provedena u okviru projekta “Zagovaranje za otvorenuž vlast: Pravo da znam u jugoistočnoj Europi”.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Čović at HDZ BiH Retreat: Progress in Growth Plan Is Evident, Constitutiveness Remains the Foundation of BiH

  The Croatian Democratic Union of Bosnia and Herzegovina (HDZ BiH) held its regular retreat in Mostar, where party officials...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -