Četvrtak, 25 travnja, 2024

FRANCUSKA – ŠVICARSKA 3:3 (4:5) Švicarska nakon penala izbacila svjetske prvake

Švicarska je nakon boljeg izvođenja penala svladala Francusku i izborila četvrtfinale Europskog prvenstva. Regularni dio susreta, kao i produžeci, okončan je rezultatom 3:3, dok je Švicarska u seriji penala pobijedila 5:4. Tragičar Francuske je Mbappé koji je promašio peti penal.

Švicarska će u četvrtfinalu u petak od 18:00 sati igrati protiv Španjolske koja je ranije nakon produžetaka pobijedila Hrvatsku 5:3.

Švicarska je ranije mogla dokrajčiti Francusku, a onda je ona bila na koljenima

Švicarci su poveli preko Seferovića u 15. minuti, a onda su promašili penal na otvaranju drugog dijela. Francuska je to kaznila s dva brza gola Benzeme (57′, 59′), a onda i fenomenalnim golom Pogbe u 75. minuti. No, Švicarska nije odustala pa je golovima Seferovića (81′) i Gavranovića (90′) izborila produžetke, a onda slavila nakon penala.

Utakmica je od početka obećavala mnogo jer su obje momčadi igrale otvoreno, a Švicarci su poveli već u 15. minuti kada je Seferović zabio glavom nakon centaršuta koji je poslao Zuber.

Francuska je mogla do izjednačenja u 22. minuti kada je Rabiot tražio usamljenog Benzemu na drugoj stativi, ali Sommer je skrenuo loptu. Šest minuta kasnije Rabiot je uputio snažan udarac s oko 25 metara, ali lopta je otišla pored gola.

Francuska je pokušavala pronaći način da dođe do izjednačenja, ali Švicarci su odlično stajalo i nakon prvih 45 minuta vodili su 1:0.

Francuzi su bili pred pobjedom

Nakon samo pet minuta igre u drugom dijelu, moglo je biti 2:0. Embolo je dobio loptu na desnoj strani kaznenog prostora, oslobodio se Kimpembea i tražio Seferovića na drugoj stativi, ali napadač Švicarske nije uspio zahvatiti loptu na željeni način iako je pred sobom imao skoro prazan gol. Djelovalo je da ga je Varane omeo pošto je malo dodirnuo loptu.

Već tri minute kasnije sudac je nakon provjere VAR-a dosudio penal za Švicarcu jer je Pavard srušio Zubera. No, Švicarska je propustila i tu šansu nakon što je Lloris obranio Rodriguezov udarac.

Francuska je odmah dala do znanja Švicarskoj da bi mogla kazniti njene promašaje. Pogba je u 56. minuti uposlio Mbappéa koji je s oko 10 metara iskosa šutirao pored gola.

Minutu kasnije bilo je 1:1. Mbappé je odlično proigrao Benzemu koji se sjajno snašao ispred Sommera i zabio gol.

Taj gol je dao krila Francuzima i šokirao Švicarsku pa je već u 59. minuti bilo 2:1. Shaqiri je izgubio loptu na nekih 20 metara od svog gola, a Francuzi su to brzo kaznili. Griezmann je ubacio na drugu stativu, a Benzema zabio za preokret u dramatičnoj utakmici.

Gavranović i Seferović su vratili Švicarsku u život

Francuska je željela iskoristiti momentum pa je nastavila s napadima, a novi gol postigla je u 75. minuti kada je Pogba izveo pravu majstoriju. S oko 22 metra je pogodio lijevo rašlje Sommerovog gola i raspametio Francuze.

Činilo se da je Švicarska otpisana, utakmica je odjednom postala mirna i čekao se samo kraj. Čak je u 77. minuti Coman mogao dokrajčiti Švicarsku, ali Sommer mu je obranio.Međutim, onda je Seferović nakon centaršuta Mbabua još jednom zabio glavom i vratio Švicarsku u život.

Iako se bližio kraj utakmice, nije bilo velikih opasnosti pred golovima, a onda je u 90. minuti Gavranović zabio za 3:3 i ogromno slavlje Švicarske. Xhaka je poslao sjajan pas za Dinamovog napadača koji se na rubu kaznenog prostora oslobodio Kimpembea i fenomenalno pogodio za izjednačenje, piše Index.hr.

Španjolska čeka Švicarsku u četvtfinalu

Ni tu nije bio kraj drame. U četvrtoj minuti sudačke nadoknade Coman je nakon centaršuta primio loptu u kaznenom prostoru, a onda majstorski šutirao i pogodio prečku.

Nakon toga se pristupilo produžecima u kojima je Francuska pokazala više, ali osjetio se umor kod obje ekipe. Najbliži golu bili su Pavard u 95. i Mbappé u 110. minuti. Prvi put, Švicarsku je spasio Sommer, dok je drugi put Mbappé jako loše šutirao.

Tijekom serije penala za Švicarsku su pogađali Gavranović, Schär, Akanji, Vargas i Mehmedi, dok su za Francusku zabili Pogba, Giroud, Kimpembe i Thuram, a jedini penal promašio je Mbappé./HMS/