BANJA LUKA – Primjena stroge uredbe Europske unije, koja ograničava vrijeme boravka vozača na njezinom teritoriju, natjerala je brojne autoprijevoznike iz Bosne i Hercegovine da registriraju tvrtke u državama EU, poput Slovenije i Hrvatske, kako bi izbjegli gubitke.
Predsjednik Udruženja prijevoznika za unutarnji i međunarodni transport Republike Srpske Nikola Grbić izjavio je da je više od 2.500 transportnih tvrtki već registrirano izvan BiH, a masovni odlasci vozača nastavljaju se bez konkretne reakcije vlasti.
Vozači odlaze, cijene transporta rastu
“Već sam registrirao firmu u Sloveniji jer je situacija neodrživa. Oni koji ostanu u BiH morat će imati duple posade – 90 dana rada, 90 dana kod kuće – što će neminovno povećati troškove. Cijene prijevoza porast će za 25 do 30 posto, a to će dovesti do lančanog rasta cijena drugih proizvoda. Tko će to moći platiti?” upozorava Grbić.
Prema njegovim riječima, od 2019. godine BiH je napustilo više od 7.500 profesionalnih vozača, a svaka domaća transportna tvrtka trenutno bilježi manjak između 5 i 50 vozača.
Država nije poduzela ništa – prosvjedi nemaju smisla
Grbić ističe da vlasti u BiH već 15 godina ignoriraju problem, iako su imali dovoljno vremena za reakciju.
“Četiri ministra su se promijenila, ali nitko nije učinio ništa. Sad je kasno za bilo kakvu akciju.”
Zbog toga su autoprijevoznici odustali od masovnih prosvjeda jer bi, prema riječima Grbića, takvi potezi mogli imati kontraefekt.
“Razgovarali smo s kolegama iz Srbije i drugih zemalja regije o blokadama europskih cesta i luka. Međutim, shvatili smo da bi Brisel u tom slučaju mogao uvesti dodatna ograničenja, poput viza za vozače.”
EU pravila udar na balkanski transportni sektor
Prema zakonodavstvu EU, vozači iz BiH i regije mogu boraviti najviše 90 dana unutar svakih 180 dana bez vize. Produženje boravka moguće je samo ako država članica izda dugoročnu vizu ili dozvolu boravka, no to je dug i neizvjestan proces.
Slična pravila vrijede i za Srbiju, Albaniju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Tursku, čime su tisuće vozača iz regije primorane tražiti alternativna rješenja.
Kazne zbog prozivanja institucija
Grbić tvrdi da mu se vlast u BiH sveti jer je javno govorio o problemima u sektoru.
“Meni i mom sinu nije dodijeljena nijedna dozvola za međunarodni transport ove godine, iako imamo sve potrebne licence. Jasno mi je da me kažnjavaju jer sam prozivao nerad i korupciju u institucijama.”
Bosna i Hercegovina gubi ključni sektor
Ako se trend odlaska vozača nastavi, transportna industrija u BiH mogla bi se suočiti s kolapsom. Bez kvalificiranih vozača i uz rast troškova prijevoza, cijela gospodarska slika zemlje dodatno će se pogoršati.
Dok BiH gubi tisuće radnika i tvrtki, Europa dobiva jeftinu, ali kvalificiranu radnu snagu, dok domaći autoprijevoznici ostaju bez podrške i rješenja.