Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan ponovno se našao u središtu kontroverzi zbog otvorene podrške džihadističkim skupinama u Siriji. Prema izvještajima, Erdogan je potaknuo islamističke militante da nastave svoj marš prema Damasku, dodatno potvrđujući njegovu političku dvoličnost i dugogodišnje manipulacije u sirijskom sukobu.
Dvolična politika prema Siriji
Od početka sirijskog rata, Erdogan je igrao na više strana, koristeći regionalni kaos za jačanje svojih geopolitičkih ambicija. Iako Turska službeno priznaje Hayat Tahrir al-Sham (HTS) kao terorističku organizaciju, Erdogan je podržavao ovu grupu u njihovim operacijama protiv Assadovog režima. HTS, nasljednica Al-Qaede poznata i kao Jabhat al-Nusra, izvela je značajne napade u proteklom tjednu, uključujući napredovanje u Alepu, Hami i Idlibu.
Napredovanje džihadista
Militanti HTS-a preuzeli su kontrolu nad velikim dijelovima teritorija, uzrokujući egzodus tisuća civila iz Homsa i okolnih regija. Vođa HTS-a, Abu Mohammed al-Jawlani, zaprijetio je stanovnicima Homsa: “Vaše vrijeme je došlo.” Grad Homs, koji se nalazi na putu prema Damasku, sada je nova meta u ofenzivi.
Erdoganove izjave i međunarodne reakcije
Govoreći novinarima u Istanbulu, Erdogan je izrazio nadu da će džihadistički napredak “proći bez nezgoda”. Ova izjava izazvala je oštre reakcije međunarodne zajednice koja njegovu politiku vidi kao prijetnju regionalnoj stabilnosti i narušavanje međunarodnog prava.
Turski predsjednik, unatoč tvrdnjama o podršci teritorijalnom integritetu Sirije, jasno pokazuje da za njega “legitimna oporba” uključuje i skupine koje su priznate kao terorističke od strane većine svijeta. Njegove izjave samo potvrđuju da se Erdoganova politika temelji na manipulaciji i geopolitičkom oportunizmu.
Pritisak na Erdogana
Unatoč njegovoj moći, Erdogan se suočava s rastućim pritiscima, kako unutar zemlje tako i na međunarodnoj sceni. Brojne obavještajne službe upozoravaju da se različite frakcije spremaju za suprotstavljanje njegovim politikama. Istovremeno, njegova podrška džihadistima ozbiljno narušava vjerodostojnost Turske na svjetskoj sceni.
Zaključak: Opasne igre
Erdoganova podrška džihadističkim skupinama u Siriji nije samo izdaja regionalne stabilnosti, već i pokazatelj njegovog dvoličnog pristupa međunarodnim pitanjima. Njegove izjave o “budućnosti Sirije” u suradnji s Damaskom djeluju neiskreno s obzirom na dugogodišnju podršku terorističkim skupinama.
Dok džihadisti napreduju prema Damasku, Erdogan se sve više pozicionira kao lider čije će manipulacije, prije ili kasnije, rezultirati katastrofalnim posljedicama za regiju i njegovu političku budućnost.