Četvrtak, 3 travnja, 2025

Elon Musk u ponedjeljak u posjetu CIA-i na poziv direktora Ratcliffea

Vrlo
- Advertisement -

Direktor američke Središnje obavještajne agencije (CIA) John Ratcliffe ugostit će u ponedjeljak Elona Muska, osnivača SpaceX-a i aktualnog predsjednika novoosnovanog Ministarstva za učinkovitost vlade (DOGE), kako bi razgovarali o učinkovitosti rada unutar vladinih institucija, uključujući i samu CIA-u.

Informaciju je na društvenoj mreži X objavio sam Ratcliffe, prenoseći izvješće neovisne novinarke Catherine Herridge, koja je prva izvijestila o sastanku.

Sastanak dolazi u kontekstu sve većih spekulacija o utjecaju DOGE-a na državne agencije, osobito u svjetlu najave administrativnih rezova koje provodi aktualna američka administracija predvođena predsjednikom Donaldom Trumpom. Iako su postojale bojazni o mogućem smanjenju kadrova u obavještajnim službama, Ratcliffe je nedavno pred Stalnim odborom Zastupničkog doma za obavještajna pitanja izjavio da DOGE do sada nije imao izravan utjecaj na CIA-u.

“S obzirom na to da do danas nitko iz DOGE-a nije posjetio kampus CIA-e, te da nisam imao nikakvu izravnu komunikaciju s tom agencijom osim razgovora s Muskom na sastancima kabineta, rekao bih da je njihov utjecaj – nula”, izjavio je Ratcliffe.

Unatoč tome, Musk nije nepoznat američkoj obavještajnoj zajednici. Prošlog je tjedna Nacionalni ured za izviđanje (NRO), koji upravlja američkim špijunskim satelitima, lansirao svoju misiju NROL-69 upravo pomoću SpaceX-ove rakete. Bio je to prvi službeni let unutar novog vladinog programa koji ima za cilj osigurati siguran i neovisan pristup svemiru u svrhu nacionalne sigurnosti.

Međutim, dok NRO djeluje u području satelitskog nadzora, CIA je i dalje prvenstveno orijentirana na ljudsku obavještajnu mrežu, čiji je kontinuitet i učinkovitost izravno povezan s politikom zapošljavanja i stabilnošću kadrova. U tom kontekstu, neke su zabrinutosti dodatno pojačane kada je Bijela kuća navodno zatražila popis novozaposlenih u CIA-i, u okviru šireg plana smanjenja državne uprave.

O situaciji se oglasila i bivša agentica CIA-e Sue Miller, koja je u podcastu SpyTalk pozvala na oprez i strateški pristup kadrovskim promjenama.

“Počnite nuditi prijevremene mirovine i fokusirajte se na zadržavanje mladih stručnjaka. Nemojte si pucati u nogu izbacujući najpametnije ljude koji znaju raditi s umjetnom inteligencijom i razumiju suvremene prijetnje”, poručila je Miller.

Miller je istaknula da su upravo mlađi agenti imali ključnu ulogu u novijim operacijama, posebno u području suprotstavljanja Kini, te kako su mnoge inovativne ideje u radu s Misijskim centrom za Kinu potekle upravo od najmlađih službenika.

Sastanak Muska i Ratcliffea, iako formalno tehničkog karaktera, mogao bi predstavljati važan trenutak u redefiniranju odnosa između izvršne vlasti, obavještajnih struktura i novog pristupa javnoj upravi koji donosi DOGE.

- Advertisement -
guest

0 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

WILL BIDEN’S EMBASSY IN SARAJEVO FINALLY BECOME AMERICAN: And stop being Iranian?

  By: Poskok Editorial Team For over a decade, the U.S. Embassy in Sarajevo has been regarded as a stabilizing force...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -