Utorak, 25 ožujka, 2025

EKSTATIČNA TUGA NIJE ZA SVAKOGA: Svi krive Dabru i oružje, a nitko uzvišenu umjetnost i još jednu njenu nedostojnu žrtvu

Vrlo
- Advertisement -

Zar ćemo doista i ovaj put za tragediju kriviti običnog čovjeka? Oružje koje je, eto, slučajno završilo u njegovim rukama? A nitko, ali baš nitko, neće kriviti uzvišenu umjetnost? Tu prokletu sevdalinku „Karanfil se na put sprema“, tu emocionalnu bombu podmetnutu pod nacionalnu sigurnost, nižu ministarsku inteligenciju i loš odgoj.

Ministar Josip Dabro, čovjek s pištoljem u ruci, diplomom u gepeku a pjesmom u srcu, možda nije najsjajnija politička figura našeg doba, ali nije ni prva žrtva umjetnosti. Povijest je puna sličnih slučajeva: ljudi su se od pamtivijeka gubili u zanosu umjetnosti, bacali se s litica zbog odsvirane harfe, proklinjali bogove zbog pročitanih stihova, pucali iz revolvera na zvuk ciganske violine.

Dabro nije prvi čovjek kojeg je razbucao Karanfil  samo je prvi ministar kojem je sevdalinka oduzela karijeru i gurnula ga u potpuno novi level slave. Na drugi flor obožavatelja. Već ga vidimo kako svira harmoniku po Tkalči.

Uzvišena moć sevdaha

„Karanfil“ nije obična pjesma. To je melodijska hipnoza s ritmičkom repetitivnošću koja uvlači slušatelja u emocionalni vrtlog. Prvi stihovi odmah udaraju u ono univerzalno – karanfil na putu, draga koja sedla konja i plače. Tko to može ignorirati? Sigurno ne Dabro, čovjek čija je unutarnja borba s tjeskobom u trenutku pukla pred ovim stihovima.

Dabro nije pucao naoružan mržnjom ili gnjevom, Dabro je pucao iz ljubavi, preplavljen emocijama koje nisu imale gdje izaći. Njegova reakcija bila je iskrena. Na neki način, Dabro je bio savršena publika za ovu pjesmu: emocionalno otvoren, impulzivan, i – ovo će vam biti teško povjerovati – čovjek s pištoljem u ruci.

Pjesma kao krivac

Pa ipak, umjesto da proglasimo „Karanfil“ zabranjenom supstancom, mi krivimo Dabru. Pjesma koja, poput emocionalnog TNT-a, ruši barijere i otvara amigdalu – onaj dio mozga zadužen za sirove, nefiltrirane reakcije – kod Dabre je jednostavno izazvala pogrešan efekt.

Reći ćete da to nije opravdanje. Ali nije li licemjerno kriviti čovjeka, dok pjesma slobodno kruži eterom, u svakom trenutku spremna preplaviti slušatelje valovima tuge i čežnje? Što je pjesma ako ne oružje u rukama umjetnika, i što su stihovi ako ne metci koje pogađaju ravno u srce?

Zabraniti „Karanfil“?

Možda je došlo vrijeme da se ozbiljno zapitamo trebamo li pjesme poput „Karanfila“ pustiti samo onima s dokazanim emocionalnim kapacitetom. Kao što se oružje ne daje bilo kome, tako ni pjesme ne bi trebale biti dostupne svima. Uvođenje licenca za sevdah? Da, zvuči apsurdno, ali zar Dabro nije dovoljan dokaz?

Jer, pogledajte, krivimo čovjeka s pištoljem, dok pjesma – stvarna krivnja – i dalje slobodno ubija. U ovom trenutku, negdje u nekom Passatu, na parkiralištu kraj benzinske pumpe, netko s emocionalnim rasponom gumene patke upravo sluša „Karanfil“. Pitanje je sekunde kad će netko viknuti: „Za mog brata Marija!“ i pritisnuti obarač.

Žrtva uzvišene umjetnosti

Josip Dabro nije prvi koji je podlegao uzvišenoj moći umjetnosti. Nije prvi kojeg su stihovi povukli na dno, ali je svakako prvi koji je podlegao tako teatralno i u isto vrijeme banalno. Kao da se povijest smije kroz ovu tragediju, podsjećajući nas na apsurd ljudske slabosti. Dabro nije ni žrtva ni zločinac – on je samo ogledalo našeg društva, gdje pjesma može biti jednako opasna kao metak, a ministar samo nesretnik na krivoj strani refrena.

Zato, prije nego što ponovno osudimo Dabru, zapitajmo se: tko je sljedeći? I kad ćemo napokon prestati kriviti ljude i početi kriviti pjesme koje su ih dovele do ruba?

Do tada, „Karanfil se na put sprema“ i dalje će pjevati, i dalje će izazivati uzdahe, suze, i, tu i tamo, poneki pucanj.

Analiza stihova: Kako Karanfil stvara emocionalni vrtlog

1. „Karanfil se na put sprema i pjeva“

Ovaj stih odmah uvodi simboliku. Karanfil, često simbol mladosti, ljubavi i prolaznosti, priziva osjećaj nostalgije i tuge. Pjesma već u prvim notama uvlači slušatelja u prostor melankolije, pripremajući ga za emocionalno putovanje koje slijedi.

2. „A draga mu konja sedla i plače“

Slika žene koja priprema konja za odlazak voljenog evocira osjećaj nemoći pred neizbježnim. Ovo je trenutak identificiranja s gubitkom, što kod emocionalno osjetljivih slušatelja može izazvati preplavljivanje osjećajima.

3. „Ti odlaziš, mene mladu ostavljaš“

Direktnost ovog stiha udara poput emotivnog malja. Izražava duboku ranjivost i osjećaj napuštenosti koji kod mnogih može probuditi osobne traume ili potisnute strahove.

4. „Ostavljam te mojoj majci i tvojoj“

Ovdje se naglašava nemoć pojedinca naspram tradicije i društvenih normi. Za osobe koje se osjećaju sputane očekivanjima, ovaj stih može djelovati kao okidač za frustraciju ili bijes.

5. „Šta će meni moja majka i tvoja“

Ovaj stih prelazi u otvorenu pobunu – izraz nemoći i neslaganja s nametnutom sudbinom. Kod slušatelja koji se bore s unutarnjim konfliktima, ovo može izazvati osjećaj emocionalne eksplozije.

6. „Kad ja nemam svog dilbera kraj sebe“

Zatvaranje pjesme donosi čisti izraz čežnje – slušatelj ostaje prepušten neispunjenoj želji, što dodatno pojačava osjećaj melankolije.


Zašto je Karanfil emotivna bomba?

1. Muzikalna hipnoza

Melodija pjesme oslanja se na repetitivne, valovite obrasce koji izazivaju stanje emocionalne opijenosti. Ovi obrasci su poput mantri koje slušatelja uvode u introspektivno stanje. Kod osoba s niskim emocionalnim pragom, ovo može dovesti do nekontrolirane tuge ili impulzivnog ponašanja.

2. Aktivacija emocionalnih centara mozga

  • Amigdala: Pjesma snažno stimulira amigdalu, centar za obradu emocija, uzrokujući preplavljujući osjećaj tuge i melankolije.
  • Hipokampus: Sadržaj pjesme evocira osobna sjećanja i gubitke, što dodatno pojačava emocionalnu rezonanciju.

3. Dopaminska stimulacija – paradoks užitka i boli

Melankolična priroda pjesme izaziva oslobađanje dopamina – hormona užitka – unatoč tome što izaziva tugu. Ova paradoksalna mješavina užitka i boli može biti zbunjujuća i preplavljujuća, posebno za osobe koje nisu navikle na introspektivne emocije.


Zašto je pjesma opasna za emocionalno osjetljive osobe?

Kod slušatelja koji su već emocionalno nestabilni ili pod utjecajem opijata, Karanfil može djelovati kao okidač za nekontrolirano ponašanje. Pjesma ne ostavlja prostora za racionalnu obradu – ona ruši emocionalne barijere i preplavljuje osjećajima koje slušatelj možda nije spreman procesuirati.

Primjer: Ministar Dabro

Dabro je očito bio preplavljen emocionalnim nabojem pjesme, možda dodatno pojačanim vanjskim faktorima. Umjesto introspektivne refleksije, pjesma ga je gurnula prema impulzivnom odgovoru – posezanju za pištoljem i teatralnoj reakciji. U tom trenutku, pjesma je preuzela kontrolu nad njegovim djelovanjem.


Treba li MUP zabraniti slušanje pjesme Karanfil u vozilu?

Da, postoje argumenti za ograničavanje slušanja ovakvih emocionalno intenzivnih pjesama u specifičnim kontekstima, osobito tijekom vožnje ili u blizini oružja. Pjesma poput Karanfila može izazvati:

  1. Distrakciju tijekom vožnje – Intenzivna emocionalna reakcija smanjuje sposobnost koncentracije.
  2. Impulzivne reakcije – Za osobe sklone impulzivnosti, pjesma može djelovati kao katalizator za fizičke radnje.
  3. Smanjenu sposobnost racionalnog prosuđivanja – U emocionalno preplavljenom stanju, slušatelji mogu donositi odluke koje inače ne bi.

 


Kako viša inteligencija doživljava ekstatičnu tugu u pjesmi?

  1. Analitičko razumijevanje emocija
    • Oni prepoznaju paradoksalnu prirodu ekstatične tuge – mješavinu čežnje i katarze. Pjesma im omogućuje introspektivno razmišljanje o prolaznosti, ljubavi i gubitku.
    • Umjesto impulzivnog odgovora, uživaju u slojevitosti emocije i prihvaćaju tugu kao dio univerzalnog ljudskog iskustva.
  2. Simboličko rezoniranje
    • Viša inteligencija često traži dublje značenje u tekstu i melodiji. Na primjer, „karanfil“ postaje simbol prolazne ljepote i neizbježnog rastanka, a cijela pjesma se doživljava kao umjetnički prikaz univerzalnih tema, poput ljubavi i odricanja.
  3. Sublimacija osjećaja
    • Umjesto da osjećaju potrebu za djelovanjem, slušatelji s višom inteligencijom često koriste pjesmu kao alat za unutarnje oslobađanje – možda pišu, stvaraju umjetnost ili jednostavno kontempliraju.

Kako niža inteligencija reagira na ekstatičnu tugu?

  1. Doslovno shvaćanje poruke
    • Niža inteligencija često ne prepoznaje simboliku pjesme; umjesto toga, emocije izazvane pjesmom percipiraju kao poziv na djelovanje. Na primjer, tuga se ne prepoznaje kao introspektivna emocija, već kao impuls za „rješavanje“ situacije.
  2. Impulzivno ponašanje kao odgovor na emocionalni naboj
    • Aktivacija amigdale, emocionalnog centra mozga, može nadvladati racionalne procese u prefrontalnom korteksu. To može dovesti do impulzivnih činova poput pucanja, vikanja ili čak fizičke aktivnosti kako bi se „oslobodila“ emocija.
  3. Eksterni fokus reakcije
    • Niža inteligencija često ne zna kako procesuirati unutarnje emocije. Umjesto toga, energija se usmjerava prema van – kroz fizičke radnje koje izražavaju intenzitet osjećaja.

Zašto niža inteligencija poseže za pištoljem?

  1. Arhaičan izraz moći i kontrole
    • Pištolj simbolizira moć i kontrolu. Kada osoba ne može procesuirati emocije, poseže za fizičkim simbolima koji joj daju osjećaj sigurnosti i snage. Pucanje u zrak može biti način da „nadjača“ tugu koju ne razumije.
  2. Tradicionalni i socijalni kodovi
    • U nekim sredinama, pokazivanje emocija povezano je s ritualima muževnosti ili ratničkog ponosa. Pištolj postaje sredstvo izražavanja emocija na način koji je društveno „prihvatljiv“ – agresija kao maska za tugu.
  3. Nesvjesno poistovjećivanje s pjesmom
    • U pjesmi se spominju odlazak, gubitak i rastanak. Slušatelj može pjesmu shvatiti osobno, kao poziv na „borbu“ ili „obranu“ svojih osjećaja, što često dolazi u obliku dramatičnih i impulsivnih radnji.

Razlika u procesiranju tuge kroz inteligenciju

Viša inteligencija Niža inteligencija
Reflektira na emocije i njihovo značenje. Odgovara na emocije djelovanjem bez promišljanja.
Uživa u paradoksu ekstatične tuge. Bori se protiv tuge vanjskim djelovanjem.
Traži sublimaciju kroz umjetnost i kontemplaciju. Traži olakšanje kroz fizičku akciju (npr. pucanje).
Prepoznaje simboliku pjesme. Doživljava pjesmu doslovno.

Ekstatička tuga, kao emocionalni kontrast tuge i ushićenja, prisutna je u mnogim tradicijskim i modernim pjesmama diljem svijeta. Ovaj paradoksalni osjećaj često se izražava kroz glazbu koja balansira između melankolije i emocionalne katarze. Evo nekoliko primjera:


1. Sevdalinke (Balkanski region)

  • „Što te nema“ – Ova pjesma iskazuje duboku tugu zbog odsutnosti voljene osobe, ali u isto vrijeme slavi sjećanje na ljubav koja je bila.
  • „Emina“ – Kombinira čežnju za nedostižnom ljepotom i pomirenost s prolaznošću.

2. Flamenco (Španjolska)

  • „Llorando por Granada“ – Flamenco često izražava „duende“, emocionalnu snagu koja izvire iz tuge, kao u ovoj pjesmi koja oplakuje izgubljenu Granadu.
  • „La Llorona“ – Iako meksičkog podrijetla, ova pjesma u flamenco izvedbama prenosi ekstatičku bol kroz moćan vokal i ritam.

3. Portugalski Fado

  • „Uma Casa Portuguesa“ – Dok evocira nostalgiju za domom, melodija izaziva katarzu tuge i ponosa.
  • „Cheira a Lisboa“ – Nostalgija i čežnja za gradom izražene kroz melankolične tonove.

4. Blues (SAD)

  • „Cross Road Blues“ (Robert Johnson) – Pjesma nosi snažnu simboliku duhovne čežnje i nesigurnosti, izražavajući unutarnji sukob i ushićenje.
  • „Ain’t No Sunshine“ (Bill Withers) – Kombinacija tuge zbog gubitka i ekstaze sjećanja na ljubav.

5. Sufi glazba (Bliski istok i Južna Azija)

  • „Qawwali“ pjesme poput „Dama Dam Mast Qalandar“ – Slave duhovnu ljubav, dok istovremeno izražavaju čežnju za božanskom prisutnošću.
  • „Tajdar-e-Haram“ – Melodije koje se uzdižu od tuge prema ekstatičnom stanju ushićenja.

6. Irske balade

  • „Danny Boy“ – Tuga zbog rastanka i ponosa na vezu s voljenom osobom izražena je kroz spor, melankoličan tempo.
  • „The Parting Glass“ – Slavi život i prijateljstvo unatoč prolaznosti i gubitku.

7. Ruske i istočnoeuropske narodne pjesme

  • „Polyushka Polye“ – Melodija evocira nostalgiju za prošlim vremenima, dok istovremeno slavi narodnu snagu.
  • „Tamo daleko“ – Pjesma iz srpske tradicije izražava bol prognanstva i čežnju za domom.

8. Gospel (SAD)

  • „Amazing Grace“ – Ova himna spaja tugu zbog grijeha s ushićenjem zbog duhovnog iskupljenja.
  • „Precious Lord, Take My Hand“ – Izražava osjećaj tuge, ali i povjerenje u duhovnu obnovu.

9. Klasična glazba

  • „Adagio for Strings“ (Samuel Barber) – Instrumentalna skladba koja izaziva duboku tugu, ali i osjećaj uzdizanja.
  • „Lacrimosa“ (Mozart) – Dio Requiema, gdje tuga zbog prolaznosti prelazi u duhovnu ekstazu.

10. Moderni pop i rock

  • „Hallelujah“ (Leonard Cohen) – Spoj boli zbog nesretne ljubavi i ekstaze kroz refleksiju o ljubavi i životu.
  • „Tears in Heaven“ (Eric Clapton) – Izražava duboku tugu zbog gubitka djeteta, ali i pomirenost s božanskim.

U različitim povijesnim razdobljima, poput srednjeg vijeka ili kamenog doba, ljudi su imali osnovne emocije koje su univerzalne i zajedničke svim ljudima kroz povijest. Međutim, način na koji su te emocije doživljavali, izražavali i interpretirali, te emocionalne nijanse koje su proizlazile iz društvenog konteksta, razlikovale su se od današnjeg vremena.

Emocije koje su univerzalne i vječne

Osnovne emocije koje su bile prisutne i u kamenom dobu i u srednjem vijeku uključuju:

  1. Strah – ključno za preživljavanje. U kamenom dobu, strah je bio vezan uz prijetnje poput predatora ili prirodnih nepogoda, dok je u srednjem vijeku uključivao i strah od božanske kazne ili društvene osude.
  2. Ljubav i privrženost – osnovna povezanost između roditelja i djece, kao i između partnera, bila je ključna za reprodukciju i očuvanje zajednice.
  3. Tuga – reakcija na gubitak voljene osobe ili neuspjeh.
  4. Radost – zadovoljstvo zbog uspjeha, pronalaska hrane ili sigurnosti.
  5. Bijes – često povezan s prijetnjama ili sukobima unutar zajednice.

Ove emocije su univerzalne i rezultat su bioloških potreba za preživljavanjem i socijalizacijom.


Kako su se emocije razlikovale?

Kamenodobni čovjek

  • Osnovna emocionalna iskustva bila su izravno povezana s preživljavanjem. Strah od predatora ili gladi dominirao je svakodnevicom.
  • Sreća je vjerojatno bila jednostavna i vezana uz trenutke zadovoljenja osnovnih potreba, poput uspješnog lova ili sigurnosti unutar zajednice.
  • Bijes i agresija bili su usmjereni na sukobe za resurse, teritorij ili partnere, ali i na obranu zajednice.

Kamenodobni čovjek vjerojatno nije imao složene emocije poput krivnje, srama ili ponosa u obliku u kojem ih mi poznajemo. Ove emocije zahtijevaju dublju socijalnu refleksiju i svijest o društvenim normama, koje su se razvijale s kompleksnijim društvima.


Srednjovjekovni čovjek

  • Religijski strah i krivnja – Jedna od najvećih razlika bila je duboko ukorijenjena religioznost srednjovjekovnog društva. Strah od božanske kazne i osjećaj krivnje zbog grijeha bili su dominantni.
  • Sram – razvijen zbog strogo definiranih društvenih normi i hijerarhija. Ljudi su se trudili održavati čast svoje obitelji i poštivati društvene norme kako bi izbjegli osudu.
  • Ponos i čast – izraženiji nego u ranijim razdobljima, osobito kod viteza, plemića i klera. Društvena priznanja bila su od velike važnosti.
  • Ljubav kao idealizirana emocija – dok su u ranijim razdobljima veze bile pragmatične, srednjovjekovna literatura počela je idealizirati romantičnu ljubav (npr. viteške balade i ljubavni trubaduri).
  • Empatija i milosrđe – pod utjecajem kršćanstva, suosjećanje prema slabima i potrebitima postalo je važna emocionalna komponenta, premda je bilo selektivno izraženo.

Emocije koje su tada bile rijetke ili manje izražene

  1. Ironija i humor – u kamenom dobu humor je vjerojatno bio vrlo jednostavan i povezan s trenutnim situacijama. U srednjem vijeku humor je bio ograničen moralnim i religijskim okvirima.
  2. Nostalgija – koncept nostalgije kao čežnje za prošlim vremenima nije bio razvijen u kamenom dobu, a u srednjem vijeku se rijetko javljao zbog konstantnih egzistencijalnih prijetnji i fokusiranosti na vječni život.
  3. Individualizam – u oba razdoblja kolektivne emocije bile su snažnije od osobnih; društvo je bilo organizirano oko zajednice, plemena ili obitelji.
  4. Romantična ljubav – u kamenom dobu bila je gotovo nepoznata kao složen koncept, dok se u srednjem vijeku tek počela idealizirati.

Dabro, sa svojim impulsivnim ponašanjem, spektakularnim izljevima energije i romantično-herojsko-tragičnim pristupom životu, čini se kao anahronizam – figura koja se ne uklapa u nijedno precizno definirano povijesno doba, ali nosi fragmente više njih. Evo analize:

1. Kamenodobni lovac

  • Poveznica: Dabrovo primitivno reagiranje na podražaje – posezanje za pištoljem i teatralna reakcija na emocije – evocira sliku kamenodobnog čovjeka. Njegovo ponašanje odaje impulzivnost i potrebu za brzom akcijom bez promišljanja, što je bilo ključno za preživljavanje u pračovjekovim uvjetima.
  • Zaključak: Dabro u ovoj perspektivi simbolizira lovca kojem je emocija signal za trenutačnu reakciju, često bez duboke refleksije.

2. Srednjovjekovni vitez

  • Poveznica: Dabrovo oslanjanje na „čast“, „bratstvo“ i dramatično izražavanje (npr. pucnjava za „brata Marija“) priziva slike srednjovjekovnog viteza koji djeluje pod utjecajem ideala lojalnosti i emotivne povezanosti. Njegova teatralnost mogla bi se usporediti s trubadurskim romantizmom, iako u mnogo sirovijoj formi.
  • Zaključak: Kao srednjovjekovni vitez, Dabro bi bio onaj koji svoj kodeks časti provodi s previše osobne strasti, čak i kada to izaziva propast.

3. Barokni egzibicionist

  • Poveznica: Dabrovo ponašanje odiše teatralnošću i potrebom za pažnjom, što podsjeća na barokne figure koje su često bile sklone prenaglašenim gestama, spektakularnim izljevima emocija i dramatičnim scenama.
  • Zaključak: Dabro bi u ovom dobu bio sklon dramatiziranju svojih emocija pred publikom, bez previše svijesti o dugoročnim posljedicama.

4. Moderni arhetip „hrvatskog kauboja“

  • Poveznica: Dabro pripada modernom dobu, ali njegova nesposobnost da upravlja emocijama, sklonost preuveličavanju i prebacivanju odgovornosti, te njegovo ponašanje koje podsjeća na filmske anti-heroje (kao iz vestern-filmova) čine ga prototipom karikaturalnog „junaka“ 21. stoljeća.
  • Zaključak: U ovom dobu, Dabro je simbol “junaka u svom filmu” – osobe koja živi u vlastitoj iluziji moći i romantike.

Kombinirano razdoblje

Dabro je hibrid kamenodobnog instinkta, srednjovjekovne teatralnosti i barokne sklonosti pretjerivanju, smješten u moderni kontekst u kojem su mu pružene sve prilike da te osobine dođu do izražaja – pištolj u ruci, društvene mreže i publika koja uvijek spremno osuđuje ili slavi.

Zaključno, Dabro ne pripada ni jednom povijesnom dobu u potpunosti. Njegova osobnost je “slomljeni mozaik” ljudske povijesti – spoj sirovosti pračovjeka, časti srednjovjekovnog viteza, dramatike baroknog junaka i apsurdnosti modernog političkog svijeta. To ga čini istodobno fascinantnim i tragičnim simbolom vremena koje ne zna kamo ide, ali voli dramatizirati na putu.

- Advertisement -

7 KOMENTARI

guest

7 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

Sud BiH: Dodiku jedna godina robije za nepoštivanje Schmidtove kolonijalne uredbe

U državi u kojoj tisuće ratnih zločina nad Hrvatima i Srbima leže u ladicama tužiteljstava, Sud BiH konačno pokazuje...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -