Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska, odlučio je krenuti u rat protiv USAID-a i nevladinih organizacija u BiH. Inspiriran Trumpovim potezima u SAD-u, Dodik je najavio da će odmah angažirati entitetsku policiju kako bi istražila rad američke agencije i svih osoba povezanih s njom.
- “Pozdravljam napore Trumpa da se istraži djelovanje USAID-a”, izjavio je Dodik na konferenciji za novinare u Banjoj Luci, dodajući kako dolazak novog američkog predsjednika vidi kao “oslobađanje svijeta”.
USAID i “crne operacije”
Dodik tvrdi da je USAID u posljednje četiri godine potrošio 402 milijuna dolara na financiranje nevladinih organizacija i čak 40 tisuća osoba u BiH, od kojih su mnogi, prema njegovim riječima, radili na njegovu rušenju.
- “To je bio plan financiranja crnih operacija”, kazao je Dodik, označivši bivšeg američkog veleposlanika u BiH Michaela Murphyja kao glavnog arhitekta urote.
Murphyja je nazvao “megakriminalcem” i “seronjom”, a poseban bijes iskazao je prema medijima koji kritiziraju njegovu vlast.
- “Sad će doći pod poseban udar”, zaprijetio je Dodik, najavljujući opsežnu istragu protiv svih klijenata USAID-a od 1995. godine do danas.
Smartmatic i izborni skeneri – nova meta
Dodik je u svom govoru napao i projekt uvođenja elektroničkih skenera za izbore, tvrdeći da je riječ o američkoj izbornoj prevari.
- “To sada moramo ukinuti”, izjavio je, navodeći kako je tvrtka Smartmatic, koja proizvodi izborne skenere, već pod istragom Trumpove administracije zbog navodne korupcije na Filipinima.
Američki republikanci su Smartmatic već 2020. označili kao krivca za Trumpov poraz u Georgiji, iako nikada nisu predstavili konkretne dokaze.
- “Ako se vodi istraga protiv Smartmatica u SAD-u, minimalno je pristojno da se uradi i u BiH”, zaključio je Dodik, sugerirajući da bi se američka istraga trebala proširiti na BiH.
Schmidt je “Murphyjeva pudlica”
Dodik se osvrnuo i na visokog predstavnika za BiH Christiana Schmidta, nazvavši ga “pudlicom američkog veleposlanika Murphyja”. Prema Dodiku, Schmidt je sudjelovao u političkom progonu njegove vlasti, a pravni postupci protiv njega rezultat su stranih uplitanja u unutarnje poslove RS-a.
S novim vjetrovima iz Washingtona, Dodik se osjeća dovoljno sigurnim da započne svoju verziju “istrage protiv duboke države”, nadajući se da će nova američka politika donijeti potpunu demontažu međunarodnog utjecaja u BiH.
Što slijedi?
Ostaje za vidjeti hoće li Dodikova policijska istraga protiv USAID-a, nevladinih organizacija i izbornog sustava rezultirati konkretnim pravnim potezima ili je riječ o političkom performansu kojim želi iskoristiti promjene u američkoj politici.
No jedno je sigurno – rat između Dodika i američkih institucija u BiH tek je počeo.