Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ponovo je uzdrmao političku scenu regije, najavljujući dvostupanjski proces redefiniranja odnosa RS-a i BiH, koji uključuje povratak na izvorni Ustav BiH i, ukoliko Sarajevo odbije dijalog, pripremu za konfederaciju sa Srbijom. U intervjuu za RT Balkan, Dodik je jasno stavio do znanja da RS neće mirno gledati kako se nastavlja nametanje neustavnih institucija, već će poduzeti konkretne političke poteze.
Prva faza: Povratak na izvorni Ustav BiH
Dodik tvrdi da je u BiH uspostavljen paralelni institucionalni sustav koji ne postoji u izvornom Dejtonskom sporazumu, a koji RS nema namjeru priznati. Na popisu institucija koje smatra neustavnima nalaze se:
Oružane snage BiH,
SIPA,
Obavještajno-sigurnosna agencija (OSA),
Sud i Tužiteljstvo BiH,
Uprava za neizravno oporezivanje,
Granična služba BiH,
Razne državne agencije i regulatori.
“RS će se boriti za ustavni poredak BiH i sve će se vratiti na taj nivo. Nakon toga donijet ćemo zakon o izlasku iz ugovora o oružanim snagama,” rekao je Dodik, istaknuvši da se RS ne odriče BiH, ali inzistira na poštivanju svog ustavnog položaja.
Prema njegovim riječima, prvi cilj je povratak nadležnosti na entitetski nivo, čime bi RS ponovno kontrolirala ključne sfere svog djelovanja, a odluke visokog predstavnika bile bi odbačene kao pravno nevažeće.
Druga faza: Konfederacija sa Srbijom
Ako Sarajevo odbije surađivati i vrati se politici centralizacije, Dodik je najavio drugu fazu – direktno povezivanje RS-a i Srbije kroz konfederativni status.
“U drugoj fazi ćemo se direktno obratiti Srbiji i zatražiti sporazum o konfederaciji RS-a i Srbije, kasnije i federaciju te monetarnu uniju,” izjavio je Dodik.
Iako tvrdi da RS neće poduzimati vojne akcije, jasno je dao do znanja da će entitet uspostaviti svoje institucije neovisno o Sarajevu, što bi dugoročno moglo dovesti do praktične neovisnosti.
Što donosi konfederacija?
Dodikov prijedlog konfederacije podrazumijeva nekoliko ključnih elemenata:
✔️ Monetarna unija – RS bi mogla uvesti dinar kao alternativnu valutu, što bi dodatno ekonomski povezalo Banja Luku i Beograd.
✔️ Pravno-političko povezivanje – donošenje zakona koji bi uskladili pravne norme RS-a i Srbije.
✔️ Zajednička ekonomska strategija – usklađivanje porezne, gospodarske i infrastrukturne politike između RS-a i Srbije.
“Srbija i RS su jedno i to nitko ne može promijeniti. Bit ćemo usklađeni u svakom segmentu,” naglasio je Dodik.
Što će učiniti međunarodna zajednica?
Dodikove izjave ponovno otvaraju pitanje stabilnosti BiH, dok Sarajevo i međunarodna zajednica još nisu formalno reagirali. Međutim, poznato je da zapadne sile ne gledaju blagonaklono na bilo kakve političke procese koji bi mogli narušiti teritorijalni integritet BiH.
Pitanje je hoće li Sarajevo pokušati dijalogom izbjeći eskalaciju, ili će politički sukob ući u novu, još dublju fazu.
Jedno je sigurno – Bosna i Hercegovina ulazi u najneizvjesniji period od završetka rata.