Predrag Čović, premijer Zapadnohercegovačke županije (ŽZH), predložio je zakon koji bi mogao postati sinonim za političku sramotu u povijesti bh. Hrvata. Riječ je o prijedlogu izmjena Zakona o zaštiti obitelji s djecom, koji bi zakonsku naknadu za treće i svako iduće dijete smanjio s 70% minimalne plaće na 50%. Drugim riječima, obitelji bi umjesto 700 KM primale 500 KM.
Zakon “Nije više 70 nego 50”: Udar na obitelji
Ovaj prijedlog dolazi unatoč činjenici da je ovogodišnji proračun ŽZH najveći u povijesti – čak 180 milijuna KM piše Bild.ba. No, umjesto da se dodatni prihodi usmjere prema demografski najugroženijim skupinama, Čović planira zakinuti obitelji s troje i više djece.
Istovremeno, za Sveučilište u Mostaru osigurano je pet milijuna KM, dok su prava obitelji s djecom stavljena u drugi plan. Ovaj zakon, poznat i kao “Nije više 70 nego 50”, simbolizira ne samo financijsko već i moralno urušavanje politike HDZ-a BiH u Zapadnoj Hercegovini.
Tko sve odlučuje o budućnosti obitelji?
Sjednica Skupštine ŽZH, na kojoj će se raspravljati o ovom prijedlogu, zakazana je za 23. siječnja. U skupštini sjedi 23 zastupnika, od kojih 14 dolazi iz HDZ-a BiH. Opozicija, koja broji devet zastupnika, većinom je izrazila protivljenje zakonu. No, pitanje je hoće li najmanje dvije ruke iz HDZ-a također glasati protiv i time spriječiti usvajanje ovog sramotnog prijedloga.
Među zastupnicima HDZ-a BiH koji će odlučivati o ovom zakonu nalaze se Ivan Jelčić, Klaudija Skoko, Bernardica Ilić (Luburić), Ivana Barišić, Marko Radić, Ivana Zrimšek Šaravanja, Miroslav Mitrović, Ivica Pavković, Tomislav Mandić, Damir Jurišić, Vedran Kožul, Ivan Damjanović, Ivan Leko i Milan Ševo. Njihovi glasovi mogli bi biti ključni za zaustavljanje prijedloga.
Što je u pitanju?
Ovaj zakon ne odnosi se samo na financijsku naknadu – on je simbol odnosa vlasti prema najosjetljivijim slojevima društva. U vremenu demografske krize, kada su mjere za poticanje nataliteta nužnost, predlaganje ovakvog zakona šalje poruku da obitelji s djecom nisu prioritet. Čovićev zakon, ako bude usvojen, ne samo da će osiromašiti obitelji nego će i ugroziti dugoročnu održivost društva u Zapadnoj Hercegovini.
Hoće li politička savjest prevagnuti?
Do sjednice Skupštine ostalo je još nekoliko dana. Hoće li HDZ BiH, stranka koja tvrdi da zastupa hrvatski narod, poslušati vapaje svojih birača ili će legalizirati siromaštvo obitelji? Hoće li oporba i savjesni zastupnici unutar HDZ-a uspjeti zaustaviti ovaj prijedlog? Odgovori će biti poznati uskoro, a posljedice će osjetiti cijelo društvo zaključuje Bild.