Godina koja je započela optimizmom u BiH završila je blokadama, podjelama i zastojem na europskom putu. Predsjednik HDZ-a BiH i predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragan Čović ostaje uvjeren u mogućnost rješenja, uključujući i spor oko Južne plinske interkonekcije, ključnog energetskog projekta.
Južna interkonekcija – vještački problem
Čović je u intervjuu za Dnevni avaz naglasio kako je Južna plinska interkonekcija prema Hrvatskoj, koja bi trebala osigurati alternativni izvor plina za Hercegovinu, nepravedno postala predmet političkih sukoba.
“Radi se o strateškom interesu plinifikacije koja bi trebala biti prioritet za cijelu BiH, uključujući i hrvatski narod. Stvaranje problema oko toga tko će voditi projekt – bilo ‘BH-Gas’ ili novo hrvatsko poduzeće – pogrešan je pristup,” istaknuo je Čović.
Dodao je kako su on i Nermin Nikšić, premijer FBiH, usuglasili prijedlog zakona prije sjednice Vlade FBiH, no zakon nije prošao. “Postoje načini, ali moramo biti jasni i prema vanjskim partnerima da nam naturanjem rješenja ne pomažu,” rekao je.
Nepovjerenje kao ključni problem
Čović je upozorio da energetski sektor mora biti reguliran prema Ustavu, uz dogovor između entiteta i županija, slično organizaciji elektroprivreda i telekoma.
“Nepovjerenje između Sarajeva i Mostara glavni je razlog zašto kompromis izostaje. Dokle god je nepovjerenje prisutno, postojat će i isključivi stavovi,” rekao je Čović, dodajući kako je nužno eliminirati strahove i uspostaviti rješenja koja uvažavaju sve strane.
Reorganizacija „BH-Gasa“ kao uvjet
Upitan o mogućnosti kompromisa unutar „BH-Gasa“, Čović je naglasio da je tvrtka opterećena ozbiljnim problemima iz prošlosti.
“‘BH-Gas’ mora riješiti svoje unutarnje probleme prije nego što može preuzeti nove projekte. Njegovo sadašnje stanje nije dovoljno dobro ni za postojeće potrebe, a kamoli za strateške projekte poput Južne interkonekcije,” zaključio je Čović.