Utorak, 19 ožujka, 2024

ČOLAK: Izetbegovićevo nepoštivanje dogovorenog i potpisanog glavni razlog za nemogućnost relaksiranja odnosa Bošnjaka i Hrvata

Must Read

Činjenica je na žalost da se izmjene Izbornog zakona namjerno ne želi provesti već nekoliko godina, opstrukcija je od strane bošnjačke politike posebno izražena od potpisivanja Mostarskog sporazuma, što i nije neko veliko iznenađenje imajući u vidu slična ponašanja sa potpisivanjem i nekih drugih sporazuma, izjavio je izaslanik u Domu naroda Parlamenta BiH Bariša Čolak, prenosi Hrvatski Medijski Servis.

Mostarskim sporazumom je predviđeno i u nazočnosti međunarodnih predstavnika potpisano još u prošloj godini provesti u izbornom zakonodavstvu Odluku Ustavnog suda BiH o legitimnom političkom predstavljanju na svim administrativno-političkim razinama i sve presude Europskog suda za ljudska prava kako bi se iz našeg izbornog sustava uklonio svaki oblik diskriminacije.

-Temeljni razlog ovakvog odugovlačenja jeste zadržavanje postojećeg stanja koji Bošnjacima kao većinskom narodu u Federaciji osigurava mogućnost izbora dva člana Predsjedništva BiH i znatnog utjecaja na izbor hrvatskih izaslanika u Dom maroda FBiH, a u konačnici pretvaranje Federacije BiH u bošnjački entitet, kazao je Čolak za portal politika24.net.

Čolak je kazao kako hrvatski predstavnici na sastancima ukazuju na pogubnost takve politike i nesagledivih posljedica koje ona proizvodi.

-Upravo oni koji su samo na riječima najveći zagovornici izgradnje države i njenih institucija su i najveća smetnja njezine izgradnje kao države tri jednakopravna naroda i svih drugih građana koji u njoj žive, naglasio je.

Čolak smatra kako je odnose Bošnjaka i Hrvata ne samo poželjno i moguće nego i nužno relaksirati, a bilo bi, prema njegovom mišljenju, od iznimne važnosti to učiniti u u što je moguće kraćem roku.

-Upravo je nepoštivanje dogovorenog i potpisanog od strane predsjednika SDA gosp. Izetbegovića glavni razlog za nemogućnost relaksiranja odnosa između Bošnjaka i Hrvata prije svega u FBiH gdje ova dva naroda dominantno žive, smatra Čolak.

Podsjeća kako je u više navrata Izetbegović, ali i neki drugi bošnjački političari i to pred predstavnicima međunarodne zajednice stavili svoj potpis i obvezali se da jedan narod neće drugom narodu birati političke predstavnike, a to nikada nisu ispoštovali.

-Mostarski sporazum je samo u nizu još jedan zoran primjer takvog odnosa prema onom što je usuglašeno, dogovoreno i potpisano. Radi se o već ustaljenom obrascu ponašanja, a ne o nekakvom pojedinačnom slučaju. Takvi postupci nikako ne doprinose uspostavi međusobnog povjerenja, nego naprotiv djeluju demotivirajuće na postizanje i provedbu narednih dogovora, smatra Čolak.

Na upit koliko u postizanju dogovora o izmjenama Izbornog zakona pomažu predstavnici SAD i EU, Čolak kaže kako sa sigurnošću može potvrditi da su oni ne samo svjesni da je potrebno u ovoj neizbornoj godini, nego da je i nužno izmijeniti Izborni zakon BiH i Ustav BiH u ograničenom obliku kako bismo nastavili svoj europski i euroatlantski put.

-Istina, nije realno očekivati da će oni biti kreatori bilo kakvih rješenja, to je zadaća kako nam stalno ponavljaju domaćih političkih aktera, a oni nam stoje na raspolaganju u ekspertnoj i tehničkoj pomoći, ali i u političkoj podršci. Ovaj put je zaista vidljiv zajednički nastup i sinergija ovih administracija kako bismo ove probleme konačno riješili, kazao je Čolak.

Ako se promjene ne dogode, Čolak kaže kako je pitanje kako će se održati izbore po zakonu u kojem je Ustavni sud stavio izvan snage odredbe po kojima se vrši popuna Doma naroda Parlamenta FBiH, a samim tim i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.

-Čini se kako oni koji ne pokazuju dobru volju da do ovih promjena dođe nisu do kraja svjesni posljedica takvog ponašanja i time preuzimaju ogromnu odgovornost za europski put i europsku budućnost ove zemlje i svih njezinih naroda i građana, naglašava Čolak.

Upitan što očekujem od novog Visokog predstavnika Christiana Schmidta, Čolak je kazao kako očekuje da on bude posljednji Visoki predstavnik u BiH.

-Mislim da je konačno došlo vrijeme da institucije ove zemlje preuzmu ulogu koja im temelje ustava i pozitivnih zakonskih propisa i pripadaju, a od gosp. Schmidta očekujem da u tom procesu aktivno sudjeluje, a dio svojih ovlasti transformira na ured Specijalnog predstavnika EU. Ova zemlja, sigurno ne može u ozbiljne asocijacije s EU, uz istodobno velike ovlasti Visokog predstavnika. Na koncu očekujem od novog visokog predstavnika da bude nepristran i pošteni posrednik, što se barem za neke koji su tu funkciju u BiH u prošlim mandatima obnašali sigurno ne može ustvrditi, kazao je Čolak./HMS/

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest
14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -
Последний

Trump o Židovima koji podržavaju demokrate: “Oni zapravo mrze Izrael, svoju religiju i trebali bi se sramiti samih sebe”

Trumpov komentar došao je tijekom intervjua sa Sebastianom Gorkom, njegovim nekadašnjim pomoćnikom u kampanji, koji ga je tjerao na...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com