Četvrtak, 25 travnja, 2024

Britanci pisali o Rock školi Mostar: Kako glazba obnavlja porušene mostove na Balkanu

Must Read

Britanski medij “The Guardian” objavio je tekst o Rock školi Mostar, kao organizaciji koja spaja učenike dvije strane podijeljenog grada.
Podsjetivši kako je Mostar pretrpio veliku štetu i žrtve tijekom rata 1992. – 1995. ističu da je nakon rata postao mjesto neugodnog suživota bh. Hrvata i Bošnjaka, a da je ova škola nastala kao dio pokreta glazbenih umjetnika protiv podjela i atmosfere koje su kreirali vladajuće nacionalističke elite.

“U vrijeme Jugoslavije muzika je nazivana kao ‘sedma republika’, veliki ujedinitelj u regiji sklonoj podjeli. Danas u maloj učionici u Mostaru glazba još uvijek spaja ljude. Kurikulum je rock’n’roll, učenici su s obje strane podijeljenog grada, a profesori su zvijezde”, piše The Guardian.

Orhan Maslo je osnovao Rock školu Mostar 2008. godine u suradnji s nizozemskom organizacijom “Muzičari bez granica”. Na prvom času bilo 16 učenika, a ove godine ih je 128 i više od 80 na listi čekanja. Uče svirati gitaru, bubnjeve, bas gitaru, klavijature i pjevanje, te sviraju zajedno u bendovima.

“Ne možete doći u ratnu zonu s gitarom i zaustaviti rat, ali nakon rata ako postoje grupe koje mrze jedni druge, muzika može učiniti mnogo na obnavljanju. Biramo studente sličnih sposobnosti sa istočne i zapadne strane i formiramo bendove. Imaju 40 dana da nauče prije nego škola bude domaćin koncerta na kojem pokazuju bendove javnosti i pružaju prostor u kojem se obitelji učenika miješaju”, rekao je Pamuk.

Koncerti privlače različite grupe ljudi, od roditelja s djecom u krilu, do djedova koji snimaju svoje unuke.

“Ovdje nije riječ samo o muzici. To je mjesto gdje svako može doći i osjećati se dobrodošlim. Vjerujte mi, nema mnogo ovakvih mjesta na Balkanu”, kazao je 24-godišnji Semin Merzić koji je završio obuku.

The Guardian piše kako na bh. sceni dominira turbo-folk muzika koja je miks regionalne narodne muzike s elektronskom i popom. Navodi da je nastala u Srbiji 1990-ih godina te da su tekstovi puni nacionalizma, seksizma i predrasuda o ženama. Rock škola Mostar nudi upravo suprotno, prenosi Klix.

Naglašava kako su mnogi mladi učenici ove škole umorni od toga da budu definirani na osnovu njihovih predaka i događaja koji su se dogodili prije nego što su se rodili.

“Ne razmišljamo o etničkoj pozadini, Svi se družimo, sviramo i pijemo pivo. Rat je bio prije 25 godina”, rekao je Josip Palameta, 21-godišnji vokalist jazz benda Smooth Groove.

The Guardian podsjeća kako je glazba imala veliku ulogu tijekom rata u BiH, te da je tijekom 44-mjesečne opsade Sarajeva pomagala građanima da ne klonu duhom. Nakon rata, glazbenici su bili prvi koji su prelazili granice bivših država Jugoslavije i obnavljali vezu kulturološke komunikacije.

“Nismo imali struju, hranu, ništa, a snajper je pucao sve vrijeme. Bendovi su u to vrijeme pravili koncerte. Nismo imali karte jer nije bilo novca. Ljudi koji su dolazili na koncerte morali su trčati kroz ulice”, rekao je Samir Hodović, pjevač grupe Velahavle.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Koja je uloga sarajevske influencerice unutar razbijenog narkokartela

Završeno je prvo ročište za petoricu osumnjičenika uhićenih u operaciji "Black That 2", za koju su zatražene i oslobođene...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -