Hrvatska politika prema BiH već godinama pati od kronične sljepoće kada su u pitanju prava i položaj Hrvata u toj zemlji. Najnovija izjava ministra obrane Ivana Anušića samo je još jedan primjer tog fenomena. Dok zabrinuto govori o sigurnosnoj situaciji u BiH, vidi isključivo bošnjačke zaseoke u RS-u, dok o majorizaciji Hrvata u Federaciji ne kaže ni riječ.
Očito je da u Zagrebu postoji samo jedna ugroženost – ona koju Sarajevo odredi. Hrvati u BiH, kao i obično, ostaju nevidljivi u hrvatskoj vanjskoj politici, osim kada ih treba instrumentalizirati za izbore ili kao statistički podatak u europskim izvješćima. S druge strane, Republika Srpska se percipira kao prijetnja, ali ne zbog njezina odnosa prema Hrvatima, već jer tako nalaže dominantni narativ u Zagrebu – onaj koji se ne usudi izazvati gnjev bošnjačke političke elite.
I dok se Hrvatska brine za sigurnost svih drugih u BiH, Hrvati u toj zemlji se i dalje moraju brinuti sami za sebe.
AGENCIJSKA VIJEST
Ministar obrane Hrvatske Ivan Anušić danas je za Novu TV govorio i o političkoj situaciji u BiH, odnosno Republici Srpskoj nakon nepravomoćne presude Miloradu Dodiku. Na pitanje je li ovo sigurnosno najizazovniji trenutak za Hrvatsku od Domovinskog rata Anušić odgovara: „Jest, tu nema dileme. Od završetka svih sukoba na području jugoistočne Europe ova situacija postaje užarena, tu nema dileme. Javnost možda ne zna ili zna, ali zaseoci bošnjačke nacionalnosti u Republici Srpskoj, ljudi su otišli zbog vlastite sigurnosti, ne znaju što će biti sutra.“
Upitan postoji li, u slučaju neposredne ratne prijetnje, spremna reakcija Anušić na to odgovara potvrdno. „Postoje planovi, strategije, to je naše susjedstvo. Vrlo je ozbiljna situacija, trebamo se pripremati za sve scenarije“, rekao je hrvatski ministar obrane.
“Teško se naoružati preko noći”
Novinar je pitao ministra i pokazuje li trenutna situacija nemoć Europske Unije da se preustroji, naoruža i odgovori na izazove. „Teško je preko noći se preustrojiti, naoružati i pripremiti za neki sukob. Rusi su se za to pripremali 20-tak godina“, odgovorio je Anušić.
Kaže kako je o zajedničkoj vojsci Europske Unije rano govoriti.
„To mora biti u okvirima NATO-a. Ako Mađarska kaže ne kao što je do sada to nekoliko puta stopirala, a ima tu i drugih zemalja, mora postojati model i način u kojem ćete reći onda procedura ide bez vas. Ali to zahtjeva neke druge prilagodbe“, dodaje.
Odnos Pantovčaka i Vlade
Na pitanje kako izgleda sada komunikacija između predsjednika RH i Vlade, kaže da je puno bolja. „Danas su supotpisana određena imenovanja. Otvoreni su komunikacijski kanali, komunicira se i tako mora biti. Situacija u kojoj se nalazi svijet ne trpi soliranje ili nekoordiniranje odluka. Tako mora biti, tako će i ostati“.
Ministar Anušić rekao je kako je hrvatski vojnik trenutno opremljen opremom koja je proizvedena u Hrvatskoj te da se naše strojnice, pištolji, kacige, čizme koriste i u drugim zemljama.
Rekao je i da se još dogovara posao sa otvaranjem tvornice streljiva koja bi trebala biti u Hrvatskoj te naglasio da su ”pregovori daleko otišli”. Vijeće za obranu, kaže Anušić, održat će se kada se dogovore premijer i predsjednik.
“Ne treba širiti paniku”
Upitan trebaju li građani strahovati i biti zabrinuti zbog sigurnosne situacije u svijetu i okruženju Anušić odgovara: „Ne treba širiti paniku, Hrvatska je priznata zemlja, mi smo ozbiljna država, ali moramo razmišljati o onome što se događa, moramo razmišljati o sigurnosti Hrvatske i onome što se događa na našim granicama“.
Naglasio je kako je ”ključ svega” da hrvatske oružane snage ne budu zapuštene i da se dogodi situacija da ih se ne uvježbava, modernizira i oprema. „Jedna ozbiljna država takvo nešto sebi ne dozvoljava“, kaže Anušić.
Što je s vojnim rokom?
Što se tiče uvođenja vojnog roka, rekao je kako je vojska spremna te da se samo čeka zakonska regulativa. „Ove godine ćemo započeti, u šestom mjesecu bi i zakonska regulativa trebala biti spremna, prve generacije na obuku bi trebale krenuti na ljeto“, kazao je ministar Anušić.
Komentirao je i mogući datum vojnog mimohoda u povodu 30. godina ”Oluje’ te kazao da će predložiti da se mimohod u Zagrebu održi 4. kolovoza.
POSKOK.INFO