Petak, 19 travnja, 2024

BiH uvodi nove mjere, zaustavlja se prijavljivanje lažnih adresa

Must Read

BiH bi 24. siječnja trebala dobiti reformirani Zakon o prebivalištu.

Izmijenjeni Zakon o prebivalištu i boravištu državljana BiH konačno bi trebao biti usvojen 24. siječnja. Prijedlog oko kojeg su se lomila politička koplja naći će se na dnevnom redu sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i skoro je sigurno da će biti usvojen. Ustavni sud BiH je u dva navrata razmatrao žalbu bošnjačkih izaslanika u Domu naroda Parlamenta BiH, koji su prvo tvrdili da je procedurom usvajanja ovog zakona ugrožen vitalni interes bošnjačkog naroda, a nakon što je odbijen ovaj zahtjev tvrdili su da je i sadržaj predloženog Zakona o prebivalištu i boravištu državljana BiH štetan za Bošnjake. No, pred kraj prošle godine Ustavni sud je odbacio i ovaj zahtjev čime su se stekli preduvjeti da zakonske izmjene budu usvojene i stupe na snagu. Izaslanici koji dolaze iz SDA će vjerojatno ponovno glasovati protiv ovog zakona, ali to ne bi trebalo dovesti u pitanje neophodnu većinu za njegovo usvajanje u idući petak.

Brojne zloupotrebe

Ako izmijenjeni zakon stupi na snagu, on će omogućiti uvođenje u praktičnu primjenu propisa u vezi elektroničkog potpisa te preciziranje uvjeta za prijavu i odjavu prebivališta zbog unapređenja sigurnosti osobnih dokumenata. Što se tiče prijave prebivališta i boravišta, ovaj zakon će i nakon predviđenih izmjena biti jedan od najliberalnijih u Europi. Danas je u oblasti prijave prebivališta evidentiran niz zloupotreba koje proizilaze iz mogućnosti da se svaka osoba u BiH prijavi na bilo kojoj postojećoj ili nepostojećoj adresi. Poznat je slučaj prijavljivanja prebivališta na adresama brojnih institucija. Također je evidentirano da se pojedinci svjesno prijavljuju na adrese građana koji o tome ništa ne znaju. Uglavnom se radi o ljudima koji na različite načine izbjegavaju plaćanje poreza i druge obveze.

Načelo slobode kretanja

Kako bi se takve zloupotrebe ubuduće spriječile izmjenama zakona se preciziraju i određuju uvjeti kojima se omogućava prijava prebivališta, odnosno odjavljivanja mjesta prebivališta i boravišta na teritoriju BiH na način da se uvode dokazi koje građanin treba podnijeti nadležnom tijelu prilikom prijave ili odjave prebivališta. To su vlasništvo nad nekretninom, ugovor o iznajmljivanju nekretnine, potvrda da je objekt u legalizaciji, kao i izjava stanodavca. Protivnici predloženih izmjena, pak, tvrde kako se novim zakonskim rješenjem urušava načelo slobode kretanja zajamčeno Ustavom i Daytonskim sporazumom. Kažu da se na ovaj način praktično stavlja izvan snage olakšana procedura prijavljivanja povratnika te da izmjene neposredno utječu na prava prognanih i povratnika i imaju za cilj brisanje širokog kruga građana BiH iz evidencije za koju se vezuju brojna druga prava, od kojih je najbitnije pravo glasa.

Večernji

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

SUSTAV JE EFIKASAN KAD SE MURPHEY NE MIJEŠA: Lik koji je raskomadao Bruce Leea ide odmah na sud…

Županijsko tužiteljstvo HNŽ/K podiglo je optužnicu protiv Danijela Prce, zv. “Dado” (1978.), iz Mostara, zbog postojanja osnovane sumnje da...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -