Četvrtak, 25 travnja, 2024

BiH sveučilišta na začelju struke

Must Read

Sveučilišta u BiH se nalaze u vrlo nezavidnoj poziciji u odnosu na te ustanove zemalja regiona pa se tako nisu ni našli na najnovijoj Šangajskoj listi 500 najboljih svjetskih sveučilišta, na kojoj su svoje mjesto zasluženo našli Beogradski, Zagrebački i Ljubljanski.

Tako smo ostali uskraćeni da saznamo gdje se to nalazimo u odnosu na regiju i svijet, ali prošlogodišnja istraživanja Centra “Vebometriks” su pokazala da je na popisu 20.365 sveučilišta u svijetu, najbolje plasirani bh.. sveučilište bio Sarajevski, koji se našao na 1245. poziciji, dok se Sveučilište u Banjaluci našao na 3186. mjestu.

Inače, akademsko rangiranje sveučilišta u svijetu koje provodi šangajski Sveučilište Cao Tun, kao kriterije gleda znanstvenoistraživački rad, utjecaj na znanost, citiranost radova, odziv u pojedinim područjima, te utjecaj sveučilišta u regiji. Sve u svemu, sveučilišta u BiH ne ispunjavaju ove kriterije, što mnogi u ovoj zemlji pripisuju ratnim dešavanjima, migracijama, podijeljenosti, ali i nedovoljnim ulaganjima u obrazovanje.

Rektor najboljeg sveučilišta u regiji, Beogradskog, Vladimir Bumbaširević rekao je da je njihov napredak na Šangajskoj listi pokazatelj da imaju kvalitetne nastavnike i kompetentne znanstvenike.

Ipak, on je izrazio nadu da će se ulaganja u znanost nastaviti, što je ključno, jer inače opstanak na popisu može biti doveden u pitanje.

U top 10 sveučilišta svijeta i ove godine svrstani su američki i britanski sveučilišta – Harvard, Stanford, Berkeley, MIT, Cambridge, Kaltek, Princeton, Columbia, Chicago i Oxford.

Mitar Novaković, rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu, kazao je da sveučilišta u BiH tek prilagođavaju svoje sustave i sve ostalo što je potrebno da mogu biti “evidentirani u toj priči” i biti među najboljima.

“Međutim, nas to previše i ne zanima, jer postoje i druge liste. Ali mi ćemo se siguno i na toj listi naći, jer se radi i ulaže u obrazovanje”, rekao je Novaković. Međutim, Predrag Govedarica, predsjednik Unije studenata RS, smatra da je potrebno dosta više ulaganja u visoko obrazovanje te da je to upravo ono što nedostaje.

“Cjelokupna financijska situacija najvjerovatnije diktira te uvjete tako da je temelj svega da se više ulaže u visoko obrazovanje, a da sveučilišta pri tom proizvode vlastiti domaći kadar. To je isto gorući problem, jer imamo dosta gostujućih profesora, a samo na Medicinskom fakultetu u Foči njih 99 “, kazao je Govedarica.

Sa druge strane, Ahmed Nurković, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, rekao je da su u BiH još prisutne posljedice rata i tranzicije.

“Mnogi naši kadrovi su u ratu poginuli, neki su odselili i rade na drugim sveučilištima, tako da se samo na Sarajevskom sveučilištu taj kadar prepolovio nakon rata i to je ostavilo velikog utjecaja”, kazao je on. Dodao je da bi veća ulaganja u znanost i obrazovanje svakako pomjerila prema gore sveučilišta u BiH na ovoj listi.

“Nemamo zakon na nivou države o obrazovanju, nema jedinstvenih sustava, procedura, nismo uvezani na razini države i normalno da sve to vodi do toga da na tim listama nisu ni visoko pozicionirani”, rekao je on.

nezavisne

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Koja je uloga sarajevske influencerice unutar razbijenog narkokartela

Završeno je prvo ročište za petoricu osumnjičenika uhićenih u operaciji "Black That 2", za koju su zatražene i oslobođene...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -