Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (MVP BiH) potpisalo je u ime cijele države zajedničku izjavu kojom se izražava podrška radu Međunarodnog kaznenog suda (ICC), unatoč tome što je američki predsjednik Donald Trump uveo sankcije toj instituciji. Time se BiH svrstala među 79 zemalja koje su odlučile javno stati uz sud u Haagu, potvrđujući svoju privrženost “međunarodnoj pravdi, neovisnosti i integritetu ICC-a”, kako je navedeno u priopćenju MVP-a.
Samo simbolična gesta ili stvarna podrška?
Pitanje koje se nameće – ima li ova deklaracija stvarnu težinu ili je riječ o još jednom diplomatskom potezu koji u praksi ne znači ništa? Haag je zatvorio svoja vrata za suđenja u vezi s ratnim zločinima iz devedesetih, a sudbina potencijalnih slučajeva koji se odnose na generali Armije BiH i dalje ostaje neizvjesna.
Ako BiH doista podržava ICC, to znači da ne odustaje od procesuiranja svih ratnih zločina, uključujući i one koji su godinama bili ignorirani – od Grabovice, Bugojna, Uzdola, Dusine, Križančeva Sela pa sve do Kazana i drugih bojišta gdje su Hrvati i Srbi bili žrtve bošnjačkih snaga. Međutim, ako je ovo samo diplomatski manevar kojim se pokušava zadržati povoljan imidž pred međunarodnim institucijama, onda ne treba očekivati nikakve konkretne rezultate.
MVP BiH potpisuje u ime svih, ali bez konsenzusa
Ono što je važno naglasiti jest da Ministarstvo vanjskih poslova BiH djeluje kao tijelo koje formalno predstavlja cijelu državu, ali često donosi odluke bez unutarnjeg političkog konsenzusa. Ovaj potez nije prošao širu političku raspravu, niti je bio predmet dogovora unutar Predsjedništva BiH ili parlamenta.
Drugim riječima, MVP BiH potpisao je ovu deklaraciju samostalno, a ostaje pitanje jesu li svi politički akteri u zemlji s njom suglasni. S obzirom na to da su predstavnici Republike Srpske već ranije javno osporavali odluke Haaga, a da je hrvatska politika u BiH ostala nezadovoljna tretmanom Hrvata u haškim procesima, teško je vjerovati da ova podrška ICC-u ima jednoglasnu potporu unutar BiH.
Nastavak progona ili završeno poglavlje?
Ako BiH zaista podržava rad ICC-a, to otvara i pitanje mogućnosti novih istraga i procesa. Je li potpisivanje ove izjave nagovještaj da BiH neće odustati od sudskog progona svih odgovornih, bez obzira na nacionalnu pripadnost, ili je ovo samo politički marketinški trik bez realnih posljedica?
Za sada, sve upućuje na to da se radi o političkom signalu međunarodnoj zajednici kako BiH ne odstupa od politike pravde. No, kako će se to odraziti u praksi i hoće li podrška ICC-u značiti reviziju nekih sudskih slučajeva – ostaje za vidjeti.
U međuvremenu, ostaje činjenica da je BiH, barem na papiru, među onima koji žele da Međunarodni kazneni sud ostane relevantan. No hoće li pravda doista biti jednaka za sve ili će ovo ostati još jedna diplomatska gesta bez sadržaja – tek ćemo vidjeti.