Audi, ponos njemačke autoindustrije, objavio je da će do 2029. ukinuti 7.500 radnih mjesta u Njemačkoj. Razlog? “Ogromni izazovi” u sektoru u kojem se nekoć vladalo suverenom rukom, a danas se gubi bitka protiv usporene potražnje za električnim vozilima i nezaustavljive kineske konkurencije.
Nije to samo još jedan standardni korporativni rez. Ova otpuštanja čine osam posto Audijeve globalne radne snage, a cilj im je – kako kažu iz kompanije – povećati produktivnost i fleksibilnost. Drugim riječima, Audi reže gdje može kako bi uštedio milijardu eura godišnje, dok pokušava pronaći model preživljavanja u svijetu koji više nije rezerviran za njemačke premium marke.
PROBLEM S ELEKTRIČNIM AUTOMOBILIMA
Audijeva sudbina zapečaćena je padom interesa za električna vozila. Nekadašnja uzdanica tržišta sada je sinonim za pad prodaje – u 2024. isporuke Audijevih električnih modela pale su za osam posto, dok su na ključnom kineskom tržištu potonule za čak 11 posto.
U veljači su zatvorili tvornicu u Belgiji koja je proizvodila električne automobile i zapošljavala oko 3.000 ljudi. Sada se rezovi nastavljaju u Njemačkoj, no pod elegantnom parolom „društveno odgovornog restrukturiranja“ – što znači da neće biti prisilnih otkaza, ali birokratske i administrativne pozicije odlaze pod nož.
VOLKSWAGEN REŽE JOŠ DUBLJE
Audijev rez je samo dio šire katastrofe u Volkswagen grupaciji. Matična kompanija VW već je najavila otpuštanje 35.000 ljudi do 2030. godine, što potvrđuje trend: njemačka autoindustrija nije samo u krizi, ona je u ozbiljnom egzistencijalnom preispitivanju.
KINA, AI I PRESTROJAVANJE
Kako bi preživjeli, u Audiju su odlučili uložiti osam milijardi eura u svoje glavne pogone u Ingolstadtu i Neckarsulmu. Dio tog novca ide u proizvodnju još jednog električnog modela, a dio u umjetnu inteligenciju – jer, kada realni automobili više ne donose profit, barem AI može generirati optimistične planove.
No, pravo pitanje ostaje: može li njemačka autoindustrija, koja je desetljećima gradila svoj prestiž na vrhunskoj inženjerskoj dominaciji, preživjeti novi svijet u kojem Kinezi proizvode bolje i jeftinije, a električni automobili više nisu statusni simbol, nego samo još jedna tehnička sprava?