Subota, 20 travnja, 2024

ANITA MARTINAC ZA HMS: U Mostaru i danas svjedočimo traumama rata na brojnim licima koje susrećemo

Must Read

Anita Martinac, hrvatska književnica iz Mostara, višestruko nagrađivana u svom bogatom opusu pored poezije, novela i bajki za djecu objavila je i četiri romana. Nakon uspješnih povijesnih romana „Medaljon“, „Posljednji“ i „Od Franje do Franje“ objavila je roman simboličnog naziva „Grad bez ptica“. U intervjuu za Hrvatski Medisjki Servis govori što ju je potaknulo na pisanje romana, koju poruku je htjela poslati čitateljima te jesu li se ptice vratile u grad.

Razgovarala: Maja Glavina, Hrvatski Medijski Servis

HMS: Vaši raniji romani bave se povijesnim temama prošloga stoljeća, što je tema romana i zašto naslov „Grad bez ptica“?

MARTINAC: Roman se bavi događanjima u zadnja tri desetljeća, a riječ je o najtežim godinama prijelaza iz komunizma u demokratsko društvo. Odabrani naslov „Grad bez ptica“ opisuje Mostar u ratnom vihoru. Trenutak kada se pred oluju sve stiša, pred bombardiranje, kada napetost para zrak i tišina postane toliko glasna. Sve utihne. Zanijemi. Tek u toj nijemoj tišini se spozna da su nestale i ptice.

HMS: Jesu li se vratile ptice u Vaš rodni grad?

MARTINAC: Rekla bih da je to druga poruka koja se čitatelju nakon pročitanog romana sama nameće, a to je pitanje „Jesu li se ptice vratile u grad?“. Obzirom da romani koje pišem šalju antiratnu poruku tako i sada svome gradu želim da se sve ptice vrate.

HMS: Radnju romana „Grad bez ptica“ smjestili ste u Vaš rodni grad, Mostar, kako ste rekli u najteže godine prijelaza iz komunizma u demokratsko društvo, mislite li da su i drugi gradovi u ratnom okruženju doživjeli slične situacije?

Martinac: U romanu se mogu prepoznati branitelji bilo koje postrojbe.

MARTINAC: Pisac je najbolji na svom području. Opisom o onome što osjeća i vidi stvara najvjerodostojnije slike. Svjedokom događaja ili istraživanje o nekom događaju vjerodostojno piše, ali i s najvećom ljubavlju pristupa svom kamenu i komadu zemlje. Tako sam i ja svu svoju ljubav prema rodnom gradu i istini željela sačuvati ovim romanom.

HMS: Može li se ova priča izmjestiti i mogu li je razumjeti i čitatelji koji žive daleko od Mostara?

MARTINAC: Slična slika rata događala se na svim ratom zahvaćenim područjima u Hrvatskoj i BiH. U ovom romanu se mogu prepoznati branitelji u bilo kojoj postrojbi da su bili. Cilj mi je bio da probudim empatiju u čitatelju i da probudim nesvjesnog i neupućenog o svemu onome što su prošli naši branitelji. Pokušavam razbijati iluziju o ratnih herojima i dragovoljnom davanju života za svetu stvar. Nitko od njih nije želio poginuti. Mnogi nisu bili ni svjesni situacije u kojoj su se, ne svojom voljom, našli.

HMS: U romanu je izražen osjećaj empatije baš prema „malom čovjeku“ , koji kako kažete „nije želio biti heroj i poginuti za svetu stvar“, opisane su sve patnje kroz koje su prošli kroz ratne i poratne godine. Osjete li se posljedice na društvo i danas?

MARTINAC: Baš taj mali čovjek u ovom romanu je velik. Kroz odabrane likove prikazala sam koliko velik može biti doprinos pojedinca. Ali isto tako i koliko jedan pojedinac može nanijeti štete u takvim okolnostima. Rat je imao i mnogo strašnije lice od onog kojim se ja lirično bavim, ali ciljano ostavljam dozu umjerenosti s namjerom da se ne stvara mržnja, niti da se budi, ne daj Bože, osvetnička pohota niti se zlonamjerno huška. Posljedice proživljavanja ratnih događanja su vidljive i danas. Svakodnevno smo svjedoci trauma rata na brojnim licima koje susrećemo, bilo da je riječ o braniteljima ili članovima njihove obitelji.

HMS: Za ovaj roman mnogi su rekli da je probudio duhove u Mostaru, progovorili ste o ljudima i temama kojih se mnogi ustručavaju glasno reći, jeste li se brinuli kako će roman biti prihvaćen?

MARTINAC: Iskusni pisac ne piše da bi ugodio čitatelju nego baš suprotno da bi ga isprovocirao i naveo da promišlja o napisanom. Probuditi bilo koji osjećaj rukopisom je dobar. Pa bila to i ljutnja. Naravno da svima ne odgovara o čemu pišem, ali jedno je sigurno – pišem onako kako je bilo.

HMS: Uglavnom likovi romana su mladi ljudi, ali pored toga što je tematika romana ratna, možda ipak želite ostaviti drugačiju poruku, što želite poručiti današnjim mladim ljudima?

MARTINAC: Na prvom mjestu kako su dužni čuvati ono što im je predano u naslijeđe. Za ovaj grad ginuli su branitelji i ne možemo dopustiti manipuliranje oko bilo kojeg braniteljskog pitanja. Na svoj način digla sam i pisani spomenik svim žrtvama rata, ali i sačuvala uspomenu na jedno teško vrijeme kao opomenu.

HMS: Pripremate li novu knjigu?

MARTINAC: Novih ideja je mnogo. Neumorno radim na istraživanjima i otkrivam nove sfere zanimanja, a odlučujem se za objavu onih koji su po mojoj prosudbi prioritetniji kako uočavam da se o tome malo i nedovoljno zna. Na neki način pisanje je skup hobi, a tko misli da u njemu ima zarade sigurno griješi. Ovoliki trud i rad oko istraživanja i onda pisanja može se samo s ogromnom ljubavi. Zato biram ciljano teme i dajem od sebe najbolje što mogu.

NAPOMENA: Autorica intervjua je studentica Studija odnosa s javnošću Filozofskoga fakulteta SUM-a./HMS/

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

DODIK OPLEO PO BOŠNJACIMA: Vi nemate niti jednog stratišta jer ste vi ti koji ste ubijali. Vaše najveće stratište je Bleiburg. Bili ste Ustaše...

PREDSJEDNIK Republike Srpske Milorad Dodik govorio je na 13. sjednici Narodne skupštine tog entiteta u BiH. U prvom obraćanju...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -