Srijeda, 20 studenoga, 2024

Albanska lubenica preplavila hercegovačko tržište

Vrlo
- Advertisement -

Počela je sezona lubenica. Urod i kvaliteta su odlični kod onih poljoprivrednika koji su lubenice posadili nakon mraza koji je pogodio ova područja. No, uvozni lobi ih uništava. Jeftina lubenica iz Albanije ruši cijenu domaće robe, javlja Naša TV.

Miro Ćutuk iz Vojnića kraj Ljubuškog za dva tjedna trebao bi ubrati preko 6 vagona lubenice na 1 zasađenom hektaru. Lubenice je posadio nakon mraza zbog čega nije imao velike štete. Trenutačno, Miru kao i ostale proizvođače muči pitanje – kome prodati lubenice?

Veletržnica u Čapljini jedino je tržište gdje plasiraju svoje lubenice. Tamo se u jednom danu cijena promijeni i pet puta jer u Federaciji BiH nema sustavnog otkupa. U veleprodaji jedan kilogram hercegovačke lubenice košta od 30 do 40 feninga, dok albanska ima cijenu od oko 20 feninga. Kupci često biraju jeftinije, ali ne i kvalitetnije lubenice.

Uvozna roba se ne može zabraniti, ali se mogu uvesti sezonske zaštitne mjere kako bi se spasila domaća proizvodnja. Da bi se to postiglo potrebna je politička volja Vijeća ministara BiH, poručuje Miro. Kako bi se barem sanirale poljoprivredne štete nastale od mraza, Općina Ljubuški danas je uplatila 200.000 KM na račun Udruge poljodjelaca ZHŽ-a za nastradale nasade krumpira, lubenica i bostona.Počela je sezona lubenica. Urod i kvaliteta su odlični kod onih poljoprivrednika koji su lubenice posadili nakon mraza koji je pogodio ova područja. No, uvozni lobi ih uništava. Jeftina lubenica iz Albanije ruši cijenu domaće robe, javlja Naša TV. Miro Ćutuk iz Vojnića kraj Ljubuškog za dva tjedna trebao bi ubrati preko 6 vagona lubenice na 1 zasađenom hektaru. Lubenice je posadio nakon mraza zbog čega nije imao velike štete. Trenutačno, Miru kao i ostale proizvođače muči pitanje – kome prodati lubenice? Veletržnica u Čapljini jedino je tržište gdje plasiraju svoje lubenice. Tamo se u jednom danu cijena promijeni i pet puta jer u Federaciji BiH nema sustavnog otkupa. U veleprodaji jedan kilogram hercegovačke lubenice košta od 30 do 40 feninga, dok albanska ima cijenu od oko 20 feninga. Kupci često biraju jeftinije, ali ne i kvalitetnije lubenice. Uvozna roba se ne može zabraniti, ali se mogu uvesti sezonske zaštitne mjere kako bi se spasila domaća proizvodnja. Da bi se to postiglo potrebna je politička volja Vijeća ministara BiH, poručuje Miro. Kako bi se barem sanirale poljoprivredne štete nastale od mraza, Općina Ljubuški danas je uplatila 200.000 KM na račun Udruge poljodjelaca ZHŽ-a za nastradale nasade krumpira, lubenica i bostona.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

BERLIN IZDAO NAPUTAK: Židovi i LGTBovci oprezno pored Arapa. Ostali po volji?

U Berlinu, glavnom gradu slobode i tolerancije, stvari su, kako bi rekli naši stari, malo zanimljive. Načelnica policije Barbara...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -