Znanstvenici tvrde da Tibetanci nemaju problema sa razrijeđenim zrakom i ekstremnom hladnoćom zato što – nisu ljudi?!
Rasmus Nilsen sa Univerziteta Berkli i njegovi suradnici iz laboratorije za istraživanje DNK u Kini tvrde da Tibetanci pripadaju misterioznoj grupi “Denisonovaca” i da nisu homo sapiensi.
Misteriozni DNK pronađen je 2010. godine u Rusiji, a otkrio ga je pustinjak Denis, po kome su i dobili ime.
Nilsen je istraživao gen EPAS-1 i otkrio da prirodna selekcija podržava njegov opstanak i nastavak vrste.
Znanstvenici su davno ustanovili da Tibetanci funkcioniraju sasvim normalno na velikim visinama i da se sa lakoćom kreću po “krovu svijeta”, dok se obični ljudi tamo osjećaju loše i izmučeno.
Pretpostavljalo se da je nakon hiljada godina genetskog prilagođavanja DNK Tibetanaca drugačiji, ali sada se vjeruje da su oni “Denisonovci” i da imaju DNK drugačiji od onog koji je svojstven homo sapiensima.
Prije Nilsenove teorije, američki Znanstvenici sa Univerziteta Juta pronašli su deset gena koji omogućavaju Tibetancima da izdrže sa veoma niskim nivoom kisika u atmosferi.
Većini drugih ljudi, uključujući i alpiniste koji su u “top formi”, uvijek je mučno u tim uslovima, a često se javljaju i komplikacije u mozgu i plućima.
Dva uočena gena povezana su sa hemoglobinom – dijelom krvi koja prenosi kisik po tijelu.
Zanimljivo je da neki drugi stanovnici visokih predjela nemaju svojstva Tibetanaca ni tu izdržljivost – čak ni stanovnici Anda.
Otkriće da Tibetanci imaju misteriozni “Denisonov DNK” objavljeno je u časopisu “Priroda”.