Bivši njemački kancelar Helmut Schmidt komentirao je Ukrajinsku krizu u razgovoru za njemački list Die Zeit. Pritom je istaknuo kako su ruski potezi na Krimu “posve razumljivi” te je kritizirao reakciju Zapada.
Nadalje, ističe kako su EU i američke sankcije koje ciljaju pojedine ruske dužnosnike i poslovne ljude “glupa ideja”. “Ove aktualne sankcije su simbolične naravi, no ako se zaista krene s ozbiljnim ekonomskim sankcijama one će pogoditi Zapad podjednako snažno kao i Rusiju”, istaknuo je Helmut Schmidt.
Dugovječni Helmut Schmidt (rođen 23.12.1918.), član je socijal-demokratske stranke SPD, bio je kancelar tadašnje Zapadne Njemačke od 1974. do 1982. Prije toga obnašao je funkciju ministra obrane, a nakon toga ministra financija.
Istaknuo je kako je odbijanje Zapadnih zemalja za suradnjom s Rusijom u okviru G8 također pogrešna odluka. “Bilo bi idealno da se sada nađu. Bilo bi puno bolje da se promiče mir, a ne prijetnje sankcijama”, rekao je te istaknuo kako G8 nije toliko bitan koliko G20, gdje je Rusija i dalje članica.Podsjetimo, nakon izbacivanja iz G8 Rusija je pokrenula strategiju okretanja Kini i drugim partnerima (vidi: Plan B koji će promijeniti globalni poredak: Nakon izbacivanja iz G8 skupine, Rusija pokreće jačanje odnosa s Kinom na svim razinama).
Prema Schmidtu situacija u Ukrajini je “opasna jer je Zapad izuzetno uznemiren”. “Ta uzrujanost se prenosi na rusku javnost i političke krugove”, ističe.
Nije htio spekulirati o mogućnostima ulaska ruskih trupa u istočne dijelove Ukrajine, no upozorio je kako “Zapad ne bi smio pojačavati ruske apetite”.
Reakcija njemačkih čitatelja
U kontekstu ovog njegovog kratkog osvrta zanimljivo je i pročitati komentare njemačkih čitatelja na stranicama lista Die Zeit, trenutačno ih je već gotovo 1,500. Mnogi komentatori su iznimno pozitivno reagirali na Schmidtove izjave ističući kako drugi mediji vjerojatno neće ni prenijeti njegov osvrt. “Ovaj 90-godišnjak ima više razuma nego cijela naša političko-medijska kasta (uz nekoliko časnih iznimaka)”, piše jedan komentator.
Drugi osuđuju ratnu retoriku NATO-a ističući kako NATO očigledno želi ući u Ukrajinu. Jedan komentator ističe: “‘Zapad’ od kraja Drugog svjetskog rata Amerikanci zamišljaju ovako: njihova sfera utjecaja nad svim zemljama Europe koje će plesati uvijek prema njihovom ritmu dok u isto vrijeme vjeruju da su slobodne i nezavisne”.