Novi roman bosanskohercegovačkog književnika Željka Ivankovića, Zaključana vrata: Sutješki monolozi, objavili su zajednički izdavači „Dobra knjiga“ Sarajevo i „Synopsis“ Sarajevo – Zagreb. Autor ovim djelom tematizira demografski i kulturni nestanak srednjobosanskog hrvatstva kroz sudbinu Vareša i Sutjeske, dviju povijesno i kulturno povezanih sredina.
Priča o nestajanju i iseljavanju
U razgovoru za Fenu, Ivanković je istaknuo da se na ovaj roman pripremao osam godina, dok je pisanje trajalo dvije godine.
“Roman mi je važan jer govori, zajedno s pričom o Varešu, o nestajanju i nestanku srednjobosanskog hrvatstva. Na primjeru Vareša i Sutjeske oslikava se demografsko umiranje Bosne, ali i šireg prostora. Borili smo se za teritorij, a sada je taj prostor pust. Kuće su zaključane, a naši ljudi su otišli – od Irske i Njemačke do Australije i Kanade. Međutim, moj primarni cilj bio je ispričati priču, ili preciznije, mnoštvo priča u velikom mozaiku sutjeških monologa”, kazao je Ivanković.
Duologija s romanom Rat i sjećanje
Ovo je peti Ivankovićev roman, a predgovor djelu napisao je poznati književnik Josip Mlakić, koji Zaključana vrata vidi kao prirodnu cjelinu (duologiju) s romanom Rat i sjećanje, za koji je Ivanković dobio nagradu Gjalski 2016. godine.
Mlakić piše da su, nakon vareško-sarajevske ratne kronike u Ratu i sjećanju, Zaključana vrata sutješka kronika koja obuhvaća više od 50 godina jednog socio-kulturnog ambijenta.
“Iako se djelomično dotiče rata devedesetih, ovo nije samo priča o ratu. Kroz povijest jedne obitelji autor nudi mnogo širi okvir – priču o kulturnom i povijesnom nasljeđu koje se postepeno gubi,” zaključuje Mlakić.