Europska unija ponovno poziva političare u Bosni i Hercegovini na odgovornije ponašanje, dok istovremeno ignorira činjenicu da su njezine vlastite institucije, kroz mehanizme poput OHR-a, doprinijele trenutnoj političkoj krizi. Jedan od najočitijih primjera toga je Željko Komšić, koji je već četvrti put izabran u Predsjedništvo BiH zahvaljujući sustavu izravno oblikovanom međunarodnim intervencijama u ustav BiH.
EU poziva na reforme, ignorira vlastitu ulogu
Glavni ravnatelj Općeg ravnateljstva za susjedstvo i proširenje pri Europskoj komisiji, Gert-Jan Koopman, boravio je u Sarajevu kako bi pozvao političare na usuglašavanje reformi i otvaranje puta ka članstvu u Europskoj uniji. Međutim, upravo je Europska unija, kroz visokog predstavnika i izmjene izbornog zakona, stvorila političke tenzije koje koče reforme i dodatno polariziraju društvo.
Bez miješanja OHR-a i prilagodbi ustava BiH, koje omogućavaju da jedan narod drugome bira predstavnike, izbor Komšića u Predsjedništvo BiH bio bi nemoguć. Njegov četvrti mandat izravna je posljedica sustava koji Hrvatima u BiH onemogućava izbor legitimnog predstavnika, dok EU poziva na “odgovorno ponašanje” svih strana.
EU i odgovornost: selektivan pristup
Koopman je tijekom sastanaka u Sarajevu apelirao na usvajanje reformskih zakona nužnih za pristup fondu od šest milijardi eura iz Plana rasta za zapadni Balkan. Pozvao je političare da iskoriste priliku i ostvare napredak na europskom putu. Međutim, zaboravio je spomenuti kako upravo nametanje političkih rješenja izvana, poput intervencija visokog predstavnika, ruši povjerenje među narodima i koči napredak.
Dodik i EU: Odbacivanje prijedloga iz Bruxellesa
Republika Srpska, na čelu s Miloradom Dodikom, odbila je zahtjeve EU-a za imenovanje sudaca Ustavnog suda BiH te smještanje sjedišta Prizivnog odjela Suda BiH u Istočno Sarajevo. Dodik inzistira na Banja Luci, čime dodatno komplicira proces usuglašavanja reformi, ali i pokazuje koliko su međunarodne intervencije destabilizirale institucije BiH.
Politička hipokrizija EU
Dok EU inzistira na odgovornom ponašanju političara u BiH, njezina je odgovornost u oblikovanju disfunkcionalnog političkog sustava zanemarena. Nametanje Komšića Hrvatima u BiH simbol je dvostrukih standarda i nepoštovanja temeljnih europskih vrijednosti – prava naroda na slobodan izbor predstavnika.
Ako Europska unija želi iskreno pomoći BiH, mora se suočiti s vlastitom ulogom u destabilizaciji zemlje. Ponavljanje praznih poziva na odgovornost, dok istovremeno omogućava političko nasilje poput nametanja Željka Komšića, samo produbljuje političke podjele.