Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je u srijedu po drugi put u dvije godine zbog majmunskih boginja proglasila svjetsku javnozdravstvenu krizu nakon što se virusna bolest iz Demokratske Republike Kongo proširila na susjedne zemlje.
Rijetko su smrtonosne
Majmunske boginje se mogu širi bliskim kontaktom. Smrtonosne su u rijetkim slučajevima, a uglavnom su blage. Izazivaju simptome nalik gripi i gnojne lezije na tijelu.
Određivanje bolesti kao “javnozdravstvene krize međunarodnog značaja”, što je najviša razina uzbune WHO-a, može ubrzati istraživanje, financiranje te javnozdravstvene mjere i međunarodnu suradnju radi suzbijanja bolesti.
Bolest se u Kongu počela širiti u obliku endemskog soja poznatog kao “clade I”. No, čini se da se nova varijanta “clade Ib” lakše širi bliskim dodirom, uključujući seksualni kontakt. Bolest se proširila iz Konga u susjedne zemlje, uključujući Burundi, Keniju, Ruandu i Ugandu, što je potaknulo reakciju WHO-a.
“Jasno je da je koordiniran međunarodni odgovor ključan kako bi se ova izbijanja zaustavila i spasili životi”, rekao je čelnik organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Više od 17.000 slučajeva, za koje se sumnja da su zaraze majmunskim boginjama te 517 smrti je od početka ove godine zabilježeno u Africi, što predstavlja povećanje od 160 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, objavili su afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti. Ukupno 13 zemalja je zabilježilo slučajeve zaraze.
Druga varijanta virusa, “clade IIb”, proširila se svijetom 2022., uglavnom seksualnim kontaktom između muškaraca, zbog čega je WHO tada proglasio javnozdravstvenu krizu koja je trajala 10 mjeseci./Hina/HMS/