Radnici sa 60 godina vise po skelama, nemaju pravo na beneficirani staž
Iz građevinskog sektora, beneficirani staž trenutno imaju samo probijači tunela i mineri, ali kod nas nema nijednog takvog zaposlenog.
Od 2011. godine Sindikat za građevinarstvo, industriju i projektiranje pregovara o beneficiranom stažu za građevinare. U međuvremenu su mnogi ministri obećavali, mnogi poslodavci su izjavili da se slažu, ali posao nije krenuo. Radnici u građevinskom sektoru, čak i sa 60 godina, vise po skelama, nose teške građevinske materijale, rade fasade…
U našoj redakciji javio se jedan građevinar koji je podsjetio na ovo bolno pitanje za radnike.
- U vrijeme tranzicije, prije uvođenja koncepta bruto plaće, ja sam jedan od onih koji su nastradali jer nisam bio prijavljen. Nikada na to nisam ni pomislio. Imao sam zdravstveno osiguranje i mislio sam da mi teče i mirovinski staž. Kasnije sam saznao da mi je propalo više od 10 godina. Jedno vrijeme kada je bilo teško doći do posla, išao sam raditi po susjednim zemljama. Sada sa 62 godine, nemam minimum od 15 godina staža za mirovinu. Srećom, još 2 godine, baš kad napunim 64 godine i ispunim uvjet za mirovinu, imat ću 15 godina staža. Ali, jesam li ja za građevinskog radnika u 62. godini? Cijeli dan idem gore-dolje s teškim kantama i malteriram. Da je bilo kao nekad u bivšoj Jugoslaviji beneficiranog staža, vjerojatno bih sada bio u mirovini – kaže naš sugovornik, koji je inzistirao na anonimnosti.
Ivan Peševski, predsjednik Sindikata za građevinarstvo, industriju i projektiranje, kaže da su korekcije za zanimanja s beneficiranim stažom napravljene 2011. godine kada su u građevinski sektor ušli samo probijači tunela i mineri.
- Ali, kod nas nema nijednog takvog radnika. Evo i sada za autoceste, za te poslove i strojevi i radnici su iz inozemstva. Dakle, to je bila samo šminka i od tada se stalno borimo da naši građevinski radnici dobiju beneficirani staž – kaže Peševski.
On kaže da Sindikat traži da svi zaposleni u građevinskom sektoru – opći radnici, tehničari i inženjeri, bez administracije, dobiju beneficirani staž.
- Zadnje što nam je rečeno od bivše ministrice za rad Jovane Trenčevske, prije njenog odlaska, bilo je da će se u okviru projekta sa Švicarskom ponovno razmotriti pravilnik za beneficirani staž i da će biti nešto puno bolje od našeg prijedloga, ali do danas nije realiziran niti naš prijedlog niti ono što je bolje. Taj projekt je trebao završiti do sredine ove godine, ali se u međuvremenu promijenilo i ministarsko funkcioniranje, pa imamo Ministarstvo za ekonomiju i rad i Ministarstvo za socijalnu politiku, mlade i sport, a odgovora nema ni od Durmišija ni od Limanija i sumnjam da je nešto napravljeno – kaže Peševski.
On podsjeća da su još 2013. godine dali inicijativu za proširenje radnih mjesta u građevinarstvu i industriji građevinskih materijala na kojima se osiguranje staža računa s povećanim trajanjem, a da su i kasnije kroz godine stalno slali dopise.
- Ne nailazimo na razumijevanje. U to vrijeme čak su se i poslodavci slagali, ali vlast je tražila posebne elaborate, iako smo imali objašnjenje da za sve pozicije za koje su naši zahtjevi postoji izloženost vanjskim utjecajima i visok stupanj rizika, čime po “difoltu” slijedi minimum 12/14 mjeseci beneficiranog staža, odnosno 12 mjeseci rada za 14 mjeseci mirovinskog staža. Tada se polemiziralo ne treba li 12/15 ili 12/16, a na kraju nisu dobili ništa! – kaže Peševski.
On je poručio novoj vladi da se ozbiljno pozabavi ovim pitanjem jer niti radnici sa 60 godina mogu raditi, niti firme mogu očekivati od njih odgovarajuću efikasnost.
Za isti posao jedni imaju beneficirani staž, drugi nemaju
Prvi sindikalac u građevinarstvu Ivan Peševski objašnjava da postoji diskriminacija među radnicima jer za isti posao, jedan ima beneficirani staž, a drugi nema.
- Evo, na primjer, da uzmemo radno mjesto vozača teških teretnih vozila. Ako radi u mramornom kombinatu, odnosno u rudarstvu, on ima beneficirani staž, a ako radi u građevinarstvu nema – kaže Peševski.