Kako podsjećaju u priopćenju, u srpnju 2022. godine Veleposlanstva SAD u Sarajevu optužila je SDA da “pokušava blokirati i ometati istrage o korupciji, da doprinosi disfunkcionalnosti Federacije BiH i da preferira retoriku podjela umjesto retorike pomirenja”.
– U nekoliko navrata smo javno, ali i u direktnim kontaktima s veleposlanikom Michaelom Murphyjem, tražili da Veleposlanstvo SAD podastre dokaze za tvrdnje o povezanosti SDA s korupcijom i ometanjem istraga o korupciji, kao i za druge neutemeljene optužbe – navode iz SDA.
Zatražili su i da dokaze koje o tome imaju predoče javnosti u Bosni i Hercegovini i da ih dostave pravosudnim institucijama, ali to nije učinjeno.
Kažu da su u najnovijoj odluci kojom je Mehmedagić stavljen na crnu listu paušalne optužbe protiv SDA su ponovljene i proširene jer se tvrdi da je bivši ravnatelj OSA-e pratio i prisluškivao političke oponente SDA i “surađivao da kriminalnim mrežama kako bi obogatio sebe i svoju političku stranku”.
Ponovo su zato zatražili da se umjesto teških i uopćenih optužbi na račun SDA jasno i nedvosmisleno domaćoj javnosti i pravosuđu predoče dokazi: koji političari su praćeni, kada, u kojem periodu, kakvo bogaćenje, na koji način, koji ljudi su se obogatili, preko koje kriminalne mreže i s koliko novca.