U Sarajevu se danas obilježava 30 godina od početka opsade grada koju su u travnju 1992. godine uz pomoć tadašnje JNA uspostavile paravojne postrojbe bosanskih Srba u nastojanju da spriječe uspostavu BiH kao samostalne države.
Na današnji dan 1992. godine srpski su snajperisti pucali na masu ljudi koji su se pred sjedištem vlade i parlamenta okupili na velikom proturatnom prosvjedu.
Kad su pokušali krenuti prema naselju Grbavici koje su već tada praktično okupirale srpske paravojne postrojbe, na prosvjednike je otvorena vatra i pri tom su ubijene Olga Sučić (34) i Suada Dilberović (24), studentica medicine koja je na studij u Sarajevo došla iz Dubrovnika.
Uslijedio je napad srpske paravojske i JNA na srednju policijsku školu na Vracama, a nakon toga sve prilazne ceste Sarajevu hermetički su zatvorene te je grad ostao u potpunom okruženju sve do kraja veljače 1996. godine.
Opsada koja je trajala točno 1452 dana smatra se najdužom u suvremenoj povijesti. Za tri i pol godine u topničkim i snajperskim napadima ubijeno je više od 11 tisuća stanovnika Sarajeva, među kojima je bilo i 1600 djece.
Posljednja žrtva Mirsada Durić ubijena je snajperskim metkom u tramvaju u siječnju 1996. godine.
Krivnja za teroriziranja civila i napade na Sarajevo sastavni su dio presude na doživotni zatvor koje je zbog počinjenih ratnih zločina Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) izrekao političkom i vojnom čelniku bosanskih Srba Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću.
Na doživotnu kaznu zatvora osuđen je i general vojske bosanskih Srba Stanislav Galić, zapovjednik Sarajevsko-romanijskog korpusa, dok je njegov nasljednik na toj dužnosti Dragomir Milošević osuđen na 29 godina zatvora.
Index.hr
Isti tjedan počinje izlov srpskih civila. Ubojstva. Kasnije slijedi, za mjesec dana i smještanje istih u logor Silos. Ubijani su i Hrvati. 1992 je godina naglašavamo. Logor Silos zatvorit će se tek 1996. Logor s najduljim “radom” u BIH ratu. Izetbgović tijekom 1992 koristi snage HOS-a, Bošnjake i Hrvate koji vikendom dolaze u Sarajevo procjenjivati koja je brzina slobodnog pada srpske bake bačene sa 17 kata na Aveniji pod kutom od 30 stupnjeva prema gore, i uz početno ubrzanje od 7 halal metara u sec. U Hercegovinu se vraćaju ojačani za par stotina eura. Neki su na ogrlicama nosili tjelesne trofeje žrtvi. Nećemo spominjati što sve. Gadi nam se. Haaški sud nikada nije procesuirao ove zločine.
Kasnije će isti ti građani Sarajeva počiniti genocid u Grabovici. Građani nevinog ugroženog Sarajeva. Taj detalj se ne spominje gotovo nikada kada se piše o nepresuđenom genocidu u tom selu između Jablanice i Konjica. No to nećete naći na Indexu.