Subota, 23 studenoga, 2024

Predstavljen film Zidine koji svjedoči o više od 500 logora i zatočeničkih centara za Hrvate u BiH

Vrlo
- Advertisement -

Ovaj dokumentarac donosi i iznimno potresna svjedočanstva o likvidacijama, mučenjima, zlostavljanjima u logorima te sama mjesta gdje su Hrvati, civili, žene, djeca i vojnici Hrvatskoga vijeća obrane bili u zatočeništvu.

Mirko Zelenika, Anđelko Kvesić i Karlo Marić glavni su protagonisti dokumentarnog filma ’Zidine’ koji je u ponedjeljak navečer prikazan u Mostaru, a svjedoči o teškim zločinima počinjenim tijekom rata nad hrvatskim logorašima u više od 500 bošnjačkih i srpskih logora i mjesta zatočenja diljem BiH.

Dokumentarac je zapravo priča o trojici ostarjelih logoraša koji u filmu nastoje napraviti film o životima u logorima za Hrvate. Ali, pored života u logorima nesvjesno pričaju priču i o svom današnjem životu. Ovaj dokumentarac donosi i iznimno potresna svjedočanstva o likvidacijama, mučenjima, zlostavljanjima u logorima te sama mjesta gdje su Hrvati, civili, žene, djeca i vojnici Hrvatskoga vijeća obrane bili u zatočeništvu.

Anđelko Kvesić i Karlo Marić, koji su svojedobno bili i predsjednici Udruge hrvatskih logoraša u BiH nisu dočekali promociju dokumentarnog filma jer su u međuvremenu umrli. Kvesić, prijeratni nastavnik u Osnov oj školi u Busovači, ranjen je i zarobljen u ratu u središnjoj Bosni, a izgubio je i sina. Karlo Marić je pak zarobljen u lipnju 1993. nedaleko Mostara, te proveo punoih devet mjeseci u logoru Muzeju ‘Bitka za ranjenike’ u Jablanici. Najveći dio života nakon toga proveo je pokušavajući pomoći da se rasvijetli
sudbina Hrvata nakon masakra kojega su pripadnici Armije BiH počinili u mjestu Grabovici sjeverno od Mostara.

Mirko Zelenika, koji je također u jednome razdoblju bio predsjednik Udruge hrvatskih logoraša u BiH svjedočio je u više sudskih postupaka za zločine koji su se događali u Jablanici. Scenarij za ovaj dokumentarac potpisuje sveučilišni profesor Ivo Čolak, kao i režiju zajedno s Markom Mikulićem u produkciji širokobriješke kuće ‘Simbol’.

„Hrvatske civile i pripadnike HVO-a, zarobljavali su čak i u vjerskim objektima, a stravično je da za zarobljavanja u franjevačkom samostanu u Gučoj Gori kod Travnika i klaustru časnih sestara u Bugojnu, još nitko nije odgovarao“, rekao je Čolak.

Bivši logoraš Miroslav Zelić iz Bugojna koji je i predsjednik tamošnjeg Općinskog vijeća pozvao je da se rasvijetli sudbina brojnih nestalih Hrvata u ratu, te se riješi status brojnih logoraša i procesuiranju zločini počinjen i tijekom rata.

Prema podacima Udruge hrvatskih logoraša u Mostaru u Bosni i Hercegovini je tijekom rata bošnjačka Armija BiH uspostavila 331 mjesto zatočenja i logore za Hrvate, dok ih je srpska strana imala 194. Kroz logore je prošlo više od 15.000 hrvatskih civila i vojnih zatočenika.

- Advertisement -

8 KOMENTARI

guest

8 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Čović at HDZ BiH Retreat: Progress in Growth Plan Is Evident, Constitutiveness Remains the Foundation of BiH

  The Croatian Democratic Union of Bosnia and Herzegovina (HDZ BiH) held its regular retreat in Mostar, where party officials...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -